کد خبر: ۱۰۰۶۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
امتحانات خرداد دانش‌آموزان در شرایطی تمام شد که برخی از آنها نسبت به لو رفتن سوالات امتحانات نهایی معترضند، همین مسئله منجر به ورود پلیس فتا به ماجرا و دستگیری برخی افراد در این رابطه شد.
به گزارش تسنیم سال تحصیلی گذشته بود که ماجرای فروش سوالات امتحانات نهایی خبرساز شد.همچنین شائبه‌هایی مبنی بر لو رفتن سئوالات امتحان آمادگی دفاعی که به صورت هماهنگ استانی برگزار می‌شد، مطرح بود و کار تا جایی پیش رفت که پای پلیس فتا نیز به ماجرا باز شد.

ماجرا از این قرار بود که کانال‌هایی با فعالیت در فضای مجازی مدعی فروش سوالات امتحانات نهایی یک ساعت مانده به شروع امتحانات بودند.در همین رابطه آموزش‌وپرورش سال گذشته در پاسخ به این پرسش که چرا و چگونه سوالات یک امتحان حتی زمانی که دانش‌آموزان دسترسی نداشتند، در فضای مجازی منتشر می‌شود؟ عنوان می‌کند که پلیس فتا، حراست وزارت آموزش و پرورش و اداره ارزیابی و عملکرد پیگیر این موضوع هستند که اگر احیاناً فردی در داخل یا خارج از مدرسه در انتشار سوالات تقصیر داشته، با او برخورد شود.

امسال نیز بازار فروش سوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی حسابی داغ بود و در یک مورد، کانالی با عنوان فروش امتحانات نهایی 96، سوالات هر درس عمومی را به قیمت 100 هزار و اختصاصی را به قیمت 180 هزار تومان به فروش می‌رساند. در این شبکه‌ها به دانش‌آموزان اینگونه اطمینان داده می‌شد«طبق گزارشات رابط‌هامون همه چیز  دارد روال عادی خود را طی می‌کند جای هیچ‌گونه نگرانی از جانب شما دانش آموزان نیست.»

این کانال چند ساعت مانده به برگزاری امتحانات نهایی اقدام به انتشار سربرگ سوالات در فضای تلگرام می‌کرد و با این کار به مخاطبان خود در رابطه با داشتن سوالات امتحانات نهایی اطمینان خاطر می‌داد.
 روایت دانش‌آموزان از خرید و فروش سوالات امتحانی

با پایان یافتن امتحانات نهایی، تعدادی از دانش‌آموزان نسبت به لو رفتن سوالات امتحانات در دروس مختلفی همچون عربی 3، زمین شناسی و زیست معترضند.

نظرات برخی از دانش‌آموزان در رابطه با خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی از طریق تلگرام بدین شرح است:

رضا: جای تاسف دارد سوالات امتحان عربی 3 هم لو رفته بود.

هستی: متاسفم برای مسئولان که حق بچه‌ها را به راحتی پایما ل میکنند . ما برای درس خواندن از شب تا صبح بیداریم اما یک عده سوالات امتحانات را میخرند و معدلشان به راحتی بالا می‌رود.این انصاف نیست، سوالات درس زیست سوم دبیرستان با تلگرام لو رفت از ساعت 7و نیم تو حوزه ما بعضی‌ها با گوشی سوالات را چک کردند.

فاطمه: امتحان زمین شناسی سوم تجربی به شکل گسترده‌ای دست بچه‌ها بود به طوری‌که اگر سوال را نداشتی همه تعجب می کردند. حتماً تمام مدارک مربوط را به زودی به سازمان سنجش ، آموزش و پرورش و پلیس فتا ارائه خواهم کرد.چطور مسئولان با قاطعیت 100 درصد لو رفتن سوالات را انکار می‌کنند روح جوان‌های ما را با تکذیب خدشه دار نکنید آنها می‌بینند و بخاطر می‌سپارند مردانه بگویید زالو صفتان هستند و شما در صف آنها نیستید وبا تمام قدرت موضوع را پیگیری می‌کنید.

امیر:‌متاسفانه سوالات امتحان فیزیک پیش‌دانشگاهی هو لو رفته بود  هم سوالاش لو رفته بود تو رو خدا برای کنکور اجازه چنین کار ندهید با سرنوشت ما بازی نکنید.

علی: متأسفانه کاملاً صحت دارد. فرزند بنده در سال سوم ریاضی تحصیل می‌کند و معدل بالای 19.6 دارد. کنجکاو شدم و بدون اطلاع فرزندم از 3 کانال با متوسط 80 هزار تومان که از طریق کارت به کارت بود، سؤالات را تهیه کردم اما با کمال تأسف هر 3 یک سؤال را فرستادند. پس از امتحان متوجه شدم فقط ترتیب سؤالات متفاوت بوده و فرضاً سؤال اول جلسه آزمون، سؤال سوم فایل پی دی اف من بود.

محمد: بنده دانش آموز پیش دانشگاهی رشته ریاضی هستم، قبل از امتحان نهایی ادبیات سوال‌ها موجود بود و دوستانم همه سوالات را خریده بودند. لطفا پیگیری کنید تاثیر معدل در کنکور به کنار، حق من که تلاش کردم ولی سوالات رو نداشتم ضایع شده است.

عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش معتقد است که این کانال‌ها و صفحات کاملاً شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش آموزان سوءاستفاده می‌کنند  چرا که امتحانات نهایی از ضریب امنیت بالایی برخوردار بوده و احتمال  لو رفتن سئوالات صفر است.

به گفته عمادی امسال سی دی سؤالات و رمز سؤال در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و تا 2 ساعت قبل از برگزاری امتحانات امکان دسترسی به سؤالات از سوی مدارس وجود ندارد. بنابراین آنچه با عنوان فروش سؤالات در فضای مجازی مطرح شده با هدف اخاذی است.

همچنین محمد حسین کفراشی از پیگیری این موضوع با همکاری پلیس فتا خبر می‌دهد هر چند پلیس فتا نیز از دستگیری تعدادی باند کلاهبردار در زمینه خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی خبر داده است.

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز معتقد است که سیستم نظارت و ضریب امنیت امتحانات نهایی در آموزش‌وپرورش بسیار قوی بوده و امکان لو رفتن سوالات نهایی وجود ندارد و این مسائل سال‌هاست که در فصل امتحانات مطرح می‌شود.

وی همچنین این احتمال را می‌دهد که سوالات به فروش رفته در شبکه‌های تلگرامی مربوط به سال‌های قبل باشد.

پس از ورود پلیس فتا به ماجرا و پیگیری موضوع خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی، کانال‌هایی که اقدام به خرید و فروش سؤالات می‌کردند تمام محتوای خود را پاک و کانال را حذف کرده‌اند و هنوز نتیجه قطعی بررسی‌های پلیس فتا و وزارت آموزش‌وپرورش به افکار عمومی به ویژه دانش‌آموزان گزارش نشده است.

به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه نمرات امتحانات نهایی در کنکور 96 سهم 25درصدی دارد، در صورت صحت لو رفتن سوالات امتحانات نهایی این مسئله منجر به تضییع حق بسیاری از دانش‌آموزان می‌شود و به دلیل حساسیت این مسئله و گزارش‌هایی مبنی بر لو رفتن سوالات امتحانات نهایی، کمیته آموزش‌وپرورش مجلس شورای اسلامی نیز به ماجرا وارد شده و در حال بررسی ابعاد مختلف این موضوع است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار