کد خبر: ۱۰۰۷۶۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یادداشت دکتر محمد نژاد؛
به گزارش حرا، یادداشت دکتر شهرام محمد نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و دبیر کل موسسه فرهنگی اجتماعی حرا را می خوانید:

بااینکه آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی سر و صدای بسیاری درباره خطر تهدید تروریسم به راه انداخته اند، تعداد افرادی که به دلیل خشنوت های مسلحانه به قتل می رسند هزاران بار بیشتر از تعداد تلفات حوادث تروریسیتی است. بااین حال به ندرت کسی درباره قانون محدودیت حمل و به کارگیری سلاح صحبت می کند.

ماهیت حقیقی تروریسم دردنیا چیست؟براساس گفته های مغالطه آمیز سیاستمداران غربی (ترامپ و پیش از او جورج بوش،دیک چنی، رامسفلد و ...) مسلمانان بزرگترین خطر برای صلح و امنیت جهان هستند. و رسانه های صهیونیستی نیز با پوشش خبری سنگین به آن دامن می زنند.

باآنکه هیچ گونه تعریف صریحی از تروریسم وجود ندارد-حتی سازمان ملل نیز تعریفی از تروریسم با وجود بحث های فراوان ارایه نکرده است-آنچه از میان سال ها تبلیغات مکرر منفی سر بر آورده آن است که هر گونه اقدام خشونت آمیز توسط یک مسلمان به عنوان تروریسم تلقی می شود.حال آنکه اگر یک غیر مسلمان مرتکب آن عمل و یا اقدامی خشن تر از آن شود،تروریسم تلقی نخواهد شد.در چهارم ماه ژوئن 2014 ،برای مثال، Justin Bourque  3 افسر پلیس را در شهر Moncton در ایالت New Brunswick در کانادا به ضرب کلوله به قتل رساند و دو افسر دیگرنیز مجروح شدند. بعد از شناسایی ضارب،وزیر دادگستری کانادا  Peter MacKayبه دلیل آنکه ضارب مسلمان نیست ، اعلام کرد که عامل فرهنگی و مذهبی در آن دخیل نبوده و اقدام تروریسیتی محسوب نمی شود.

در اولین سخنرانی ترامپ در مجمع مشترک کنگره آمریکا در 28 فوریه که اکثر ناظران آنرا بی محتوا و سطحی دانستند(البته این موضوعی عجیب نبود بجز آنکه ترامپ دست به حرکتی غیر معقول نزد و حاضران توانستند نفسی راحت بکشند).بااین حال ترامپ دوباره عبارت تروریسم اسلام افراطی را به کاربرد.ایجاد رعب و وحشت در خصوص مسلمانان قاعده ایی است که امتحان خود را در گذر زمان پس داده و به طور حتم می تواند باعث تشویش اذهان عمومی شده و آنها را تسلیم سیاست های جنجالی نظام سلطه کند.ترامپ نیز همچون روسای جمهور پیشین درخواست پول بیشتری را  برای ماشین جنگی آمریکا می کند. او افزایش 54 میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را اعلام و رقم کل بودجه نظامی آمریکا را به بیش از 650 میلیاردلار می رساند.

سوال اینجاست که تا چه مقدار این به اصطلاح تهدید ساختگی مسلمان جدی است و اینکه آیا مسلمانان به تنهایی مسئول تروریسم دردنیا هستند؟این مسئله شبیه به  داستان دیدار اسکندر و یک دزددریایی است که توسط آگوستین مقدس نقل شده است و در زیر به آن اشاره می شود.

اسکندر از دزد دریایی پرسید تو چرا دست به غارت دریاها میزنی؟

دزد دریایی در جواب از اسکندر پرسید: تو چرا دنیا را غارت میکنی؟آیا اینطور نیست که چون من فقط با یک قایق کوچک دست به غارت میزنم من را دزد می نامید، درحالیکه تو با کشتی های بزرگ دیگران را غارت میکنی و تو را امپراطور می نامند؟

علی رغم تعاریف ارائه شده توسط سیاستمداران غربی و رسانه های خبری که فقط منافع آنها را تامین میکند، سه محقق در دانشگاه جورجیا در گزارشی مبسوط برای نشریه  Monkey Cage  واقعیت پشت پرده پروپاکاندای غربی را برملا کردند.

سه محقق دانشگاه جورجیا به نامهای Erin M. Kearns,  Alison Betus ,Anthony Lemieux   در مقاله خود اینگونه  نوشتند: پژوهشهای انجام شده نشان می دهند که رسانه های خبری غربی تمام حملات تروریستی را  به شیوه ایی مشابه پوشش نمیدهند، بلکه حملاتی که توسط مسلمانان صورت میپذیرد را به طور گسترده و مکرر گزارش میکنند، خصوصاً زمانی که تروریست یک فرد مسلمان خارجی باشد. اگرچه چنین حالتی معمولا نسبت به دیگر حملات تروریسی کمتر رخ میدهد. دراین مقاله همچنین روش تعریف تروریسم و میزان پوشش خبری برای چنین وقایعی توسط رسانه های خبری تشریح شده است.

در این تحقیق کلیه حملات تروریستی که درسال های 2011 تا 2015 توسط Global Terrorism Database طبقه بندی شده اند، مورد بررسی قرار گرفته است.   GTD تروریسم را به صورت تهدید و یا به کارگیری قدرت غیرقانونی و خشونت توسط عوامل خودسر به منظور نیل به اهداف مذهبی،اقتصادی و سیاسی ویا به جهت رسیدن به اهداف اجتماعی از طریق تهدید، اجبار و ایجاد وحشت تعریف می کند.

درصورت پذیرش تعاریف ارائه شده و پوشش رسانه ای از حملات تروریستی، این ذهنیت ایجاد می شود که این وقایع به طور روزانه تکرار می شوند و مردم در کشورهای غربی بیشتر در معرض قربانی شدن حملات تروریستی نسبت به دیگر خشونت ها هستند. درواقع حملات تروریسیتی به عنوان  تهدیدی برای هویت و شیوه زندگی غرب محسوب میشود. دراین تعریف عنصر واقعی را می توان یافت اما بااین حال باآنچه اکثر مردم تصور می کنند متفاوت است. دلایل آن را در اینجا توضیح می دهیم.

تعداد مقالات به ازای هر حادثه تروریستی

  


درسال 2015 تعداد 21 حادثه تروریستی در کشورهای غربی منجر به قربانی شدن 246 نفر شده است. به طور میانگین در هر یک از این حملات،در حدود 12 نفر کشته , و 7778 مقاله در آن مورد نوشته شده است،که معادل است با 665 مقاله به ازای هر قربانی. اما در سایر کشورها که به طور میانگین 22 نفر در هر حادثه تروریستی قربانی میشوند  به طور میانگین تنها 1305 مقاله به ازای هر حادثه  نوشته می شود که یک ششم تعداد مقالاتی  است که درباره حملات تروریستی در کشورهای غربی نوشته میشود. همچنین تعداد مقالات درباره مرگ غیر غربی ها  11 بار کمتر است.

 تعداد مقالات براساس میزان مرگبار بودن متفاوت بوده و بسته به کشوری که در آن حادثه رخ می دهد نیز متفاوت است.درصورتیکه قربانیان حوادث تروریستی در آفریقا،آسیای جنوبی، بالکان ، شرق کشورهای اسلامی و جنوب شرق باشد، رسانه ها مرگ این افراد را برای تهیه گزارش بی  ارزش تلقی کرده و جان این افراد به اندازه زمانی که یک آمریکایی ، اروپایی ، استرالیایی و شرق آسیا قربانی می شود ارزش ندارد. این دوگانگی در پوشش اخبار، ذهن  مستمعین اخبار رسانه را از توجه و اندیشیدن درباره  این حملات تروریسی تهی کرده وآنها را از تحلیل درست و واقعیت ها محروم می کند. از سوی دیگر آن رسانه ها ازشرایط موجود برای فشار بر دولتها به منظور حفظ امنیت مردم در مقابل خطر تروریسم استفاده می کنند.

متعاقب یک زنجیره حوادث تروریستی در ایالات متحده، که به جهت حسن تعبیر,از آنها با عنوان تیراندازی مرگبار و یا خشونت یاد می شود، به عنوان مثال , هنگامی که در اکتبر سال 2015 , یک تروریست سفید پوست غیر مسلمان در Umpqua Community College در ایالت اورگان بااقدام به تیراندازی 9 نفر را به قتل رسانده و 7 نفر دیگر را مجروح کرد ، باراک اوباما با چهره ای مملو از اندوه در سخنرانی خود  تیراندازی ها را درحال تبدیل شدن به یک امر عادی تلقی کرده و سپس از رسانه های خبری خواست  تا تعداد کشته شدگان در حملات تروریستی را با قربانیان خ شونت های مسلحانه در دهه گذشته مقایسه کنند. در پی این در خواست

CNN اقدام به مقایسه این دو آمار کرد و نتایجی غیر منتطره را ارائه نمود.  Eve Bowerدر گزارشی که در اکتبر سال 2016 در وب سایت CNN منتشر نمود اینگونه نوشت :

به ازای هر آمریکایی که در حملات تروریستی در سال 2014 درداخل و یا خارج کشته شده است،1049 نفردر ایالات متحده براثر خشونت های مسلحانه قربانی شده اند . این بدان معنا است که نسبت قربانیان حملات تروریستی به قربانیان خشونت های مسلحانه 1 به 1049 است.

آیا پوشش رسانه ای و هیستریای خشونت های مسلحانه برای  آنچه تروریسم خوانده می شود وجود دارد؟در حقیقت تعداد آمریکایی هایی که در اثر سقوط مبلمان و اسباب منزل می میرند بیشتر از قربانیان حوادث تروریستی است .

ترامپ طی بیانیه ای ورود شهروندان 6 کشور که اکثرا دارای جمعیت مسلمان هستند را به آمریکا منع کرد و دلیل آنرا نیز پیشگیری از حملات تروریستی در آمریکا اعلام نمود. اما سوال اینجاست که آیا کسی مبلمان خانگی را به دلیل آنکه جان افراد  بیشتری را  در معرض خطر قرار می دهد منع کرده است؟

Ms Bower از CNN آمار تکان دهنده دیگری را فاش کرده است

آمارهای مرکز نظارت و پیشگیری از بیماری ها نشان می دهند که از سال 2001 تا 2014 مجموع 440095 نفر به دلیل شلیک گلوله در خاک آمریکا کشته شده اند. (2014 آخرین سالی است که CDC اطلاعات مربوط به مرگ در اثر سلاح گرم را منتشر کرده است). این اطلاعات تمامی دلایل مرگبار از جمله قتل ، حادثه و خودکشی را شامل می شود .

درادامه گزارش آمده است : براساس اطلاعات وزارت داخله آمریکا ، تعداد آمریکایی ها که در طی سال های 2001 تا 2014 درخارج از آمریکا کشته شده اند 369 نفر گزارش شده اند . کاملآ مشخص است که تعداد قربانیان حوادث تروریستی در خاک آمریکا در قیاس با تعداد قربانیان خشونت های مسلحانه بسیار ناچیز است . علاوه بر این ، بر اساس تمامی اطلاعات گردآوری شده حوادث تروریستی در ایالات متحده و درنهایت تعداد قربانیان حوادث تروریستی در داخل خاک آمریکا در فاصله سال های 2001 تا 2014 تعداد 3043 نفرگزارش شده  و در مجموع کل قربانیان تروریستی با در نظر گرفتن قربانیان یازده سپتامبر 3412  نفر می باشد.

 (آمار دقیق ارائه شده توسط آمریکا در باره کشته شدگان واقعه 11 سپتامبر , برابر با 2893 نفر می باشد که نزدیک به 600 نفر از آنان غیر آمریکایی می باشند).درصورتی که تعداد قربانیان حمله 11 سپتامبر  را در نظر نگیریم ، به دلیل آنکه فقط شامل یک حمله می شود ، مجموع تعداد قربانیان تروریستی در داخل آمریکا 519 نفر خواهد بود .

حتی رقم 519 نفر نیز نیاز به بررسی مجدد دارد. براساس گزارش CNN مسلمانان تنها عوامل حملات تروریستی نبوده اند . علاوه بر حمله 11 سپتامبر حملات تروریستی که در ذیل آمده اعم از حمله به کلیساها و کلینیک های سقط جنین را نیز شامل شده است. به طور معمول چنین حملاتی به عنوان حمله تروریستی طبقه بندی نمی شوند ، بلکه به عنوان حملات گرگ های تنها شناخته می شوند ، یا حملات ‘nutcases’ –افراد نادان -  که این دسته افراد در آمریکای شمالی و اروپا کم نیستند! بااین حال به منظور پوشش جامع تر مطلب ، فهرست این حملات نیز در آن گزارش آمده که در زیر ذکر شده اند :

September 11 attacks (NY, DC, PA) September 11, 2001;
2001 Anthrax attacks (DC, NY, CT, FL) Oct., Nov. 2001;
El Al counter shooting (California) July 4, 2002;
Beltway sniper attacks (DC, Mid-Atlantic) Oct. 2002;
Knoxville church shooting (Tennessee) July 27, 2008;
Pittsburgh police officers killed (Pennsylvania) April 4, 2009;
Tiller abortion clinic (Kansas) May 31, 2009;
Holocaust Museum shooting (DC) June 10, 2009;
Fort Hood shooting (Texas) November 5, 2009;
Plane crash into Austin IRS building (Texas) Feb. 18, 2010;
Fort Stewart Army base killing (Georgia) December 10, 2011;
Sikh Temple Shooting (Wisconsin) August 7, 2012;
St. John's Parish police ambush (Louisiana) August 16, 2012;
Boston Marathon Bombing (Massachusetts) April 15, 2013;
LAX Shooting (California) November 05, 2013.
حملات سال  2014
Overland Park Jewish community center (Kansas) April 13, 2014;
Isla Vista shooting (California) May 23, 2014;
Las Vegas shooting (Nevada) June 8, 2014;
Killing of state trooper in Blooming Grove (Pennsylvania) September 12, 2014

با در نظر گرفتن این واقعیت ها ، چرا چنین جوی از وحشت در اذهان عمومی ایجاد شده است که مسلمانان مسئول تمامی حملات تروریستی هستند؟درحال حاضر حتی اصطلاح همه مسلمانان تروریست نیستند ولی همه تروریست ها مسلمان هستند اصطلاحی متداول گشته است. علیرغم اینکه چنین القایی توسط پژوهش ها تکذیب شده است ، اما رسانه های سلطه و سیاستمداران از چنین ادبیاتی برای هدف قراردادن مسلمانان استفاده می کنند .

 محققین دانشگاه جورجیا در ادامه گزارش به مطالبی اشاره می کنند که در زیر آورده  می شود :

بررسی مجموع 89 حمله که توسط عوامل مختلف در ایالات متحده در فاصله زمانی ، سال های 2011 تا 2015 در ایالات متحده رخ داده ،تنها 12.4 درصد از حملات تروریسی توسط مسلمانان  انجام شده است . بعد از این پوشش رسانه ای هر یک ازحمله های تروریستی بااستفاده از مراجع انتشاراتی داخل آمریکا در LexisNexis  مورد بررسی قرارگرفته است . ازآتجا که بسیاری از آمریکایی ها اخبار خود را ازطریق رسانه های برخط دریافت میکنند ، اخبار  CNN.com نیز  در این پژوهش گنجانده شده است .

 مقاله های خبری که بررسی شده اند، در کل برروی حمله تروریستی ، عوامل آن یا قربانیان تمرکز کرده و باید در یکی از منایع رسانه ای آمریکا از تاریخ روز حمله تا پایان سال 2016 ذکر شده باشد. درپایان 2416 مقاله با شاخص های تعیین شده همخوانی داشته اند.

دربررسی منابع رسانه ای و پوشش خبری یافته های جالبی به دست آمده است : از 89 حمله تروریستی ، 24 فقره , مورد پوشش رسانه ای قرار نگرفته است . بخش کوچکی از حملات که مسلمانان مرتکب شده اند (تنها 12 درصد )، در 44 درصد از  کل پوشش خبری مربوط به کل حملات تروریستی انتشار یافته است .

یک حمله معمولی که توسط یک عامل مسلمان صورت میگیرد 90.8 مقاله درباره آن نوشته می شود . و حملاتی که یک مسلمان با والدین غیر آمریکایی مرتکب شده باشد در 192.8 مقاله به طور میانگین پوشش خبری دریافت می کند . این مقدار را با دیکر حملات که به طور میانگین در 18.1 مقاله پوشش خبری شده است ، مقایسه کنید.

تعداد کشته شدگان آمریکایی در فاصله سال های 2001 تا 2014 :

  • مرگ با اسلحه : 440095 نفر
  • حوادث تروریستی خارج از آمریکا : 369 نفر
  • حوادث تروریستی در خاک آمریکا : 3412 نفر (بدون در نظر گرفتن حمله 11 سپتامبر که 519 نفر می باشد).

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار