کد خبر: ۱۰۱۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یادداشت دکتر شهرام محمد نژاد؛
به گزارش حرا، یادداشت دکتر شهرام محمد نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و دبیرکل موسسه فرهنگی اجتماعی حرا را می خوانید:

همانگونه که می دانیم، مدتها است که نیروهای ترکیه بدون موافقت دولت عراق و به بهانه مبارزه با تروریسم وارد خاک عراق شده اند و این مسئله بارها توسط دولت عراق محکوم شده است.

در همین راستا نخست وزیر ترکیه به عراق سفر کرد و رسماً اعلام نمود که بعد از آزاد سازی موصل نیروهای ترکیه خاک عراق را ترک خواهند نمود. اینکه این موضع گیری جدید نخست وزیر ترکیه , (با توجه به رفتار دولت اردوغان در سالهای اخیر )صادقانه است یا خیر، جای تامل دارد و در جای خود باید به آن پرداخت.

مبارزه در موصل در حقیقت بیش از یک تمرین ساده برای نظامیان مدعی مبارزه با تروریسم است. از آنجایی که اتحاد بین کردها و عراقی ها در مبارزه با داعش مستحکم تر شده است، این مسئله از منظر جئوپولتیک منطقه برای ترکیه نا خوش آیند می باشد.

به وضوح می توان گفت که نقطه نظرات مختلف و متضاد بغداد و آنکارا در نحوه برخورد و تحت فشار قرار دادن داعش این دو کشور را در دستیابی به اهداف ضد تروریستی در نقطه مقابل هم قرار داده است .

این نکته قابل توجه است که اگرچه ترکیه در ظاهر همانند آمریکا منتقد داعش و مدعی مبارزه با تروریسم است، لیکن ریشه ای عمیق در نظام مالی و ایدئولوژیک داعش دارد. بسیار ساده انگاری است که فکر کنیم ترکیه می تواند شریکی صادق در مبارزه با تروریسم باشد .

آنکارا از ظهور داعش در عراق و سوریه به عنوان یک شریک استراتژیک توانمند ساز و خلاق فوق العاده نفع برده است . گروه جنایتکار داعش با غارت منابع طبیعی و نیز تخریب و چپاول آثار باستانی و ارزشمند عراق و سوریه و فروش آن به خریداران غربی و صهیونیستی در بازارهای سیاهی که ترکیه در اختیارش گذاشت ، استثمار فرهنگی گسترده ای ایجاد نموده است .

در ماه اکتبرگذشته شبکه دولتی آلمان ARD گزارش داد: ترکیه سالها از شبکه های شبه اسلامی و گروههای تروریستی وسازمانهای شبه نظامی حمایت می کرده است.  رسانه دولتی آلمان این موضوع را در پاسخ وزارت کشور آلمان به سوال یکی از نمایندگان چپ پارلمان آن کشور و به طور محرمانه مطرح نموده است . همچنین در بیانه این وزارت خانه آمده است: ارتباط دولت ترکیه شامل حمایت ازگروههای اخوان المسلمین در مصر، حماس، وگروههای معارض در سوریه که وابستگی ایدئولوژیک با حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان و اخوان المسلمین دارند، می شود.

از سوی دیگر، ترکیه تحت رهبری رئیس جمهور امروز و نخست وزیر سابق(یعنی اردوغان)، در برابر پ.ک.ک  بازی خطرناکی را آغاز کرده است و این در حالی است که با حمایت های اسرائیل که او نیز مجری طرح براندازی حکومت  بشار اسد است،  مدعی عاری شدن منطقه از تروریسم است. و البته نباید فراموش کرد که آمریکا و اروپا  نیز از این دورویی  ترکیه نفع می برند ، زیرا که ترکیه به عنوان راه حلی برای خروج درصد زیادی ازآوارگان از اروپا , می تواند نقش موثری داشته باشد. 

البته این خود نوعی استهزا و تحقیر برای دولت ترکیه به عنوان ابزار دست غربی ها و اسرائیل است و تا زمانی که ترکیه بخش عمده ای از پناهندگان را از کشورهای مدعی حقوق بشر و اصطلاحا قهرمانان و دلسوزان حقوق بشر جهانی بازنگرداند ، آنها ترجیح می دهند ناله های مهاجرین دردمند را نشنیده بگیرند و همچنان جهت براندازی دولت سوریه و فروش سلاح به بازارهای پرمنفعت ایجاد شده و تجهیز دائم رژیم صهیونیستی اقدام نمایند.که البته باید به آن ،بازار نفت های به تاراج رفته از سوریه و منطقه را نیز اضافه نمود .

در بیانیه مذکور که توسط دولت فدرال و سرویس اطلاعاتی آلمان منتشر شد، همچنین به این نکته نیز اشاره شده است که ترکیه به عنوان مجری طرح تدریجی اسلامی کردن منطقه با اسلام اعتدالی (یا  اسلام آمریکایی) ؛ یک مرکزیت اجرایی و مبارزاتی در مقابله با گروههای اسلامی در شرق آسیا می باشد!

در غرب، زدن برچسب تروریست به مخالفان بسیار ساده شده است. در حالی که داعش , با آنهمه جنایتهای فجیع ، تروریست نامیده می شود، به گروه حماس هم که برای آزادی فلسطین در برابر تهاجمات رژیم صهیونیستی مبارزه می کند تروریسم لقب می دهند! ممکن است برخی اختلاف نظرها و عملکردها در رهبران حماس اشتباهاتی برای آنها رقم زده باشد اما اینکه در جامعه جهانی , همانند داعش , لقب تروریسم به آنها اطلاق شود , ظلم آشکاری است.

اگر چه ترکیه به نوعی در جامعه جهانی به عنوان یک عنصر صلح و ثبات منطقه ای و البته وفادار و خدمتگزار به غرب ارزیابی می شود, اما در حقیقت از آنچه که در سالهای بعد از 2011 در کشورهای منطقه همانند عراق و سوریه، از تجاوز به تمامیت ارضی آنها گرفته تا مداخلات آشکار و چنگ زدن به برخی منفعت طلبی ها مشاهده شده، ارزیابی از ترکیه را پیچیده کرده است .

آنکارا نشان داده است اهمیت چندانی برای نوع حاکمیت کشورهای همسایه خود قائل نیست و بیشتر, آنهارا با منافع خود مورد سنجش قرار می دهد. و شاید بتوان گفت که اردوغان با تضعیف دولت های همسایه قصد برقراری و احیای امپراتوری عثمانی را دارد.

ترکیه از قدیم دارای روابط تاریخی و فرهنگی با اهالی موصل بوده است و با اقوام عرب و ترکمن آن بسیار احساس نزدیکی داشته است. حتی آقای اردوغان ، النور کویک را از میان آنها به عنوان یکی از مشاورین خود برگزیده بود و معتقد بود این منطقه و شمال سوریه که پس از جنگ جهانی اول (از عثمانی) جدا شده اند باید پس داده شوند.

از سوی دیگر رژیم منحط سعودی نیز در همنوایی با این مسئله و سرمایه گذاری برای   ایجاد جبهه مشترک ضد ایرانی و ضد شیعی و با انگشت گذاشتن بر مشترکات قومی و عقیدتی و نقاط مشترک تاریخی بر شعله های آن دامن زده  است.

ترکیه خود را نگران ترکمن های سنی آن منطقه نشان داده و معتقد است باید با برنامه های تغییر جمعیتی و عقیدتی که از طرف ایران و دیگر شیعیان منطقه، مخصوصا در مناطق اطراف موصل و تلعفر اجرا می شود مقابله کرد.

در این بازی سیاسی، کردها به عنوان یک گروه مستقل ،(با توجه به سابقه طولانی برای مبارزه و اتحاد)، هیچ جایگاه و کرسی قدرتی نداشته و تنها به عنوان ابزاری برای تمکین جاه طلبی های ترک ها مورد استفاده قرار گرفته اند .

این در حالی است که بغداد کمک کردها را برای حضور در عملیات آزاد سازی موصل پذیرفته وآنها را نیز در مسائل ژئوپلتیک منطقه دخالت داده است . در حالی که ترکیه از  به رسمیت شناختن کردها احساس خطر کرده که این امر به نوبه خود منجر به ایجاد نوعی انتفاضه الهام بخش در مرزهای جغرافیایی گردیده است . کردها با این عملکرد ,آنکارا را به عنوان یک چراغ نیم سوز و ایران را به عنوان یک ابرقدرت در منطقه متجلی کردند .

روابط حسنه بین بغداد و تهران به سرعت در حال گسترش است و عدم حضور ترکیه و عربستان به عنوان کشورهای ژئوپلتیک و تصمیم ساز منطقه ای (علیرغم ادعاهای آنها) ، عرصه سیاسی را بر آنها تنگ کرده است. سلطان جدید رویا پرداز عثمانی گویا در واقع بینی های منطقه ای دچار مشکل شده است و همچنان به دنبال احیای امپراتوری عثمانی است.

این رویا پردازی ها با پشتیبانی سعودی ها و ایدئولوژی بریتانیای حیله گر (همان بریتانیایی که باعث خروج ترکها از شبه جزیره عربستان شد) شکل گرفته است. گویا ترک ها فراموش کرده اند که همین برنامه ریزی و نامگذاری غرب آسیا به خاورمیانه بود که گستاخی های بیش از پیش رژیم صهیونیستی را در فلسطین گسترش داد و داعیه ایجاد یک منطقه امن اسرائیلی را توسط انگلیسی ها رقم زد ! آزادی موصل از دست تکفیریها، باعث نگرانی آنکارا از بازگشت ایران به دریای مدیترانه و ایجاد مانعی برای گسترش نفوذ بیش از پیش خود در سوریه و منطقه خواهد شد.

جالب تر اینجاست که جنون توهم ژئوپلتیکی ترک ها که داعیه رهبری منطقه را دارند در آینده شاید منتج به سقوط آنها هم بشود. جاه طلبی هایی که از بی خردی و عدم درک صحیح از مسائل منطقه ای بوده و بیش از ایجاد یک غبار و توهم در منطقه چیز دیگری عاید آنها نخواهد کرد.

اردوغان یک راه کاملا متناقض و به دور از حق و عدالت و بسیار جاه طلبانه را اتخاذ کرده است. از یک طرف ادعای حفاظت از ترکمن ها را در عراق دارد که بهانه او برای ورود به خاک عراق شده است و از طرفی دیگر قادر نیست دشمنی آشکار خود را با کردها پنهان نماید. طرح اردوغان برای جلوگیری از هرگونه نقش آفرینی کردها در منطقه، باعث خواهد شد که کردها با جهت دهی و حمایت امپریالیزم و صهیونیستها عمل کنند و این مسئله به دور از عقل و منطق و انصاف هر انسان  خرد مند است .

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار