کد خبر: ۱۰۲۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
آیت‌الله موحدی کرمانی در نماز جمعه تهران:
خطیب موقت نماز جمعه تهران با نقل قولی از شهید محمدعلی رجایی گفت: ایشان همیشه ابراز نگرانی می‌کرد و می‌گفت، مبادا ۱۱ میلیون نفری که به من رأی دادند، روز قیامت مرا مؤاخذه کنند.
آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته، با نقل خاطره‌ای از شهید محمدعلی رجایی درباره اهتمام به احتمال مؤاخذه از سوی مردم در روز قیامت به خاطر رأیی که به او داده‌اند، گفت: شهید رجایی نگران بود و می‌گفت که 11 میلیون مردمی که به من رای داده‌اند مبادا روز قیامت مرا مواخذه کنند، گاهی امام زمان(عج) ممکن است دامان ما را بگیرد و در روز قیامت مؤاخذه کند.

وی با اشاره به اینکه در روز قیامت امام زمان(عج) و سادات ما را بابت عدم پرداخت خمس مواخذه خواهند کرد، خاطرنشان کرد: در روایت داریم که پیامبر اسلام(ص) در شب معراج خود کسی را دید که به درگاه خدا از ظلم خویشاوندش شکوه می‌کند؛ وقتی پیامبر(ص) از فاصله میان این شخص و خویشاوندش از جبرئیل سؤال می‌کند، به او می‌گوید که اینها در 40 پشت به هم می‌رسند و با اینکه این همه از هم دورند اما از ظلم خویشاوندش شکایت می‌کند.

آیت‌الله موحدی کرمانی با اشاره به سخن قرآن مبنی بر فرار خویشاوندان از یکدیگر در روز قیامت به خاطر دینی که نسبت به یکدیگر دارند، گفت: انسان به همه دیونی که به دیگران به‌ویژه خویشاوندان دارد باید پاسخ دهد و اگر حقی از آنان ضایع کرده باید ادا کند.

خطیب جمع تهران در بخش دیگری از این خطبه‌ها با اشاره به هشدار قرآن به کسانی که نسبت به همه کارهای خود فخر می‌کنند و از آن راضی هستند، گفت: قرآن می‌فرماید این افراد دوست دارند کسی از آنان تعریف کند ولو آنکه تعریف نابجا و بی‌مورد باشد.

وی ادامه داد: این افراد دوست دارند مدح و ثنایشان را بگوید، به خاطر ویژگی که در آنها نیست و درواقع مدحی دروغین از سوی افرادی متملق است؛ قرآن می‌فرماید تصور نکنید کسانی که این ‌گونه مدح شدن را دوست دارند، می‌توانند از عذاب الهی فرار کنند و عذابی دردناک در انتظار آنان است.

آیت‌الله موحدی کرمانی با ذکر این نکته که این عذاب الهی به علت خوشحالی از مدح بیجاست، گفت: حتی اگر کسی مدح و ثنای شما را به دروغ گفت اگر نمی‌توانید دهانش را ببندید، لااقل به او اعتراض بکنید و اگر هم مجالی برای اعتراض نیست در درون خودتان خوشحال نشوید؛ چراکه این خوشحالی مورد مؤاخذه قرار می‌گیرد.

خطبه دوم نماز جمعه

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز عبادی و سیاسی جمعه این هفته تهران افزود: انسان ها تلاش می کنند و عملی انجام می دهند و در نهایت به سمت لقاء الهی حرکت می کنند، آنان که نامه عملشان به دست راستشان داده شود، خداوند با آن ها حساب آسانی خواهد کرد.

وی ادامه داد: در روایت آمده است که خداوند تا سن 40 سالگی با بنده اش به آسانی و وسعت برخورد می کند یعنی زود می گذرد و با یک پشیمانی او را می بخشد اما بعد از آن که به سن 40 رسید خداوند به دو فرشته مامور می گوید از این به بعد با شدت با این انسان برخورد کنید، لذا افرادی که از سن 40 سالگی می گذرند باید حواسشان جمع باشد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه گفت: سعی کنید هیچ بنده ای از بنده خدا را اهانت نکنید شاید همین فرد ولی خدا باشد، شاید یک انسان پابرهنه ولی خدا باشد.

آیت الله موحدی در ادامه به موضوع حساب در روز قیامت اشاره کرد و افزود: در روز قیامت انسان هایی مطالبه گر می شوند و دامن آدم را می گیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار