کد خبر: ۱۰۳۵۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
به قلم دکتر شهرام محمدنژاد:


مظلومیت ممتد مسجدالاقصی و سکوت خیانت بار کشورهای عربی

حرا - اشغالگران رژیم صهیونیستی از 14 ژوئن 2017 برای مدتی مجددا دسترسی مسلمانان به مسجدالاقصی را که سومین مکان مقدس مسلمانان است مسدود کردند . این اقدامات بعد از حملات سه جوان شهادت طلب فلسطینی به مواضع اسرائیلی ها رویداد که در آن دو پلیس اسرائیلی کشته شدند. این در حالی است که از گفتن این مسئله که جوانان فلسطینی شهادت طلبانه بر سر مواضع حق خود برای مبارزه با صهیونیست ها ایستاده اند، ابا دارند . واکنش فلسطینی ها در برابر این اقدامات صهیونیست ها در برابر کنترل آنها بر مسجدالاقصی  بسیار هوشمندانه بود . با وجود سرکوب های شدید پلیس و ارتش صهیونیستی، هزاران فلسطینی در خارج از مسجدالاقصی نماز برگزار کردند که البته با ضرب و شتم و اقدامات امنیتی رژیم غاصب صهیونیستی مواجه شدند و تا کنون روزانه 2 الی 3 فلسطینی کشته و صدها نفر زخمی شده اند . دو روز بعد از اعتراضات گسترده مردم فلسطین بود که اسرائیلی ها با نصب تجهیزات کنترلی اجازه ورود بسیار سختی را به فلسطینیان دادند و این حرکت نیز خود باعث رنجش مردم فلسطین بود . این در حالی است که اردن متعهد به اداره امور بیت المقدس است . همان اردنی که بعد از معاهده ی ژانویه 1994 اسرائیل را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک کامل با اسرائیل بر قرار نمود . همچنین اردن مسئول تعمیر و نگهداری بیت المقدس و پرداخت حقوق ائمه جماعات را دارد . در واقع نصب این گونه تجهیزات نقض توافق نامه های طرفین بود و در اصل مجری این توافق نامه همان اردنی است که امپریالیزم و صهیونیسم برای او ایجاد ثبات  کرده اند و طبعا این اردن نمی تواند خلاف نظر اربابان خود عملی انجام دهد .
در 20 ژانویه ، محمد حسین مفتی بزرگ مسجدالاقصی خواستار تعطیلی نماز جمعه داخل محوطه مسجدالاقصی شد و از همه ی فلسطینی ها خواست تا خارج از دروازه های مسجدالاقصی نماز را به جای بیاورند . با این حال 22 فلسطینی در جریان در گیری های همان روز توسط نیروهای رژیم منحوس صهیونیستی مجروح شدند . آن چیزی که کاملا باید مشخص شود این است که ترس فلسطینی ها و برخی کشورهای مسلمان دیگر از طرح های شوم رژیم صهیونیستی هیچ پایه و اساسی ندارد ، صهیونیست ها در صدد هستند که معبدی خودخوانده در آنجا بنا کنند ، زیرا که مدعی هستند مسجدالاقصی بر روی یکی از معابد آنها بنا شده و علارقم سالها تحقیق و تفحص در زیر مسجدالاقصی هیچ نشانه ایی از معبد دوم خود نیافته اند . هدف واقعی آنها خالی کردن زیر مسجدالاقصی و فروریختن آن است تا بتوانند با خیال راحت معبد خود را به جای مسجدالاقصی بنا کنند . آنها با این کار استراتژِی دو جانبه ایی را دنبال می کنند . از یک طرف سلطه زمینی خود را  افزایش می دهند و از طرفی در حال دسترسی به مقبره ای مقدس هستند.  البته طبق قوانین یهود رفتن یهودیان به آن مقبره باعٍث آلودگی محیط مقبره خواهد شد و رفتن یهودیان به آنجا ممنوع است و این حکم هم برای آنها خوشایند نیست . 
سالهاست که صهیونیست ها بیت المقدس را به تسخیر خود در آورده اند و از اواخر ژوئن 1967 آنرا به نحو برنامه ریزی شده به ضمائم خود افزوده اند . اولین حمله به مسجدالاقصی در اوت سال 1969 رخ داد که یک یهودی استرالیایی به نام دنیس مایکل یک منبر تاریخی 1000 ساله را به آتش کشید . این منبر را صلاح الدین ایوبی که ازاد کننده اورشلیم از دست صلیبیون بود به مسجدالاقصی هدیه کرده بود . از آن سال به بعد تعرض های متعددی به مسجدالاقصی انجام شده است . در سپتامبر 2000 نیز حمله دیگری با حمایت آریل شارون و تعدادی یهودی مهاجر که اکثرا از شمال آمریکا یا اروپا بودند انجام شد . آنها همچنان مدعی هستند که خداوند به آنها وعده داده که فلسطین را به تسخیر خود درآورند و و بتوانند معبد خود را در مسجدالاقصی بنا کنند . 
شارون با رفتار و صحبت هایش صهیونیست ها را گستاخ تر و ستیزه جو تر کرد و از سوی دیگر فلسطینی ها  مصمم تر شدند که با دست خالی در برابر نیروهای تا دندان مسلح و نظامی ترین دولت منطقه به پا خیزند . بعد از شارون نتانیاهو نیز اعلام کرد که قصد ندارد قانون فعلی بیت المقدس را تغییر دهد و با این سخن خواست که نشان دهد همچنان اردن مسئولیت این بقعه مقدس را برعهده خواهد داشت . ولی آیا واقعا اوضاع اینچنین است؟
از سال 2015 رژیم صهیونیستی محدودیت هایی را برای زائرین و عبادت کنندگان بیت المقدس اعمال کرده است و در همین راستا با افزایش حسگرها و اشکارساز ها و تدابیر امنیتی و نصب تجهیزات گوناگون عملا شرایط را برای عبادت فلسطینی ها سخت تر کرده است . 
در ماه اوت سال 2016 اتفاقات بدی در مسجدالاقصی رخ داد . آن چیزی که شاهد بودیم حمله بیش از 300 نفر از صهیونیست ها با پشتیبانی نیروهای نظامی به مسجدالاقصی بود که می خواستند به طور اختصاصی در مسجدالاقصی دعا کنند و نماز مسلمانان را به هم ریختند . سوال اینجاست آنها چه نیازی به دعا کردن در مکان مسلمانان دارند؟ با این حمله تعدادی هم از فلسطینی ها کشته و زخمی شدند . این تجاوز نیز مانند بقیه کشتارها در جوامع بین المللی با سکوت مواجه شد . صرفا جنبش های مقاومت حماس و جهاد اسلامی در غزه به این تحرکات اعتراض کردند و در جوامع بین المللی هم جمهوری اسلامی ایران بود که این تحرکات را رسما محکوم کرد . بهرام قاسمی- سخنگوی وزارت امور خارجه  در 23 ژانویه از سراسر جهان و جوامع بین المللی خواست تا از فلسطینی های ستمدیده حمایت کنند و از جنایات رژیم صهیونیستی غاصب و تحرکات غیر انسانی آن پرده بردارند و با آن مقابله کنند . او همچنین دولت های منطقه را به خاطر سکوت و بی عدالتی در برابر جنایات صهیونیست ها محکوم کرد و از مجامع جهانی و سازمان ملل خواست تا به سرعت به تحولات ناگوار فلسطین اشغالی عکس العمل نشان دهند و با ظلم اشکار و تبعیض نژادی و نسل کشی و سیاست های تبعیض آمیز صهیونیست ها مقابله کنند . 
مواضع مستحکم جمهوری اسلامی بار دیگر سکوت خیانت بار دولت های عربی منطقه را آشکارتر کرد ، و همدستی خائنانه آنها با رژیمی که با اصل و اساس اسلام دشمنی دارد بر ملا نمود. متاسفانه، این دولت های به ظاهر اسلامی منطقه در برابر جنایات رژیم صهیونیستی سیاست سازش و خائنانه ایی پیش گرفته اند و هیچگونه دفاعی از اسلام و مسلمانان نمی کنند! مسامانان باید در سراسر جهان با اتحاد در برابر جنایات رژیم صهیونیستی   سکوت را بشکنند و جنایات آنرا در معرض محکومیت جوامع بین المللی قرار دهند . بدیهی است که بدون مقابله جدی با صهیونیست ها جنایات و تجاوز آنها ادامه خواهد یافت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار