کد خبر: ۱۰۳۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اختصاصی حرا

دکتر سید مصطفی ابطحی،دبیر کل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیر مجاز آثار سینمایی،و عضو هیئت مدیره خانه تعاونگران ایران و عضو شورای مرکزی موسسه حرا در مصاحبه ایی اختصاصی با موسسه حرکت رشد و اعتدال:ضرورت هوشیاری و دور اندیشی جریانات شیعی عراق در برابر فتنه ها و توطئه ها


     امروزه عراق درگیر مبارزه با گروههای تروریستی و اطلاعاتی است . در این مبارزه ملت عراق به دستاوردهای بزرگی رسیدند و توانستند جریانات تروریستی را از کشورشان برانند و از گسترش داعش در منطقه و کشورشان جلوگیری کنند . 

اما به نظر می رسد یک سری جریانات مرموزی که سررشته ی آنها در کشورهای عربی منطقه هست در صدد هستند که در به نتیجه رسیدن این دستاورد ها اختلال ایجاد کنند و آنها را با انحراف بکشانند . کشورهای عربی به سرکردگی عربستان برای انتقام گیری از ملت عراق که برای نخستین بار در تاریخ این کشور دموکراسی و مردم سالاری را به عنوان بنیان تاسیس نظام سیاسی خود پذیرفته بودند،نظام تروریستی ایی در این کشور سرپرستی و ایجاد کردند . این کشورها به هیچ وجه نمی خواستند اداره امور عراق به دست اکثریت شیعی عراق بیافتند و با جریانات دیگر به تفاهم بر سر تقسیم قدرت برسند . این کشورها در صدد القای این نکته بودند که شیعیان عراق قصد انتقام گیری از اقلیت سنی کشور هستند ، اهل سنتی که علارقم در اقلیت بودنشان در این کشور ولی سالیان سال قدرت را در آن کشور به دست داشتند . این کشورها عراق را با شیوع تروریست و با ایجاد اختلافات فرقه ایی و مذهبی تا لب پرتگاه کشاندند و جنگ داخلی را در آن کشور توسعه دادند . اما هوشیاری مرجعیت شیعی حضرت آیت الله سیستانی مانع به نتیجه رسیدن این توطئه ها شد . 
   
در این روزها عراق خودش را آماده ی انتخابات پارلمانی سال آینده می کند . انتخاباتی که طیف جریانات سیاسی در این کشور را مشخص می کند . یکی از اهداف مخالفان استقلال و تمامیت ارضی عراق این است که میان شیعیان هم اختلاف ایجاد کنند و شکاف بین گروههای مختلف شیعی تشدید بکنند . القای اختلاف میان دولت و جریانهای شیعی عراق بکب دیگر از اهداف پروژه های عربی-آمریکایی در عراق است . آنها در صدد هستند که القا بکنند جریانات شیعی عراق با ایران اختلافاتی دارند و نفوذ ایران در عراق کاهش پیدا کرده است . ایرانی که با حضور مستشاری خود در کنار مردم و دولت عراق این مبارزات علیه داعش و تروریسم را احیا کرد و اگر ایران نبود عراق و پایتخت آن به دست نیروهای داعش کاملا اشغال شده بود . 

   به نظر می رسد که جریانات عربی آمریکایی در عراق امروزه دو راهبرد را سرلوحه کار خود کرده اند. اول اینکه القای شکاف میان جریانات مختلف شیعی و تلاش برای حمایت و ایجاد و بعضا تشدید آنها در این جریانات در برابر دیگران، دوم به چالش کشاندن روابط صمیمانه و برادرانه ایران و عراق . هدف این جریانات عربی آمریکایی و راهبرد آنها جلوگیری از پیروزی قطعی جریانات شیعی در انتخابات سال آتی پارلمانی عراق هستند . اگر یک چنین هدفی را اینگونه جریانات عربی-آمریکایی بدست بیاورند، تمام دستاورد های عراق بعد از این همه مبارزه و استقامت از بین خواهد رفت . نکته دیگر اینکه به شدت مورد توجه کشورهای همسایه و کشورهای دیگر قرار گرفته و تمامیت ارضی عراق را تحت الشعاع قرار داده ، بحث رفراندوم استقلال بخش کردستان عراق است . مسئله کردستان در عراق یک چالش جدی در عراق است که در سالهای گذشته مطرح بوده است . عملا از سال 1991 بعد از جنگ خلیج فارس عملا این اقلیم خودمختار شد و قانون اساسی 2005 عراق عملا کردستان را به عنوان یک دولت فدرال با مجلس و دولت و نیروی نظامی مستقل به رسمیت شناخته است . همواره در این سالها بین بغداد به عنوان مرکز عراق و اربیل به عنوان پایتخت اقلیم کردستان بر سر تفاهم درآمدهای نفتی و درصد مالکیت بر کرکوک اختلافات جدی وجود داشته است . کردها که مسئله خودشان را از یک قرن گذشته و از زمان ترسیم نقشه ی غرب آسیا به عنوان یک ملت و قوم مظلومی قرار گرفته اند و در پیمان سایکس پیکو کلاه گشادی بر سر آنان رفته است . کردها نه تنها نتوانستند متمرکز بشوند و وحدت پیدا کنند، بلکه کردها در بین چند کشور ایران،ترکیه،عراق و سوریه و ارمنستان تقسیم شده اند . تلاش کردها از 100 سال پیش برای تمرکز و استقلال و تمامیت ارضی مناطق کرد نشین بوده و هست ، در حالی که این مسئله در پیمانهای گذشته به رسمیت شناخته نشده، به نظر میرسد امروزه نیز با چالش جدی مواجه هست . جریان طرح رفراندوم از طرف مسعود بارزانی در یک شرایطی به نوعی تلاش برای بقای حزب دموکرات کردستان عراق بر سر قدرت است .  
  با طرح رفراندوم مسعود بارزانی ، این شخص به دنبال بازی دو سر برد هست . بارزانی که از سال 2005 در اقلیم کردستان عراق قدرت را در دست دارد، از سال 2013 ادامه ی قدرت او با چالش جدی مواجه شده است . و تنها از طریق رایزنی حزب دموکرات عراق با گروهها و احزاب دیگر امکان تداوم قدرت خود را فراهم کرده است . پشت صحنه طرح مسئله رفراندوم عراق دور کردن احزاب و گروههای کرد عراقی از مسئله ی کردستان و توجه آنها به تداوم قدرت توسط مسعود بارزانی است . مسعود بارزانی که تداوم قدرت را دچار چالش جدی میبیند در صدد هست تا طرح رفراندوم مردم کردستان عراق را از پیگیری مطالباتشان برای پایان دادن نسبت به این موضوع دور بکند و با طرح این موضوع به آینده دوچندان برای خود در اقلیم کردستان مردم را سوق دهد . در عین حال به نظر می رسد که رفراندوم کردستان عراق حتی در میان احزاب  کرد مثل حزب گوران دچار چالش و مخالفت های جدی روبرو شده است. آنها معتقدند اگر کردستان عراق مستقل بشود دولت نوپا با برخورد جدی ترکیه و ایران مواجه خواهد شد و حتی کار به جایی رسیده است که جریانهای سیاسی مخالف بارزانی ، احتمال تقسیم کردستان میان احزاب و گروههای کرد را هم مطرح کرده اند . حتی آنها بحث ایجاد سیستم دو اداره ایی را مطرح کرده اند . رویارویی اربیل که در دست مسعود بارزانی است با سلیمانیه که در دست اتحادیه میهنی کردستان عراق است مطرح شده است . به نظر می رسد با توجه به چالشهای جدی ایی که وجود دارد بحث رفراندوم کردستان عراق با چالش جدی مواجه هست و مسعود بارزانی در صدد هست با این تئوری بر تداوم سیاست اعمال قدرت خود و هم در صدد گرفتن امتیازات بیشتری از دولت عراق باشد و به دستاوردهای جدیدی دست یابد. هوشیاری مردم عراق و نیز وحدت آنها برای پیگیری منافع مشترک و تمامیت ارضی و استقلال عراق یکی از اهدافی هست که جمهوری اسلامی ایران هم از آن پشتیبانی می کند ، سال جاری و سال آینده برای عراق از اهمیت فوق العاده ایی برخوردار خواهد بود. تداوم روابط صمیمانه میان ایران با دولت عراق و نیز کاهش اختلافات عراق بر سر مواضع اختلافی و وحدت آنها می تواند به حفظ استقلال عراق کمک کند . جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور امن و قدرتمند می تواند عراق را به عنوان بخشی از ساختار امنیتی خود قلمداد کند و راهبرد حمایت از تمامیت ارضی عراق را اتخاذ کند و نقش محوری در مناسبات بین المللی اجرایی کند و توطئه های و فتنه های عربی و آمریکایی را در عراق به شکست بکشاند ان شاالله .


گزارش شده توسط: 
شاهد محمدنژاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار