کد خبر: ۱۰۳۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۳:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
زلزله‌های فوج گونه در شربیان
در هفته گذشته زلزله‌های فوج گونه شربیان استان آذربایجان شرقی موجب تخریب خانه‌های این منطقه شد، ضمن آنکه زلزله‌های بیشتر از 3 ریشتر در 6 استان کشور به ثبت رسیده است.


حرا - به گزارش ایسنا، گسل تبریز با روند شمال باختری جنوب خاوری ادامه شمال باختری یک شکستگی قدیمی است که از ماکو تا بستان‌آباد به صورت مشخص کشیده شده است و ادامه آن به سمت زنجان توسط رسوبات کواترنری پوشیده شده است. در محدوده اطراف بستان آباد، شاخه فرعی از گسل تبریز جدا شده و در یک مسیر کمانی شکل به سمت شربیان و سراب ادامه پیدا می‌کند.

در هفته گذشته زلزله‌های فوج گونه در شربیان استان آذربایجان شرقی موجب تخریب خانه‌های مسکونی شد.

علاوه بر آن زلزله‌های مهمی در استان‌های کرمان، هرمزگان، یزد، بوشهر، فارس و کردستان به ثبت رسید. جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه 4 شهریور

در روز 4 شهریور در دهبارز استان هرمزگان زلزله‌ای با بزرگای 3 ریشتر رخ داده است. این زلزله در عمق 17 کیلومتری و در  6 کیلومتری زیارت و7 کیلومتری فاریاب و رخ داده است.در مینودشت استان گلستان نیز زلزله 2.8 ریشتر به ثبت رسید.

در 67 کیلومتری بافق استان یزد نیز زلزله‌ای با بزرگای 4.3 ریشتر رخ داد. این زلزله در عمق 15 کیلومتری و در 9 کیلومتری بنستان استان یزد بوده است.یکشنبه 5 شهریور

شهمیرزاد استان سمنان با زلزله 2.7 ریشتری، جقابل لرستان با زلزله 2.4 لرزیدند.

دوشنبه 6 شهریور

گلبافت استان کرمان زلزله 3.8 ریشتری را تجربه کرده است. این زلزله در عمق 10 کیلومتری و کانون آن در 19 کیلومتری گلباف، 29 کیلومتری اندوهجرد و 30 کیلومتری کشیت استان کرمان بوده است.در دیهوک استان خراسان جنوبی زلزله 2.1، نودشه استان کرمانشاه زلزله 2.1، گمیش تپه استان گلستان زلزله 2.4، نوشین استان آذربایجان غربی زلزله 2.2 و در شربیان استان آذربایجان شرقی نیز زلزله 4.9 ریشتری به ثبت رسیده است. این زلزله در عمق 6 کیلومتری و کانون آن در 6 کیلومتری شربیان، 9 کیلومتری دورودزن و 21 کیلومتری تیکنه داش استان آذربایجان شرقی بوده است.بعد از آن 28 پس زلزله کمتر از 3 ریشتر در این منطقه به ثبت رسید.

زلزله‌های بندر دیر استان بوشهر با بزرگای 2.7، بهاباد یزد با بزرگای 2، میانه استان آذربایجان شرقی با بزرگای 2.2، طبس با بزرگای 2، سپید دشت استان لرستان با بزرگای 2.3، مشگین شهر استان اردبیل با بزرگای 2.3، گنبد کاووس استان گلستان با بزرگای 2.2، رازقان استان یزد با بزرگای 2 و سفید سنگ استان خراسان رضوی با بزرگای 2 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز 6 شهریورماه بوده است.

زلزله بندر دیر استان بوشهر با بزرگای 3.3 از دیگر زلزله‌های مهم روز 6 شهریورماه بوده است. این زلزله در عمق 2 کیلومتری و کانون آن در 13 کیلومتری بندر دیر، 19 کیلومتری آبدان و 19 کیلومتری بنک استان بوشهر بوده است.سه شنبه 7 شهریور

در سومار کرمانشاه زلزله 2.8، سالند استان آذربایجان شرقی زلزله 2.2، خرانق استان یزد زلزله 2، راور کرمان زلزله 2.1 و کلاته خنج استان سمنان زلزله 2.2 از زلزله‌های اولیه‌ای بود که در این روز به ثبت رسیده است.

در شربیان استان آذربایجان شرقی زلزله 3.7 ریشتری رخ داد. کانون این زمین‌لرزه که در 5 کیلومتری بوده در 4 کیلومتری شربیان، 11 کیلومتری دوزدوزان و 21 کیلومتری تیکمه داش استان آذربایجان شرقی رخ داده است.

در مزایجان استان فارس نیز زلزله 3 ریشتری به ثبت رسیده است. این زلزله در عمق 9 کیلومتری و در 17 کیلومتری مزایجان، 38 کیلومتری لار و 53 کیلومتری شهر پیر استان فارس رخ داده است.چهارشنبه 8 شهریور

در رشتخوار استان خراسان رضوی دو زلزله 2.8، شربیان استان آذربایجان شرقی زلزله 2، مود استان خراسان جنوبی زلزله 2 ریشتری رخ داده است.

در هجدک استان کرمان نیز زلزله 3.8 ریشتری به ثبت رسید. این زلزله در عمق 11 کیلومتری و کانون آن در 32 کیلومتری هجدک، 43 کیلومتری چترود و 50 کیلومتری کاظم آباد استان کرمان بوده است.  فاریاب استان کرمان نیز زلزله 3.3 ریشتری را تجربه کرده است. کانون این زلزله که در عمق 8 کیلومتری بوده در 36 کیلومتری فاریاب، 52 کیلومتری جیرفت و 54 کیلومتری عنبرآباد استان کرمان بوده است.

دماوند استان تهران نیز با زلزله 1.6 ریشتری لرزید. این زلزله در عمق 10 کیلومتری و کانون آن در 4 کیلومتری دماوند، 12 کیلومتری رودهن و 15 کیلومتری بومهن استان تهران بوده است.کانی سور استان کردستان بعد از یک زلزله با بزرگای 3.9 ریشتری با زلزله 4 ریشتری لرزید. این دو زلزله در عمق 10 کیلومتری زمین و کانون زلزله 4 ریشتری در 16 کیلومتری کانی سور، 19 کیلومتری ارمارده استان کردستان و 22 کیلومتری سردشت استان آذربایجان غربی رخ داده است.  پنج شنبه ۹ شهریور
فاریاب استان کرمان زلزله ۳.۱ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داده است. در این منطقه بعد از زلزله های ۲.۹ و ۲.۷ ریشتر زلزله ۳.۱ ریشتر به ثبت رسید.

زیارتعلی استان هرمزگان نیز با زلزله ۳.۲ ریشتری لرزید. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری بوده است. این منطقه بعد از یک زلزله ۲.۸ ریشتری با زلزله بزرگ ۳.۱ ریشتری، ۳ ریشتر و ۳.۲ ریشتری لرزید. بعد از آن زلزله ۴.۲ ریشتر در این منطقه به ثبت رسید که در عمق ۱۵ کیلومتری بوده است. 

در موسیان استان ایلام نیز زلزله ۳.۵ ریشتری به ثبت رسید.
 

جمعه ۱۰ شهریور

در فراشبند استان فارس زلزله ۳ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داده است. شربیان نیز زلزله ۳.۲ در عمق ۸ کیلومتری رخ داده است. یک زلزله ۴.۲ ریشتری مجددا در منطقه زیارتعلی هرمزگان به ثبت رسید که در عمق 27 کیلومتری زمین بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار