کد خبر: ۱۰۶۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دانشمندان آمریکایی راهی برای مهندسی ژنتیک ذرت پیدا کرده‌اند تا اسید آمینه موجود در گوشت را تولید کنند و ارزش غذایی یکی از مهمترین محصولات جهان را افزایش دهند.


حرا - به گزارش ایسنا و به نقل ازخبرگزاری فرانسه ، این فرآیند شامل قرار دادن یک ژن باکتریایی است که باعث می شود ذرت متیونین(مواد مغذی حیاتی برای سلامتی پوست، ناخن و مو) تولید کند.

محققان می‌گویند که این کشف می‌تواند به میلیون‌ها نفر از مردم در کشورهای در حال توسعه جهان که زندگی آنها به ذرت بستگی دارد کمک کند و می‌تواند هزینه‌های خوراک حیوانات را کاهش دهد.

محققان این پژوهش ادعا می‌کنند: "ما ارزش غذایی ذرت، بزرگترین محصول کاشته شده روی زمین را بهبود بخشیده‌ایم. بیشتر ذرت‌ها برای خوراک حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما متیونین که اسید آمینه کلیدی است در آن کم است و ما راهی موثر برای افزایش آن پیدا کرده‌ایم."

گوگرد موجود در متیونین از سلول‌ها در برابر آلودگی محافظت کرده، روند پیری سلول را کند می‌کند و برای جذب سلنیوم و روی ضروری است.

در حال حاضر صنایع غذایی به منظور کمک به رشد دامها میلیاردها دلار برای افزودن متیونین مصنوعی به دانه‌های ذرت که به طور طبیعی این اسید آمینه را ندارند، هزینه می‌کنند.

این فرآیند به ادعای خود آنها یک فرآیند پر هزینه و انرژی بر است.

اما این روش جدید شامل قرار دادن ژن باکتری "اشرشیا کلی"( E. coli) در ژنوم گیاه ذرت است.

در این روش آنزیم E.coli باعث تولید متیونین در برگ گیاهان شده و متیونین در دانه ذرت تا 57 درصد افزایش می‌یابد.

دانشمندان در دانشگاه راتگرز به مرغ‌ها از این ذرت مهندسی ژنتیک شده داده و دریافتند که این ذرت بسیار مغذی است.

محققان معتقدند که این تکنولوژی می‌تواند ظرف چند سال به سرعت گسترش یابد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار