کد خبر: ۱۰۶۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سرنوشت چند دانشجوی دیگر با سهل‌انگاری مسئولین سیاه خواهدشد؟
در حالی که از شروع سال تحصیلی جدید مدت زیادی نمی‌گذرد، خبر فوت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به‌دلیل سهل‌انگاری در مدیریت خوابگاه، جامعه دانشگاهی را داغ‌دار و مسئولین دانشگاه را به شدت دست‌پاچه کرد.


حرا - گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو‌-‌مجتبی به‌نشان؛ «در راهرو های خوابگاه قدم می‌زدم که از بلندگو اعلام شد:" یک نفر غش کرده است. پرستار شیفت سریع خودش را برساند." من می‌دانستم که هنوز شیفت های پرستاری تعیین نشده و کسی در پست کشیک حضور ندارد. در نتیجه خودم را با عجله به محل رساندم. وقتی رسیدم که زمان زیادی از دست رفته بود. پیکر نیمه جان دختری بر روی زمین بود. برخی از بچه‌ها در حال ماساژ قلبی به او بودند. یک نفر هم کاملا گیج شده و حرکاتش مشخص نبود. فرد دیگری مرتب فریاد می‌زد که یک پرستار برای کمک بیاید. من مشغول گرفتن نبض و انجام عملیات احیا شدم. ساعتی قبل از این اتفاق دو دانشجوی دختر دیگر در راهرو و حمام خوابگاه بوی گاز را احساس می‌کنند. یکی از این دو به یک مسئول خوابگاه در رابطه با بوی گاز هشدار می‌دهد اما مسئول اعتنایی نمی‌کند. بوی گاز که شدت بیشتری پیدا میکند دانشجویان احساس خطر کرده و به حمام خوابگاه می‌روند تا مطمئن شوند کسی به حمام نرود. یک تشت لباس مقابل درب حمامی بود اما صدایی از دوش آب نمی‌آمد.» 

از کتمان گازگرفتگی تا ترحم مدرک دکتری برای دانشجوی فوت شده!/ سرنوشت چند دانشجوی دیگر با سهل‌انگاری مسئولین سیاه خواهدشد؟
 

این بخشی از خاطرات تلخی است که در ذهن دانشجویان خوابگاه بوستان شهرکرد ثبت شده است. دانشجویان پس از اطلاع از وضعیت وی مسئولان خوابگاه را در جریان می‌گزارند و با اورژانس تماس می‌گیرند که 20 دقیقه بعد و آنهم بدون تجهیزات کافی حضور می‌یابد. به هر زحمتی که هست نیروهای اورژانس این دختر را درون پتو به بیمارستان می‌برند، چون برانکارد ندارند. 

به دلیل کمبود امکانات آمبولانس، خدمه اورژانس پیکر نیمه جان زهره را با پتو از طبقه سوم خوابگاه به ماشین آمبولانس رساندند.
مسئولین دانشگاه اطلاع می‌دهند که ما روند پذیرش خانم قاسمی در بیمارستان بقیه الله را پیگیری می‌کنیم و علت حادثه را ایست قلبی معرفی کردند. اما دقایقی بعد خبر فوت او منتشر می‌شود. در حالی که دانشجویان علت مرگ را گاز گرفتگی می‌دانند.
در همان ساعت‌های اولیه انتشار خبر، بعضی منابع اعلام کردند که علت مرگ دانشجوی پزشکی دانشگاه شهر کرد ایست قلبی بوده است. حتی برخی علت مرگ را خودکشی دانستند. روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نیز در اطلاعیه‌ای علت فوت او را ایست قلبی اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده بود: «یکی از دانشجویان دختر دچار ایست کامل قلبی، تنفسی شد که با وجود اقدامات کامل احیا توسط اورژانس ١١٥ و نیز انتقال بیمار به بیمارستان آیت‌الله کاشانی متاسفانه نتیجه احیا موفقیت‌آمیز نبوده و ایشان فوت کردند. مراتب از همان دقایق اولیه به اطلاع مسوولان دانشگاه رسانده‌شد و ریاست دانشگاه به همراه تعدادی از معاونان و مسوول حراست و بازرسی دانشگاه در بیمارستان و همچنین در محل وقوع حادثه حضور یافتند و از نزدیک در جریان چگونگی وقوع حادثه قرار گرفته و اعلام همدردی با دانشجویان نمودند و تاکید موکد به بررسی کلیه ابعاد حادثه تا مشخص شدن نتیجه قطعی داشتند.»
گفتگوی بین دانشجویان حادثه‌دیده و با یکی از دوستان خود که در بیمارستان شیفت شب بوده در شب حادثه:
 
از کتمان گازگرفتگی تا ترحم مدرک دکتری برای دانشجوی فوت شده!/ سرنوشت چند دانشجوی دیگر با سهل‌انگاری مسئولین سیاه خواهدشد؟

امان از ناله‌های مادری که دخترش را برای دکتر شدن به دانشگاه فرستاده بود اما اکنون پیکر بی‌جان او را بدلیل سهل انگاری مسئولین تحویل می‌گیرد
خانواده قاسمی شبانه خود را به شهرکرد می‌رسانند. وارد خوابگاه که می‌شوند اشک و ناله دانشجویان را می‌بینند و امان از ناله‌های مادری که دخترش را برای دکتر شدن به دانشگاه فرستاده بود اما اکنون پیکر بی‌جان او را بدلیل سهل انگاری مسئولین تحویل می‌گیرد.
روز بعد دانشجویان به اخبار دانشگاه مبنی بر ایست قلبی این دانشجو اعتراض می‌کنند و صدای خود را به رسانه ها می‌رسانند. مسئولان همچنان پاسخگو نبودند و دانشجویان معترض شبانه مقابل در خوابگاه بوستان شعار: "ما همه زهره هستیم تفاوتی ندارد" را در تجمع خود سر دادند.زیرا دانشجویان انتظار داشتند تا مسئولین حداقل برای تعمیر تاسیسات خوابگاه اقدامی انجام دهند که اتفاق دیگری رخ ندهد.


کتمان حقیقت از جانب هاشمی‌نیا: مشکلی در سیستم تاسیسات خوابگاه وجود ندارد. خانم قاسمی هم دچار ایست قلبی شده و گازگرفتگی نبوده است.
مهندس هاشمی نیا معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در این تجمع حضور یافت و به ‎‌پرسش‌ها وانتقادات دانشجویان نتوانست پاسخ درخوری دهد بلکه تنها وعده بهبود اوضاع و اظهار تاسف نسبت به وضع موجود از این مسئول شنیده شد. 
هاشمی‌نیا به دانشجویان گفت: مشکلی در سیستم تاسیسات خوابگاه وجود ندارد. خانم قاسمی هم دچار ایست قلبی شده و گازگرفتگی نبوده است. وی از دانشجویان خواست که به خوابگاه خود بروند زیرا هیچ مشکلی نیست و خطر احتمالی نیز برطرف شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار