کد خبر: ۱۰۶۹۱۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یادداشت

حرا - مقتدا صدربه عنوان فردی ماجرا جو در پایان ماه ژوئن گذشته در یک سفر جنجالی به  عربستان رفت و با پادشاه عربستان ملاقات کرد . بسیاری از این دیدار تعجب کردند و برخی نیز از این سفر خوشحال شدند!  ضروری است که زمان و شرایط این سفر را تجزیه و تحلیل نموده و ببینیم که در آن چه اتفاقات سیاسی ایی رقم خورده است . 
همه می دانیم که سعودی ها با پشتوانه آمریکا و اسرائیل در یمن، سوریه، عراق و حتی دیگر نقاط جهان جنگ افروزی کرده اند و مسئولان سعودی به طور مخفیانه در تلاویو و لندن و واشنگتن در حال رفت و آمد هستند و از طرفی نیز در درون خود نزاع های فراوان بر سر تصاحب قدرت دارند! بر همین اساس جامعه جهانی به جنگ افروزی و خونریزی سعودی ها در یمن و جنایتهای آنها در دیگر نقاط جهان معترض است. از سوی دیگر خاندان سعودی در موضع گیری های خود نسبت به ایران اسلامی  نشان داده است که به صورت علنی ضد مذهب شیعه است.  حال این سوال مطرح می شود که چرا مقتدا صدر ننگ دیدار با پادشاه سعودی را پذیرفته است؟

دنبال کردن مقطعی مجموعه این شرایط ما را به جواب قطعی نمی رساند . در نگاه اول به نظر می رسد سیاستمداران سعودی توسط یک سلطه ی فکری استکباری از طرف آمریکایی ها مدیریت می شوند . تاکتیک آنها از این قرار است که آنها مقابله غیر مستقیم با نظام شیعی و اسلامی ایران را در منطقه به رویارویی مستقیم ترجیح می دهند و به همین دلیل است که  تاکتیک جنگ در یمن و سوریه و مقابله با نظام و نفوذ شیعه در عراق را انتخاب کرده اند . با این وجود آنها حتی با تجهیزات نظامی گسترده و سنگین خود نتوانسته اند مانع از نفوذ و گسترش فرهنگ شیعی و اسلامی و در اصل فرهنگ و زبان مقاومت در این کشورها بشوند . بنا بر این بر اساس رهنمودهای استراتژیست های اسرائیلی – امپریالیستی خود می خواهند با روشهای غیر مستقیم با ایران اسلامی مبارزه کنند . بر همین اساس است که راهبردهای سیاسی، فرقه گرایی و قومیت گرایی جغرافیایی و نژادی و فرهنگی را انتخاب کرده اند. برآورد آنها این است که جبهه مقتدا صدر احتمالاً اکثریت مجلس عراق و نیز دها هزار نیروی بسیجی در حشدالشعبی دارد که در برابر مزدوران سعودی داعشی ایستادگی کرده اند. از سوی دیگر در جنگ رسانه ایی این نیروها به بدترین نحو ممکن از سوی سعودی ها به عنوان خائنین  و مجرمان به مکاتب اهل سنت معرفی شده اند! 
رژیم ریاض پیش بینی میکند آینده عراق در تسلط هژمونی ایران باشد و سعی دارد با درنظر گرفتن شرایط نژادی و فرهنگی حاکم بر عراق که ترکیبی از شیعه و سنی و اقوام کرد و عرب است دست به اقداماتی بزند که آنرا از دست ایران خارج نماید . بدیهی است که این اقوام و فرهنگ ها خود دارای زیربناهای قومی و قبیله ایی و فرهنگی  و خطوط فکری نژادی و ملی خاص خود هستند . همانطور که طیف شیعیان عراق هم کسانی هستند که دوستدار شیعیان ایرانی هستند و کسانی هم هستند که خطوط فکری شیعی مردم ایران را دنبال نمی کنند. بنا بر این آل سعود میخواهد به عنوان آخرین حربه و آموزه صهیونیستی-امپریالیستی از این شکاف فکری بهره برداری کند. شاید برای برخی از افراد که تفکر شیعی خاصی را دنبال می کنند دیدن جشن های پادشاهی سعودی ها لذت بخش باشد، اما ظلمی که همین جنایتکاران بر شیعیان مقیم عربستان روا میدارند را نادیده می انگارند . 
شاید برخی از متفکرین معتقد اند که از نظر سیاسی  مقتدا صدر هم در برابر عربستان سعودی و هم ایران اسلامی موضع گیری خاصی دارد و به بیان دیگر نمی خواهد ببیند که کشور همسایه ایی نفوذ سیاسی در عراق داشته باشد . آنها با درک این دیدگاه می خواهند با تکیه بر فرهنگ عربی مشترک بین دو کشور، ابتدا سیاسیون عراقی موضع خاصی در قبال ایران اتخاذ کنند و سپس منتظر عکس العمل سیاسیون عراقی در قبال سعودی ها باشند . نکته ظریف تر اینجاست که بازدید مقتدا صدر از عربستان سعودی موجب شکاف بیشتر میان احزاب سیاسی و ایجاد اختلاف بین آنها مخصوصا احزاب شیعه عراقی شود و این شکاف نه تنها در عراق بلکه شیعیان کل جهان را تهدید میکند . این حرکت  دقیقا برای قطب بندی سیاسی شیعیان و حتی تفکر شیعی خواهد شد و در فضای  شکاف های موجود بین کرد و عرب و شیعه و سنی در منطقه قطعا نقش موثری در جهت اهداف شوم سعودی ها خواهد داشت . 
از سوی دیگر این قطبش می تواند باعث تحریک ناسیونالیسم عربی و تحریک فرقه گرایی شیعه هم بشود . بدیهی است که این تفکر و برنامه ریزی ها در توان درک شاهزاده های سعودی نبوده، بلکه نظام سرمایه داری صهیونیستی و تئوری پردازان آنها می خواهند از یک سو از تهدیدات رویارویی مستقیم با ایران اسلامی خارج شوند و از سوی دیگر از این تهدید به عنوان یک فرصت استفاده کنند و با بهره گیری از نزاع های مذهبی و قومی در شرق آسیا همان الگو را در غرب آسیا نیز پیاده نمایند. 
در همین راستا برخی اطلاعات غیر موثق حاکی از آن است که در این دیدارها و پیامهای مربوطه مقتدا صدر بر مسایل زیر تاکید داشته است:
1-او خواسته است محققان و بزرگان سعودی اعلام رسمی کنند که مذهب تشیع  مدافع واقعی اسلام در جهان است .
2-مکانهای متبرک و قبور ائمه اطهار و دیگر مکانهای مقدس تخریب شده باید به نحو بهینه بازسازی و احیا شوند.
3-بلاد شیعه نشین عربستان در برابر تمامی حقوق انسانی و اجتماعی خود اختیار و استقلال تام داشته باشند .
4-اشغال بحرین توسط سعودی ها باید متوقف شود.
5-محاصره و جنگ علیه ملت یمن خاتمه یابد
6-آزار و اذیت شیعیان نیجریه خاتمه یابد و رهبران آنها آزاد شوند و همین امر در مورد شیعیان افغانستان و پاکستان و هند و کشمیر نیز صادق است . 
7-عربستان سعودی باید دست از دخالت در امور سوریه و عراق و لبنان به خصوص نهادهای علوی ایی که که مستقل از دولت سوریه و حزب الله لبنان هستند بردارند . 

در آینده ایی نه چندان دور نتیجه همه این تحولات و پرسش و پاسخ ها و دید و بازدید ها و سیاست بازی های پنهان و اشکار امپریالیسم و متحدانش در منطقه آشکار خواهد شد . 
اگر مسلمانان به اسلام واقعی متعهد باشند آنگاه می توانند بگویند ما به خدا و پیامبرش متعهد هستیم اما هنگامی که آنها در جلسات مخفی خود با شیاطین دیدار می کنند و می گویند که ما با شما هستیم! این امر دقیقا مصداق جلسات پنهانی منافقان با صیونیست ها و امپریالیست است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار