کد خبر: ۱۰۸۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان


به گزارش خبرگزاری فارس، کتاب «عبدالحسین نوشین» که توسط احسان حاجی پور تالیف و گردآوری شده است با تیراژ 1000 نسخه توسط انتشارات ایده راهی بازار کتاب شد.

این اثر با نام دوم «مغاک» و از چهارمین مجلد از سری کتاب‌های مجموعه یاد به دبیری جواد عاطفه، درباره زندگی عبدالحسین نوشین به عنوان بنیانگذار تئاتر علمی در ایران پرداخته می‌شود.

عبدالحسین نوشین یکی از چهره‌های برتر تئاتر نوین ایران است که کمتر به آن پرداخته شده است، او جزو اولین سری از دانشجویانی است که برای تحصیل به اروپا می‌رود، بعد از اتمام تحصیلات به ایران باز می‌گردد و اولین تماشاخانه‌های اصولی را در ایران تاسیس و مدیریت می‌کند. عبدالحسین نوشین تاثیر به سزایی در تربیت و آشناسازی تماشاگران با تئاتر علمی و کلاسیک دارد و آثار درخشانی از نویسندگان بزرگ تاریخ تئاتر جهان را بر صحنه برده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: تئاتر ایران حسرت کم ندارد. حسرت هایی گاه به عمر یک کابوس شبانه و گاه به عمر یک زندگی شاهانه و قطعاً یکی از عمیق ترین این حسرت‌ها نام عبدالحسین نوشین است. سرنوشت نوشین از آنسوی پرچین مجادله با اختناق و معامله با سیاست بازی و به گمانی با سفارشی فرمان فرمایشی از سوی یک همکار به دهلیزهای وحشت بار قصر قجر و آن سو تر تا مسکو ی همیشه یخ بندان با حسرت رقم خورد. حسرتی همیشگی برای تئاتر ایران. برای تئاتری که هیچگاه نتوانست از ظرفیت های فراوان او آنچنان که باید استفاده کند و در این میانه شخص عبدالحسین نوشین نیز بی تقصیر نیست. پنهان شدن نام او زیر لوای عضو حزب توده، چپ گرا، کمونیست و یا هر لقب دیگری به غیر از عنوان هنرمند تئاتر حسرتی همیشگی را به دل جامعه تئاتر ایران میگذارد.
کتاب «عبدالحسین نوشین» در هزار نسخه از سوی انتشارات ایده به قیمت 15 هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار