کد خبر: ۱۰۹۱۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
آمریکا از پایگاه‌های خود در افغانستان به عنوان کانون تولید بحران استفاده خواهد کرد که این امر ضرر سنگینی به منافع و مراودات بین المللی افغانستان خواهد زد.به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، یک کارشناس امور بین الملل، پیامد اقدام تازه آمریکا مبنی بر شروع عملیات زمینی نظامیان در افغانستان را به تبدیل این کشور جنگ زده به سیاهچاله ای از مشکلات تشبیه کرد.

دکتر ابوالفضل ظهره‌وند در گفتگو با سرویس بین الملل سایت خبرگزاری صدا و سیما با بیان این مطلب، گفت: ایالات متحده با از دست دادن موقعیت خود در حوزه‌ غرب آسیا مانند سوریه و عراق، مترصد آن است که با توجیه ناامن‌سازی افغانستان و ضرورت‌های امنیتی، برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان بسترسازی کند.

وی افزود: این استراتژی جدید آقای ترامپ و استفاده از ظرفیت نظامی خویش درکنار نیروهای نظامی افغان، کاملا برخلاف توافقنامه استراتژیک آنان با افغانستان است.

سفیر سابق ایران در کشورهای افغانستان و ایتالیا با اشاره به سوابق طولانی دخالت های نظامی آمریکا در افغانستان تصریح کرد: همچنان که در گذشته هم پیش‌بینی می‌شد آمریکایی‌ها به افغانستان نیامده‌اند که خارج شوند و از طرفی هدفشان از استقرار در این کشور کمک به دولت افغان و شکل‌دهی به فرآیند ملت سازی و دولت‌سازی نبوده است.

ظهره وند ادامه داد: ناکامی‌های آمریکایی در سالهای اخیر موید این است که آنان اهداف فرامنطقه‌ای را با استفاده از ظرفیت‌های موجود در افغانستان در دستور کار داشته و دارند که البته آقای ترامپ با توجه به شرایط دشواری که در نظام بین‌الملل و در محیط غرب آسیا پیدا کرده این استراتژی و رویکرد را آشکارتر نشان می‌دهد. بنابراین، دستور ترامپ و اقدامی که پنتاگون در دستورکار قرار داده ناظر بر افزایش نیروی نظامی در کنار نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان، جلوه دادن تصاعد بحران و ناامنی در افغانستان هست تا توجیهی برای این بازی تازه و راهبرد جدید باشد. بدون شک ناظران بین المللی با اجرایی شدن این رویکرد ترامپ، شرایط دشوارتری را در صحنه افغانستان شاهد خواهند بود.

این کارشناس امور بین الملل پیامدهای این استراتژی ترامپ را برای منطقه بسیار منفی تصور کرد و گفت: این اقدام دو پیامد داخلی و منطقه ای به بار خواهد آورد. در بُعد داخلی برای افغانستان، افق آینده را در نزد افکارعمومی تیره تر خواهد کرد، بستر سرمایه‌گذاری در افغانستان به واسطه شرایط ناامنی مهیا نخواهد شد، فرار سرمایه و مهاجرت از صحنه افغانستان روندی فزاینده به خود خواهد گرفت بعلاوه دسته بندی‌های جدید و تحرکات تروریستی در افغانستان تقویت خواهد شد. با این حضور نظامی، جریانات مرتبط با القاعده و طالبان مثل داعش با مدیریت پنهان آمریکایی‌ها عرصه بازیگری بیشتری پیدا می کنند و چرخه ای شیطانی بوجود می آید که در آن مواد مخدر به عنوان پشتوانه این قبیل تحرکات می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: بُعد پیامدهای داخلی در نهایت امنیت ملی افغانستان را هدف قرار می دهد آشفتگی های یادشده قبل، سبب خواهد شد تا این مختصر ساختارهایی که در افغانستان بوجود آمده نیز دوباره فرو بریزد.

ظهره وند درباره بُعد منطقه ای استراتژی حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان افزود: برنامه تازه ترامپ و پنتاگون، افغانستان را تبدیل به یک سیاهچاله خواهد کرد و این سیاهچاله کشورهای همسایه افغانستان و آسیای میانه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به عبارت دیگر آمریکا از پایگاه‌های خود در مناطق مختلف افغانستان به عنوان کانون تولید بحران استفاده خواهد کرد که این امر ضرر سنگینی به منافع و مراودات بین المللی افغانستان خواهد زد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: برنامه جدید پنتاگون با هدایت ترامپ به منظور ایجاد فشار بر محیط پیرامونی افغانستان و کشورهای همسایه و حتی یک گام دورتر، روسیه و چین است. بنابراین ترامپ یک بازی خطرناک و بلندمدت را علیه امنیت منطقه طراحی و دستور اجرای آن را صادر کرده است.

این کارشناس مسائل بین المللی در پایان توصیه کرد: با توجه به برنامه جدید آمریکا در افغانستان، ایران باید نسبت به تحرکات و تحریکات خارجی در محیط پیرامونی مرزها هوشیارتر باشد و بسیار بادقت و هوشمندی این تحولات را رصد کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار