کد خبر: ۱۰۹۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادعاهای سعد حریری درخصوص هشدارش مبنی بر پرهیز ایران از دخالت در امور داخلی لبنان در مذاکره با ولایتی را تکذیب کرد و آن را از القائات سعودی ها دانست.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی اکبر ولایتی در نشست خبری اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها در پاسخ به پرسشی درباره اتهامات حریری علیه کشورمان گفت: آقای حریری ادعا کرده که در مذاکراتش با من خواسته است که ایران در امور داخلی لبنان دخالت نکند اما او اصلا چنین حرفی نزد و مذاکرات ما آنچنان که ادعا شده است به هیچ عنوان تند، شدید و خشن نبود و همه اینها دروغ است.
وی تصریح کرد: معلوم شد این ادعاها القائات سعودی ها و کسانی است که مایل نیستند دوستی راهبردی ایران و لبنان را ببینند زیرا غیر از بنده سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان و یک نفر دیگر که مطالب را ترجمه می کرد در دیدار با سعد حریری حضور داشت و به هیچ عنوان هیچ کلمه ای مستقیم یا غیرمستقیم در این باره گفته نشد و ما هم هیچ تهدیدی نکردیم.
ولایتی افزود: ما درخواست دیدار کردیم آقای حریری نیز وقت داد و در این دیدار درخصوص مسایل جاری منطقه گفتگو کردیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آقای حریری می خواست بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی وساطت کند و من در پاسخ گفتم ما هیچ مشکلی با مذاکره نداریم و حتما از آن استقبال می کنیم.
وی افزود: در ادامه به آقای حریری که واسطه عربستان بود و حتما مسایل را به آنان منتقل می کرد تذکر دادم که حدود سه سال مردم بی گناه یمن را بمباران می کنند و به نحوی محاصره شده اند که حتی غذا و دارو به آنها نمی رسد و حدود 700 هزار نفر به وبا مبتلا شده اند و این ربطی به سیاست ندارد.
ولایتی اضافه کرد: از آقای حریری خواستم به سعودی ها بگوید از نظر انسانی هم که شده این مشکلات را برای یمنی ها ایجاد نکنند در عین حال با آنان مذاکره کنند زیرا راه حل این مسایل مذاکره است.
وی ادامه داد: البته آقای حریری به درستی گفت که من او را تهدید نکردم و دلیلی هم برای تهدید نبود زیرا مذاکره ما مذاکره به نمایندگی از دو کشور بود که باهم رابطه راهبردی دارند و ما از اتحاد میان گروه های هشت و چهارده مارس استقبال می کنیم که پس از مدتها به توافق رسیدند و دولت تشکیل دادند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زمانی لبنان یکی از کشورهای ناآرام منطقه بود اما به برکت شعور مقامات و گروه های سیاسی در آن کشور اکنون از امن ترین کشورهای منطقه است و مقاومت اسلامی از تجاوز صهیونیست ها به این کشور جلوگیری کرد و اگر مقاومت نبود مشخص می شد که مانند گذشته چه بلایی سر لبنان می آوردند.
ولایتی روابط جمهوری اسلامی ایران و لبنان را برادرانه و راهبردی دانست و ابرازامیدواری کرد: همه چیز به روال معمول و صلح آمیز پیش برود، آقای حریری نیز به سرکارش برگردد البته اگر قوانین داخلی این کشور اجازه دهد که پس از تحولات دو هفته اخیر چنین شود که البته این موضوع به ما ارتباطی ندارد و خود مردم لبنان باید تصمیم بگیرند.

اجلاس محبان اهل بیت(ع) با حضور اندیشمندان 94 کشور برپا می شود
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی از برگزاری اجلاس بین المللی محبان اهل بیت(ع) و مسأله تکفیری ها در تهران با حضور اندیشمندان حدود 94 کشور جهان در یکم و دوم آذر خبرداد.
علی اکبر ولایتی در نشست خبری در مرکز بسیج رسانه ملی با تبیین اهداف و برنامه های این اجلاس جهانی گفت: اکثر علمای مسلمین اعم از اهل سنت و تشیع و دیگر فرقه های اسلامی به محبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اعتقاد راسخ دارند و این موضوع اکسیر درمان درد تفرقه و مقابله با توطئه دشمنان جهان اسلام است.
وی افزود: اکنون به علت دخالت دشمنان اسلام اعم از امریکایی ها، صهیونیست ها و عمالشان، جهان اسلام دچار تفرقه شده و همه تحولات ناشی از توطئه دشمنان و تفرقه است.
ولایتی جنگ های کنونی را بی فایده و بی جهت دانست که به علت سوء ظن و القائاتی است که بی گناهان را در بدترین شرایط می کشند.
وی گفت: اجلاس محبان اهل بیت(ع) و مسأله تکفیری ها با حضور بیش از 500 نفر از علمای شیعه و سنی و فرقه های مختلف از حدود 94 کشور جهان و نیز 250 نفر از علمای شیعه و سنی از مناطق مختلف کشورمان برگزار می شود، اجلاس بسیار مهمی که در نوع خود به این شکل بسیار گسترده در تاریخ اسلام نظیر ندارد و همه فرهیختگان و اهل معرفت با هر عقیده ای و از هر شاخه ای از شاخه های اسلام در آن حضور می یابند که در یک موضوع با همدیگر اشتراک دارند و آن محبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و اعتقاد به لزوم مقابله با تکفیری هاست که با القای عوامل تفرقه جهان اسلام را دچار معضل کرده اند.
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی افزود: در این اجلاس کمیته های مختلفی تشکیل می شود تا موضوعات مختلف به ویژه تحولات منطقه و جهان اسلام و استفاده ابزاری از اعتقاد تکفیری برای انحراف در اسلام را بررسی کنند.
ولایتی با اشاره به نقش امریکا در ایجاد گروه های تروریستی به ویژه داعش گفت: بنابر مستندات، صهیونیست ها نیروهای داعشی را که مجروح می شوند به درون سرزمین های اشغالی می برند درمان می کنند و دوباره آنان را به صحنه های نبرد در جهان اسلام بازمی گردانند و این افراد مانند موجودات وحشی به جان مردم می افتند و اتفاقا بیشترین جنایاتشان علیه برادران اهل سنت بوده است همچنانکه خلبان اردنی را درون قفس انداختند و بی رحمانه آتش زدند.
وی افزود: طبق اعترافات خانم کلینتون که در کتاب خاطراتش نیز درج شده است امریکایی ها داعش را ایجاد کردند تا با ایجاد تفرقه در جهان اسلام چهره مشوهی از دین مبین اسلام در دنیا ارائه کنند و در حالی که ما این تروریست ها را داعشی می نامیم آنها از اصطلاح دولت اسلامی برای آنان استفاده می کردند تا تصویر تاریکی از اسلام ارائه کنند که این هدفی پلید و شیطانی است.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز در این نشست خبری اعلام کرد پس از فراخوان مقالات برای اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مسأله تکفیری ها حدود 250 مقاله از کشورهای مختلف جهان ارسال شد که پس از ترجمه در چهار جلد چاپ شده و آماده توزیع در این اجلاس است.
آقای اکبری گفت: کتاب چکیده مقالات نیز آماده شده است که همزمان با برگزاری این اجلاس جهانی عرضه می شود، مقالات برتر نیز در دو جلد ترجمه شده است که عرضه خواهد شد.
وی افزود: از 200 چهره فرهیخته داخلی نیز برای حضور در این اجلاس جهانی دعوت شده است.
اکبری گفت: جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر از جهل رنج می برد و حضور تکفیری ها در همه جای جهان اسلام به ویژه عراق و سوریه تهدیدی علیه پیروان همه فرقه ها به ویژه محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و جریان های تکفیری با بهره مندی از حمایت نظام سلطه، چهره کریهی از جهان اسلام ارائه و فتنه مذهبی را در جهان اسلام پیگیری می کنند.
وی افزود: در چنین شرایطی جریان مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران در حوزه میدانی و نظامی جریان تکفیری را متوقف کرده، در عین حال ضروری است که جهان اسلام در جمع مشترکی برای برخورد با این پدیده خشن و غیرانسانی در عرصه نظری نیز چاره ای بیندیشد.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: روز نخست این اجلاس جهانی در یکم آذر ویژه برگزاری افتتاحیه است و بعدازظهر همان روز پنج کمیسیون تخصصی برگزار می شود و طبق پیش بینی ها 350 تا 400 نفر صاحبنظران شرکت کننده در این اجلاس مقالاتشان را ارائه می کنند و روز دوم و پایانی نیز جمع بندی مباحث در کمیسیون ها ارائه و سپس مراسم پایانی برگزار می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار