کد خبر: ۱۰۹۲۴۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در دیدار وزیر جهاد کشاورزی ایران با معاون اول رئیس جمهوری غنا
در دیدار وزیر جهاد کشاورزی ایران با معاون اول رئیس جمهوری غنا بر ضرورت تشکیل نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و گسترش همکاری‌های کشاورزی تاکید شد.


به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صدا و سیما ، محمود حجتی در دیدار با «محمد باهامیه » با اشاره به اینکه ظرفیت های همکاری در زمینه های زیرساخت ها، سدسازی، راه سازی، تولید و عرضه دارو و خدمات پزشکی، عرضه کودهای شیمیایی و آلی و آموزش های فنی و حرفه ای، تحقیقات کشاورزی، مبادله بذر و ژرم، آموزش و ترویج زیاد است ، تصریح کرد: روابط دوکشور ازنظر سیاسی در سطح عالی است اما هنوز بهره کافی ازظرفیت های اقتصادی نبرده ایم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هیئتی 50 نفره از بخش خصوصی ودولتی ایران دراین سفر او را همراهی می کنند، ابراز امیدواری کرد در ششمین کمیسیون همکاری های مشترک دو کشور توافق های خوبی انجام شود.
حجتی با بیان اینکه کشت های فشرده و گلخانه ای با توجه به صرفه جویی در مصرف آب و افزایش تولید در دستور کار ما قرار دارد و ایران در تولید گلخانه پیشرفت های زیادی کرده است ، گفت : حاضریم توانمندی های صنعتی و کشاورزی خود در زمینه های مختلف از جمله کشت مکانیزه و شیوه های نوین ابیاری و فراوری محصولات کشاورزی را در اختیار غنا قرار دهیم.
وزیر جهاد کشاورزی دستیابی کشور به این دستاوردها را حاصل بکارگیری راهبرد افزایش بهره وری و بهره گیری از دانش فنی و تکنولوزهای روز بیان کرد و افزود: آمادگی داریم این دانش و تجارب را به ویژه در زمینه سدسازی ، مسایل اموزشی و مواد معدنی در اختیا غنا قرار دهیم.
حجتی مهمترین مشکل پیش روی تجار ایرانی را مشکلات بانکی دانست و افزود : امیدواریم با تمهیدات دولت غنا این مشکل بزودی حل شود.
حجتی با اشاره به سابقه همکاری های کشاورزی دو کشور بر لزوم تشکیل نشست همکاری های مشترک تاکید و تصریح کرد: برای توسعه همکاری های دوجانبه، تشکیل و پیگیری مصوبات قبلی تشکیل اجلاس کمیسیون همکاری های مشترک ایران و غنا در آینده نزدیک ضروری است.
در این دیدار، معاون اول رییس جمهور غنا ضمن ابراز همدردی با ملت و دولت ایران به علت وقوع زلزله گفت : توسعه بخش کشاورزی به عنوان عامل تحول اقتصادی مورد توجه دولت جدید غنا قرار دارد.
باهامیه افزود : برای این منظور، راهبرد کشت برای تولید غذا و ایجاد اشتغال در دستور کار قرار گرفته است.
محمد باهامیه با اشاره به اینکه ایجاد نهادهای بازار رسانی محصولات کشاورزی برای اطمینان خاطر کشاورزان نیز در دستور کار ما قرار دارد، یادآور شد : غنا از همکاری ایران برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، ایجاد تاسیسات گلخانه ای، تامین کودهای شیمیایی و آلی و واکسن های دامی استقبال می کند.
وی توسعه دامپروری و صنایع لبنی را برای کشور غنا مهم توصیف و تاکید کرد: برای توسعه همکاری های کشاورزی، پیگیری می کنیم تا بزودی زمینی برای کشت فراسرزمینی در اختیار ایران قرار گیرد و از دانش فنی متخصصان ایرانی در ساخت سد استفاده کنیم.


اغاز ­ششمین دور کمیسیون مشترک ایران و غنا
ششمین دور کمیسیون مشترک ایران و غنا امروز دوشنبه و با حضور «محمود حجتی » وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در آکرا آغاز به کار کرد.
محمود حجتی که به عنوان مسئول ایرانی کمیسیون مشترک ایران و غنا ،در راس هیئتی 60 نفره از بخش دولتی و خصوصی به غنا سفر کرده است پس از دیدار با معاون رییس جمهور این کشور به همراه همتای غنایی خود در مراسم افتتاح رسمی ششمین کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی دو کشور حضور یافت.
این کمیسیون مشترک ،از 22 تا 25 آبان 1396 در آکرا پایتخت غنا برگزار می شود.
هیئت ایرانی طی این دور کمیسیون مشترک، مذاکراتی در حوزه های تجاری، کشاورزی، اقتصادی، گمرکی، انرژی و حمل و نقل و ساختمان با طرف های غنایی انجام خواهد داد و نشست تجاری نیز با حضور بازرگانان و فعالان بخش خصوصی دو کشور برگزار خواهد شد.
دور پنجم این کمیسیون مشترک، در سال 1393 در تهران برگزار شده بود.
جمهوری غَنا کشوری در غرب قاره آفریقا واقع شده است. آکرا پایتخت این کشور است. واحد پول این کشور سِدی غنا نام دارد.
زبان رسمی غنا انگلیسی است و 67 درصد از مردم به آن تکلم می‌کنند. جمعیت غنا 27 میلیون نفر است.
98 درصد مردم غنا سیاه‌ پوست هستند و بیشتر مردم غنا مسیحی و حدود 17 تا 20 درصد نیز مسلمان هستند.
غنا در ششم مارس 1957 از بریتانیا استقلال یافت. در آن تاریخ، دو مستعمره بریتانیا یعنی «ساحل طلا» و توگولند که یک سال پیش از آن با هم ادغام شده بودند، کشوری به نام غنا را تشکیل دادند. در اول ماه جولای 1960 نظام جمهوری در غنا رسمیت یافت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار