کد خبر: ۱۱۰۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بر اساس گزارش یورک الرت؛
استفاده از ترکیب دارو‌های جدید، منجر به کاهش ۴۲ درصدی عفونت ناشی از اچ آی وی در برخی مناطق اوگاندا شده است.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ محققان در بررسی جدیدی در منطقه راکایی در اوگاندا دریافتند استفاده از این ترکیب دارویی در مدت زمانی هفت سال، در جمعیت ۱۸ هزار نفری این منطقه به کاهش ۴۲ درصدی ایدز انجامیده است.
بر اساس مطالعه‌ای که در شماره اخیر نشریه پزشکی نیوانلگند منتشر شد استفاده از ترکیب دارو‌ها برای کنترل ایدز از اهداف مبارزه با این بیماری است.
محققان در بررسی جدیدی در منطقه راکایی در اوگاندا دریافتند استفاده از این ترکیب دارویی در مدت زمانی هفت سال، در جمعیت ۱۸ هزار نفری این منطقه به کاهش ۴۲ درصدی ایدز انجامیده است.
این مطالعه تحت سرپرستی دکتر کیت گرابوسکی از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا انجام گرفت.
به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV یا اچ آی وی) ویروسی است که باعث بیماری سندروم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS، یا ایدز) می‌شود. 
اچ آی وی با صدمه زدن به سیستم ایمنی بدن شما باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در مقابله با بیماری‌ها و سرطان می‌شود. افرادی که در بدنشان ویروس اچ آی وی وجود دارد، زمانی که تعداد سلول‌های CD۴ (سلول T) در بدنشان کم‌تر از ۲۰۰ شود، دچار بیماری ایدز می‌شوند.
اچ آی وی ویروسی و عفونتی است که از راه تماس جنسی وارد بدن می‌شود. 
این ویروس همچنین از طریق تماس با خون آلوده هم سرایت پیدا می‌کنند. مادران باردار و شیرده هم که در بدنشان ویروس اچ آی وی وجود دارد، می‌توانند باعث آلوده شدن کودک و یا جنینشان شوند.
وجود ویروس اچ آی وی در بدن به این معنا نیست که شما ایدز هم دارید و بعضا سال‌ها طول می‌کشد که ویروس اچ آی‌وی در بدن شما، منجر به بیماری ایدز شود.
هرچند اچ آی وی و ایدز قابل درمان نیستند، اما با دارو‌های جدید می‌شود، عوارض، سرعت تاثیر ویروس و خطر مرگ را کاهش داد.
بعضی از افراد آلوده ممکن است، ممکن است تا یکماه پس از آلودگی دچار بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی یا آنفلوانزا شوند، با این حال افراد ممکن است سال‌ها قبل از اینکه متوجه آلودگیشان به اچ‌آی‌وی شوند، هیچ علامت خاصی نداشته باشند.
زمانی که بیماری پیشرفت می‌کند، در هردو مردان و زنان زبانشان شروع به برفک زدن می‌کند، همچنین خانم‌ها ممکن است دچار عفونت قارچی هم شوند.
زمانی که ویروس اچ‌آی‌وی سلول‌های CD۴ (بخشی از گلبول سفید خون که نقش مهمی در کمک به بدن شما در مقابله با بیماری‌ها دارد) را نابود کند و تعداد این سلول‌ها کمتر از ۲۰۰ شود، بدن دچار بیماری ایدز شده است. 
البته ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا ویروس اچ‌آی‌وی بتواند سلول‌های CD۴ را نابود و بدن را مبتلا به ایدز کند.
نشانه‌هایی و علایمی که بیان می‌کند ویروس اچ آی وی دارد تبدیل به ایدز می‌شود، شامل:
تب مزمن که درمان نمی‌شود
عرق کردن در خواب
خستگی مزمن و همیشگی (خستگی‌ای که عامل آن استرس و کم خوابی نباشد)
کاهش وزن
غدد متورم در گردن، کشاله ران و زیر بغل
برفک دهان

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار