کد خبر: ۱۱۰۹۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کوالالامپور- ایرنا- براساس گزارش سازمان های منطقه ای و بین المللی 90 درصد از جمعیت زیرخط فقر (براساس استانداردهای بین المللی) درجنوب شرق آسیا در دو کشور فیلیپین و اندونزی زندگی می کنند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا اندونزی پرجمعیت ترین کشور آسه آن با بیش از 257 میلیون نفر و فیلیپین با 100 میلیون نفربیش از نیمی از جمعیت 639 میلیون نفری اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن' را تشکیل می دهند.
این گزارش با همکاری مشترک کارشناسان اتحادیه جنوب شرق آسیا' آسه آن ' و برنامه توسعه سازمان ملل متحد تهیه شده است.
خط فقر یا آستانه فقر حداقل درآمدی است که برای زندگی در یک کشور خاص در نظر گرفته می‌شود. پیش از این خط بین‌المللی فقر یک دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شد اما بانک جهانی سال 94 پس از بازنگری در تعریف خود از فقراعلام کرد از این پس هر کس که کمتر از یک دلار و 90 سنت در روز درآمد داشته باشد، فقیر محسوب می شود.
براساس گزارش بانک جهانی در سال 1990، حدود 1.9 میلیارد نفردر جهان زیر خط فقر زندگی می کردند، اما این رقم در سال های اخیر به 760 میلیون نفر کاهش یافته است.
در گزارش جدید آ سه آن آمده است که در عین حال روند فقر شدید در میان فیلیپینی ها کاهش یافته اما همچنان بسیاری از آنها با فقر دست و پنجه نرم می کنند.
طبق این گزارش، با وجود اینکه فقر شدید در میان فیلیپینی ها از 17 درصد جمعیت این کشور در سال 2005 به 7 درصد در سال 2013 رسیده است اما همچنان بسیار از مردم این کشور در فقر به سر می برند.
فیلیپین که تا پایان سال جاری ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا را برعهده دارد، از ضعف گسترده اقتصادی ، اقدامات تروریستی در جنوب این کشور و قاچاق مواد مخدررنج می برد. 
کارشناسان آسه آن، گسترش قاچاق مواد مخدر در این کشور را یکی از عوارض ناشی از پدیده فقر در این جامعه می دانند.
آسه آن در گزارش ویژه پایان سال جاری میلادی خود تاکید کرده برای کشورهای این اتحادیه این نکته حائز اهمیت است که به منظور توسعه فعالیت های اقتصادی درون منطقه ای، اعضا باید چالش های اقتصادی خود را شناسایی کنند تا برای رفع آن چاره اندیشی شود.
آسه آن به رغم اینکه برنامه چشم انداز توسعه پایدار را تا سال 2025 برای اعضا مطرح کرده است اما اکنون با چالش های اقتصادی بسیاری برای تحقق این برنامه روبه روست. 
'ونگتپ آرساکایوالواته ' معاون دبیر کل آسه آن در امور اجتماعی فرهنگی با اشاره به این گزارش به مانیل تایمز گفت که بزرگترین دارایی های این اتحادیه منطقه ای جمعیت بیش از 600 میلیون نفری آن است بنابراین مبارزه با فقر و توسعه برنامه های اقتصادی امکان تحقق آرمان های این اتحادیه را فراهم می سازد.
مسئولان اندونزی در پی انتشار این گزارش اعلام کردند که برنامه مقابله با فقر دراین کشور یک برنامه ملی است و به طور جدی مورد پیگیری رئیس جمهوری این کشور قرار دارد.
جارکاتا پست نیز با انتشار گزارشی دراین زمینه نوشت دربرنامه ملی مبارزه با فقر اندونزی قرار است سالانه 10 تا 15 درصد از جمعیت افراد فقیر این کشور کاسته شود.
درگزارش آسه آن نیز با اشاره به این برنامه تاکید شده است : اندونزی نیز درچند سال گذشته در برنامه ملی مقابله با فقر موفقیت های خوبی را داشته به گونه ای که 90درصد از 132 میلیون نفری که در منطقه آسه آن طی سال های 2000 تا 2015 از خطر فقر شدید رهایی یافتند متعلق به دو کشور اندونزی و ویتنام بودند. 
کارشناسان دو سازمان منطقه ای آسه آن و برنامه توسعه ملل متحد از همه کشورهای جنوب شرق آسیا خواستند تا برای رسیدن به اهداف توسعه 2025 این سازمان منطقه ای شامل ایجاد یک جامعه سیاسی با اقتصاد امن وپایدار و رشد مستمر فرهنگی- اجتماعی از همه ظرفیت های خود برای مقابله با ابعاد مختلف فقر دراین کشورها استفاده کنند.
آ.سه.آن که سال 1967 با هدف اولیه مقابله با گسترش کمونیست ها در ویتنام و شورش های داخلی در مرزهای این کشورها شکل گرفت در کمتر از یک دهه در سال 1976 پس از نشست جزیره بالی در اندونزی اقتصاد را محور اصلی همکاری های خود قرار داد.
اعضای این بلوک منطقه ای که در فاصله سال هال 1984 تا 1999 از پنج عضو به 10 عضو رسید، اهداف اقتصادی مشترکی را تعریف کردند تا با اتکا به آنها بتوانند ضمن مقابله با تهدیدات مشترک، سطح رفاه و زندگی مردم منطقه را ارتقاء دهند. 
تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و فیلیپین آسه.آن را شکل دادند و برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار و کامبوج پنج کشور دیگری بودند که در فاصله این سال ها عضو جدید این اتحادیه شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار