کد خبر: ۱۱۱۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که وزارتخانه متبوع وی برای انتقال سفارت آمریکا از «تل آویو» به «بیت المقدس» بی درنگ دست به کار می شود.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استریتز تایمز، «رکس تیلرسون» روز چهارشنبه اعلام کرد که وزارت امور خارجه آمریکا برای اجرای دستور «دونالد ترامپ» جهت انتقال سفارتخانه این کشور از «تل آویو» به «بیت المقدس»، بی درنگ دست به کار خواهد شد.

اندک زمانی پس از اعلام تصمیم جنجالی ترامپ به شناسایی رسمی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، رکس تیلرسون با انتشار بیانیه ای گفت: «وزارت خارجه [آمریکا] بی درنگ روند اجرای این تصمیم را با انجام اقدامات مقدماتی جهت انتقال سفارتخانه از تل آویو به بیت المقدس آغاز خواهد کرد».

گفتنی است که تصمیم ترامپ برای شناسایی رسمی قدس شریف به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی با هشدارهای شماری از رهبران جهان به ویژه سران کشورهای عربی در خصوص راه افتادن موج جدیدی از خشونتها در منطقه خاورمیانه همراه بود؛ اما وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این هشدارها گفت که «وزارتخانه متبوع وی تدابیر لازم را برای حراست از شهروندان آمریکایی ساکن در این منطقه اتخاذ می کند!»

تیلرسون در اینباره گفت: «امنیت شهروندان آمریکایی بالاترین اولویت وزارت خارجه آمریکاست و این وزارتخانه در هماهنگی با سایر آژانسهای فدرال، طرحهایی امنیتی قدرتمندی را برای حراست از امنیت شهروندان آمریکایی ساکن در منطقه به اجرا درآورده است».

به رغم انتقادات فراوان سران بسیاری از کشورها در اروپا و خاورمیانه، این دیپلمات بلندپایه آمریکا مدعی شد که رئیس جمهور این کشور پس از مشاوره و رایزنی فراوان با متحدان، این تصمیم را اتخاذ کرده است. وی اینگونه ادعا کرد: «پیش از آنکه رئیس جمهور تصمیم نهایی خود را بگیرد، ما با بسیاری از دوستان، شرکاء و متحدان مشورت کردیم».

تیلرسون در ادامه اظهارات غیرواقع بینانه خود افزود: «ما قاطعانه باور داریم که این [تصمیم] فرصتی برای برقراری یک صلح پایدار در منطقه است!»
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار