کد خبر: ۱۱۵۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان


بیش از یک سال از ماموریت بریتانیایی ها در عرصه سیاسی عربستان که از جانب آمریکا به آنها واگذار شده بود گذشته است. این ماموریت که دخالت مستقیم در عرصه سیاسی منطقه غرب آسیا بود کار را برای اسرائیل سهل نمود و تا جایی پیشرفت که در ماههای گذشته برخی از شاهزادگان سعودی از قبیله بنی قینقاع، بنی الدرید و بنی کویرزا با معاون نخست وزیر اسرائیل دیدار و اعلان نمودند که در پیشبرد روند صلح پیشرفت داشته اند. این دیدار بسیار محرمانه و حساس را اندیشمندان سیاسی به انتخاب شدن سلمان منتهی می دانند. از یاد نبرده ایم که دو هفته قبل از ماه مبارک رمضان گذشته دونالد ترامپ  به عربستان سعودی سفر کرد و به جنگ دیپلماتیک علیه قطر دامن زد و به همکاری با مصر و امارات متحده با عربستان تاکید کرد . این الگوی رفتاری خصمانه توسط عربستان سعودی در حال گسترش است زیرا هم پول کافی برای ترویج تفکرات وهابیت منحرف خود را دارد وهم نوکر بی چون و چرای استکبار جهانی است.  از سال گذشته دو مقام سیاسی شامل انور اسحق و ترکی الفیصل استراتژی سیاسی خود را صلح با اسرائیل و جنگ با ایران قرار داده و در ماههای گذشته طی مصاحبه هایی اظهار داشته اند که در عربستان سعودی سفارت تلاویو باز خواهد شد . سلسله موجود در عربستان با سلسله امویان تشابهات بسیاری دارند، و این تناسخ زمانی خود نمایی می کند که شیخ عبدالرحمن السودایز اعلام می کند که آمریکا و عربستان دو محور برجسته جهان هستند! او تاکید می کند که هر دو کشور مذکور رهبریت جهان را برعهده دارند و هر دو به دنبال صلح و ثبات جهان هستند!  اعلان این مطلب بازتاب گسترده ایی در شبکه های عربستان داشت و این لفاظی زمانی انجام شد که سازمان کنفرانس اسلامی در حال تشکیل بود . برخی از حامیان تفکر آنها معتقدند که پیمان سعد سلمان با آمریکا یک نوع اسلامگرایی معتدل و مقتدرانه را به ارمغان خواهد آورد. 
از سوی دیگر بسیاری از طرفداران آنها این سیاست را قبول نداشته و نمی توانند جنایات و خشونت های ایالات متحده را نسبت به اعراب و مسلمانان نادیده انگارند . یکی از نمونه های این خشونت ها جنایات داعش است که آشکارا بی ثباتی عاطفی و ناسازگاری اجتماعی را در طبقات مختلف سیاسی و فکری و دیپلماتیک کشور هایی مانند عربستان سعودی را آشکار می کند و اتحاد تاریخی عربستان و آمریکا را به جوامع بشری هشدار میدهد . بر این اساس ایالات متحده عربستان را به عنوان یک الگوی تمدن پادشاهی سعودی به تصویر می کشد و هم چنین عربستان هم ایالات متحده را به عنوان الگوی خود معرفی می کند . در چنین شرایطی افرادی مانند السودا می خواهند با صحبت های خود برای سعودی ها کسب آبرو کنند ولی هیچ چیز به اندازه ی رفتار شرم آور شاهزادگان سعودی اعتبار اسلامی بودن آن را لکه دار نمی کند . این در حالی است که مقامات از اینگونه افراد تقاضا می کنند که از ارزشهای پوچ شاهزادگان در لوای اسلام و قرآن دفاع کنند! 
در ابتدا آنچه که بهار عربی نامیده می شد ، شیخ یوسف القرداوی از آمریکا خواست در کنار معترضان باشد اما درک نمی کرد که چگونه سران سعودی با صهیونیستها هم پیمان هستند! 
حال چند پرسش ذهنی ایجاد می شود که آیا واقعا پادشاهی عربستان سعودی مورد تایید آمریکاست؟ حتی بعد از دیدن به زندان افتادن منتقدین؟ آیا زمانی که السودا در مورد آن مطلب اظهار نظر میکرد ترسیده بود؟ آیا واقعا عربستان سعودی رهبری بزرگ در منطقه است؟ به یاد داشته باشیم که همین امثال السودا بودند که از جنگهای به راه افتاده در منطقه نظیر یمن و سوریه و عراق دفاع کردند . تعجب بر انگیز است که چرا اهل تسنن در عربستان سعودی محققانی ندارد که این مسائل را دنبال و دسیسه های امپریالیسم و صهیونیسم را آشکار گردانند؟ آیا سکوت علمای اهل تسنن نسبت به این موارد جایز است؟ در این خصوص مطالب زیر جای تامل ویژه دارند:
1- صدور فتواهای دروغینی که در راستای منافع امپریالیزم بوده و باعث می شود آتش جنگ در برخی کشورها مانند افغانستان شعله ور تر گردد . این همان کاری است که آمریکا در مقابل شوروی سابق در افغانستان انجام داد و نتیجه بخش هم بود . 2-تفرقه افکنی بین سنی و شیعه در کشورهایی مانند عراق. 3- تبدیل دولت های منطقه به دولت های فروپاشیده و از هم کسیخته مانند لیبی.      4- حمایت از وحشیگیری های گروهک هایی مانند داعش. 5- برنامه ریزی برای نابودی و نسل کشی در یمن. 6- هم آهمگی و همکاری با جنایتکاران صبرا و شتیلا و مقابله با حزب الله لبنان . 7- ایجاد اختلاف مضاعف بین کشورهای منطقه از قبیل کویت، قطر و... 8- ترویج  فرهنگ  تروریستی در جهان. 9- تبلیغ دروغین صلح پایدار بین جنایتکاران صهیونیستی و فلسطینی ها .  10 – تلاش بی وقفه در ایجاد عدم اجماع جهانی به بیانه های مشترک علیه عربستان در مورد یمن  11- عدم توجه به وضعیت مردم مستضعف عربستان سعودی و ملاک قرار دادن وضعیت زندگی شاهزادگان در این کشور. 12- انحراف افکار اندیشمندان جهان نسبت به حقایق تروریستی سراسر جهان که عربستان مسئول آن است و نسبت دادن آن به ایران و عدم موضع گیری سران سنی مذهب سراسر دنیا نسبت به این موضوعات .
 سوال این جاست که کجا هستند منتقدان و صاحب نظران و اندیشمندان اهل تسنن که ببینند چنین واقعیاتی در جهان اسلام با دسیسه های ترامپ و سعودی ها درحال اجرا است؟
ایا شاهزاده سعودی معصوم یا امام یا خلیفه است که در مقابل این همه بی قانونی و جنایت او سکوت می کنند و جنایات او را سانسور می نمایند؟
این امر مصداق عینی فرمایش رسول خداست که فرمودند: شما ممکن است قاری قرآنی را ببینید که قرآن را با افعالش محکوم میکند . این دقیقا همان ذهنیتی است که هم اکنون در مورد علمای سعودی خصوصاً علمای مکه و مدینه و ائمه جماعت کعبه و مدینه منوره وجود دارد . 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار