کد خبر: ۱۱۶۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد

آیا شاهزاده سعودی می تواند بیش از توان خود در این دنیا نفوذ کند؟ دستگیری دهها تن از شاهزاده و   وزرای سابق و فعلی دولت عربستان، بانکداران و تجار بزرگ و صاحبان رسانه و متحدانشان این پادشاهی قرون وسطایی را دچار یک بحران کرده است . از جمله باز داشت شدگان، شاهزاده ولید بن طلال است که حساب شخصی او در حدود 19 میلیارد دلار برآورده شده و یک فرد دوتابعیتی عربی-آمریکایی است.  علارقم اینکه او یک تبعه آمریکا محسوب می شود ، دونالد ترامپ نسبت به دستگیری او اعتراضی نکرده است. 
پر واضح است که یکی از اهداف اصلی بن سلمان در قالب شعار مبارزه با فساد این است که رقبای بالقوه خود را در قدرت گرفتن آینده ی سیاسی عربستان به حاشیه براند. گزارشها حاکی از آن است که در حدود 500 نفر تا به حال دستگیر شده اند و حسابهای بیش از 1200 نفر بلوکه شده و ارزش مالهای بلوکه شده از 80 بیلیون تا 100 بیلیون دلار برآورد می شود. از دیگر اهداف او تامین مالی اهداف خود در ادامه راه قدرت طلبی است. البته او اعلان نموده که قصدش مبارزه با فساد موجود در حکومت سعودی ها است ولی پر واضح است که این اعلان یک توجیه برای اعمال  جاه طلبانه اش می باشد.
از سوی دیگر این بحرانها زمانی بروز کرد که سعد حریری به ریاض  احضار شد و بیانیه استعفای غیابی خود را در پایتخت کشور دیگری و دور از کشور خود صادر نمود . البته کسانی که آشنا به زبان عربی هستند رد پای فرهنگ سعودی ها را از سخنان سعد حریری آشکارا فهمیدند . در آن بیانیه استعفا اغلب صحبت های حریری علیه حزب الله لبنان و ایران بود . همچنین استعفای وی خلاف قانون اساسی لبنان نیز بود . طبق قانون اساسی لبنان او می بایست استعفای خود را به میشل عون در کشور خود یعنی لبنان تسلیم می کرد و اعلان استعفا از رسانه های کشوری دیگر و دور از مرزهای لبنان امری شگفت انگیز بود. اگر چه سعد حریری نیز مانند پدرش یک دو تابعیتی سعودی- لبنانی است ، اما او به عنوان نخست وزیر لبنان می بایست طبق قانون اساسی کشورش عمل میکرد . 
استعفای حریری بخشی از یک طرح اسرائیلی-عربی بود که  می بایست ایران، حزب الله و سوریه را مشمول صدمات جدی نماید. پر واضح است که سعودی ها خود را ناتوان در مقابله با ایران می بینند و تلاش دارند با همفکران منطقه ایی خود طرح هایی برای ایجاد جنگهای نیابتی با ایران را در منطقه داشته باشند . این گونه طرح ها بسیار ساده تر از آن خواهد بود که کشورهایی چون آمریکا و روسیه پا به عرصه اینگونه مداخلات در منطقه بگذارند و سعودی ها براین باورند که می توانند به تنهایی با اقدامات خود برای نابودی جمهوری اسلامی ایران گامهایی را بردارند . موازی با این اقدامات، فریب طرح دروغین مبارزه با فساد در عربستان نیز توسط شاهزاده سعودی در دستور کار قرار گرفت . هدف واقعی این طرح ایجاد درآمد کلان برای هزینه های طاقت فرسای شاهزاده سعودی است زیرا هیچ مسیر در آمد زای دیگر حتی از طریق مالیات های گزاف نمی تواند پاسخگوی اینگونه اقدامات برای بن سلمان باشد . یک نمونه از این هزینه های گزاف چند ماه پیش اتفاق افتاد و آن خرید یک قایق بادبانی به ارزش 500 میلیون دلار برای خود بود. آیا این دست و دل بازی ها با دعوی مبارزه با فساد سازگاری دارد؟ اگر مبارزه با فساد و مصادره اموال دیگران مبارزه با فساد است، پس چرا این شاهزاده فاسد اموال پدرش را که میلیاردها دلار در داخل و خارج از عربستان و از جمله در آمریک وانگلستان ذخیره کرده مصادره نمی کند؟ شاید هزینه های او و خویشاوندانش برای اهداف سیاسی و تفریحی از اموال دولتی از فساد تبعیت نمی کند و فقط شاهزاده های دیگر هستند که دارای فساد سازمان یافته می باشند؟ این اختلافات بر سر قدرت به حدی رسیده است که دیگر جوامع بین المللی نیز از آن آگاهی پیدا کرده اند . 
یکی از موارد تسویه حساب های قدرت طلبانه شاهزاده سعودی در مرحله اول را باید بر خورد او با مطیب بن عبدالله رئیس گارد ملی دانست که به عنوان رغیب اصلی قدرت با بن سلمان تلقی می شد . اخراج مطیب پیش از این انتظار می رفت اما جالب اینجاست که چرا او پیش از این اقدام پیشگیرانه علیه رقیب خود بن سلمان انجام نداده است؟ برادر مطیب زمانی فرماندار ریاض بود . از سوی دیگر قبل از پادشاهی عبدالله یکبار بن سلمان به جرم جاسوسی توسط حکم دادگاه سلطنتی و قاضی خالد التوویجری کنار گذاشته شد . مطیب و التویجیری این مسئله را محرمانه نگاهداشتند اما سلمان و پسرش اجرای این حکم را قبل از اجرا متوقف کردند . 
ولید الطلال برجسته ترین سرمایه دار عربستان،ولید الابراهیم رئیس گروه رسانه ایی MBC و برادر فهد، خانواده عبدالعزیز بن فهد (پسر مورد علاقه شاه فهد سابق)-که شایعاتی مبنی بر اینکه توسط عبدالعزیز کشته شده است، (اما وزارت اطلاعات سعودی ها آنرا انکار کرده و هنوز از سرنوشت او اطلاعاتی در دسترس نیست!) بندر عبد الطان سفیر سابق واشینگتن و رئیس اطلاعات ، شاهزاده ترکی بن نصیر رئیس سابق هواشناسی و محیط زیست، آدیل فقیه وزیر اقتصاد و برنامه ریزی و شهردار سابق جده، عمروالدباغ رئیس سابق اداره سرمایه گذاری عمومی، صالح عبدالله کمیل- رئیس گروه سرمایه برکت که بانک برکت نیز زیر شاخه آن است (و طبق گزارشات نزدیکی خاصی با اخوان المسلمین دارد)، سعود الطبوشی رئیس مراسمات و تشریفات سلطنتی، ابراهیم الاسف وزیر سابق دارایی و وزیر امور خارجه و مدیر عامل یک موسسه سعودی، بکر بن لادن- رئیس گروه ساختماتی بن لادن، سعود الداوش مدیرعامل شرکت سعودی تلکام؛ خالد الملحم-دبیر پیشین خطوط هوایی عربستان سعودی، اخراج تعدادی از افسران ارشد ارتش سعودی و اخراج عبدالله سلطان که نشان دهنده ی اختلاف نظر بن سلمان با آنها در جنگ با یمن بوده است نمونه هایی از این تسویه حسابها می باشند. این حجم از بازداشت، اخراج و شکنجه برای اعلان اطلاعات مالی و حسابها در طول دوران این رژیم بی سابقه بوده است . منصور بن مقرین که در 5 نوامبر 2017 در یک سانجه مشکوک هلی کوپتر از میان برداشته شد و پدرش نیز در ماه می 2015 از عنوان شاهزادگی به طور رسمی محروم گشت،  و طوایف بن نایف، بن سلطان، بن عبدالله، بن طلال و بن مقرین و....... دیگر طوایفی هستند که مورد این هجمه توسط بن سلمان قرار گرفته اند . 
درگیری بن سلمان برای کسب پادشاهی و راه انداختن جنگ قدرت از مواردی است که بارها و بارها در عربستان شکل گرفته است . البته قابل ذکر است که او با پشتوانه امپریالیزم و صهیونیست ها اقدام به اینگونه افعال نموده است.  البته نگاه دقیق به این موارد مبین این واقعیت است که او  برای سقوط خویش برنامه ریزی می کند . بدیهی است که این پادشاهی قرون وسطایی دیگر نمی تواند به این سبک بیش از پیش ادامه حیات داده و خود را بر دیگران تحمیل نماید. و مکروا و مکرالله والله خیروالماکرین.  

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار