کد خبر: ۱۱۷۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان


همه می دانند که افغانستان تحت اشغال ایالات متحده و ناتو به عنوان یک مقر امن تروریست های وهابی محسوب می شود . از هندوهای هند نیز به عنوان یک پرچمدار راه اندازی جنگ در ایالت های جنوب غربی در بلوچستان پاکستان استفاده می شود . در همین راستا اخیرا حملاتی نیز در پست های مرزی پاکستان با افغانستان در منطقه باجور در ولایت خیبر پختونخواه رخ داده است . حملات تروریستی 13 نوامبرگذشته نیز از ولایت کنر افغانستان آغاز شد که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از پرسنل ارتش افغانستان گردید. در این حملات تروریستی یک مامور کنسولگری پاکستان نیز کشته شد، که مسئولیت آنرا کسی بر عهده نگرفت.
حمله 13 نوامبر از طرف طالبان پاکستان صورت گرفت و این حملات قطعا از سوی نیروهای ناتو و آمریکا سازماندهی شده بود. اگر چه آمریکایی ها مکرر از پاکستان مبارزه با تروریسم را خواهان اند، اما از در پشت پرده از تروریست ها حمایت های همه جانبه می کنند. حامد کرزای رئیس جمهور اسبق افغانستان در مصاحبه ایی با روزنامه روسیه امروز شهر لندن در تاریخ 8 اکتبر صراحتا از حمایت های آمریکا از تروریست ها پرده برداشت . او از هلی کوپترهای رنگی ایی که از پایگاههای آمریکایی به هوا برخواسته و سرتاسر افغانستان از تروریست ها پشتیبانی میکنند نام برد.
افزایش شدید حملات به پست های بازرسی مرزی پاکستان فقط در سال 2017 به 308 حمله تروریستی رسید که در مقایسه با حملات سالهای 2012 تا 2017که مجموعا 324 مورد حمله بود، بی سابقه است . سرلشگر عاسف غفور در ماه فوریه در توئیت خود نوشت: این هزینه پاکستانی هاست که برای خلا امنیتی در مرزهای افغانستان پرداخت می کنند . او همچنین افزود : تلاشهای بیشتری در مورد افغانستان از طرف همسایگان احتیاج است . زندگی انسانها در هر دو طرف مرز به اندازه هم ارزشمند است . هم اکنون نیاز به از بین بردن پناهگاههای تروریست ها در افغانستان بیش از پیش احساس می شود . 
پاکستان بیش از 200 هزار سرباز در منطقه مرزی با افغانستان مستقر کرده و از زمان اشغال افغانستان توسط ایالات متحده از اکتبر 2001 تا کنون تقریبا 70 هزارنفر تلفات انسانی را متحمل شده است. بیش از نیمی از جان باخته ها پرسنل نظامی بوده و شامل سه تن از ژنرالهای بلند پایه پاکستان نیز می شود. پاکستان همچنین بیش از 120 میلیارد دلار خسارت زیرساختی را متحمل شده است. این در حالی است  که بیشینه حضور سربازان ناتو و ایالات متحده در افغانستان در شرایط بحرانی سالهای گذشته از 160 هزار نفر تجاوز نکرده و در حال حاضر آمریکا حدود 12 هزار نیرو در افغانستان دارد . بر اساس آمار اعلان شده ایالات متحده تا اکتبر 2016 فقط تعداد 2386 کشته و 20089 نفر زخمی در افغانستان متحمل شده اند . پر واضح است که این تعداد در مقایسه با تلفات پاکستان بسیار نا چیز است . ریشه این مشکلات را باید در اشغال افغانستان جست و جو کرد . در این 16 سال اشغال افغانستان، تنها دستاورد آمریکا کشتار دسته جمعی غیر نظامیان و از بین رفتن زیرساخت های افغانستان و برخی کشورهای همسایه بوده است . ایالات متحده به شکل مرموزی در مقابل طالبان ناکام مانده است . بدیهی است که این ناکامی ها به دلیل ناتوانی نیست بلکه به علت انفعال منافقانه در مقابله با تروریست ها است . آنها در حدی از تامین امنیت در افغانستان اظهار عجز می کنند که ملاقات تیلرسون- اشرف غنی را در یکی از پایگاههای نظامی خارج ازکابل بر گزار می نمایند . 
آمار نشان می دهند که اکثریت افغان ها نمی خواهند که آمریکا در کشورشان حضور داشته باشد و همین امر آنها را به سوی نیروهای تند روی طالبان سوق می دهد. این  مسئله برای یک ابر قدرت با بودجه نظامی سالانه بیش از650 میلیارد دلار  در ظاهر نتیجه ای  بیهوده و پوچ به ارمغان آورده است . اما برنامه ایالات متحده برای کشورهایی مانند افغانستان به دلایل جغرافیایی و اقتصادی حضور دائمی است . 
همان گونه که ذکر شد مداخلات نظامی آمریکا در افغانستان به شدت بر امنیت پاکستان  تاثیر گذاشته و در امتداد مرزی غربی این کشور 975 پست را بر پاکستان تحمیل کرده است . متاسفانه هند نیز در این خیانت های پنهانی دخیل است و به شکل فعالی به تروریست های داخل افغانستان برای حمله به مرز پاکستان کمک می کند . چاک هیگل و رکس تیلرسون به نقش بی ثبات کننده هند در مرزهای پاکستان صراحتا اعتراف کرده اند . این دخالت ها به حدی است که برخی سازمانهای داخلی هند نیز از اینگونه حمایت های دولت هند گلایه دارند . در 3 مارس 2016  نیز نیروهای امنیتی پاکستان یک مامور نیروی دریایی آژانس اطلاعات هندی را در نزدیک چمن بلوچستان دستگیر کردند . از جمله ماموریت های او فعالیت های تروریستی در کراچی و همچنین همکاری با جدایی طلبان بلوچ بوده است . وقتی یک دادگاه نظامی در پاکستان رای به اعدام او داد ، هند سریعا درخواست تجدید نظر در مورد اعدام مذکور را نمود . اقدامات خرابکارانه و همچنین نامهای مستعارش کاملا مبین فعالیت های شوم او بود . پر واضح است که دولت هند با همکاری تروریست های افغانی و تعدادی از کشورهای دیگر نقش به سزایی در تضعیف قدرت منطقه ایی پاکستان ایفا می کند و این مسئله ایست که نباید از دیدگاه تحلیلگران منطقه ایی پوشیده بماند . 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار