کد خبر: ۱۱۹۵۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

زمانی که سید حسن نصر الله، دبیر کل حزب الله لبنان در 25 می 2013 اعلام کرد سوریه ستون فقرات مقاومت و حمایت از آن است، این موضع گیری تاثیر به سزایی در وضعیت سوریه ایفا کرد . پر واضح است که ستون فقرات یک عضو آسیب پذیری است که اگر نباشد کل حرکت یک سیستم آسیب می بیند . چهره واقعی این مبارزه، توان سپاه پاسداران و سیستم های جنگ افزاری روسی و سیستم مبارزات چریکی حزب الله می باشد. این سیستم منافع غرب را در غرب آسیا به کلی دگرگون نموده و پیروزی های چشمگیر مقاومت اثرات جبران ناپذیری بر هژمونی امپریالیزم در منطقه داشته است. با درک این نکته در درگیری های سوریه، تفسیر دخالت های اسرائیلی و آمریکایی در منطقه بسیار ساده تر می شود . در مارس 2017 نیز در کنفرانسی که در دانشکده نظامی بریتانیا با حمایت صهیونیست ها برگزار شد ، رئیس سازمان اطلاعات و رئیس ستاد نیروهای مسلح اسرائیل ، در انتخاب ایران یا حزب الله به عنوان تهدید شماره 1برای اسرائیل دچار اختلاف نظر شدیدی شدند . این امر نشان دهنده ترس و واهمه اسرائیل از ایران و حزب الله است . به گفته خود آنها خاور میانه زمینه اصلی فعالیت های سیاسی شان بوده و  نیازمند شناخت متحدین و پیشبرد منافع مشترک و پیاده سازی اهداف و مقاصدشان می باشد. در حال حاضر اثرات حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و عراق باعث درگیری متحدین صهیونیست ها با قطر شده است . این نتیجه گیری از اظهارات وزیر دفاع سابق اسرائیل در 15 سپتامبر 2016 در واشینگتن می با شد . او گفته بود: در منطقه خاور میانه محوریت مقاومت با متحدین صهیونیست دو جبهه کاملا متفاوت را تشکیل می دهند و ایالات متحده برای مقابله با جبهه مقاومت باید به اسرائیل و عربستان بپیوندد و بیش از پیش به آنان کمک نماید . در همین راستا یک اقدام موثر آمریکا امضای قرار داد صدها میلیارد دلاری با عربستان سعودی می باشد. 
با قرار دادن این مسائل در کنار هم در میابیم که علت محاصره قطر چه بوده است . گسترش صهیونیست با حمایت ایالت متحده و تضعیف نمادهای اسلامی در غرب و شرق کشورهای اسلامی به عنوان یک هژمونی ایالات متحده قابل بررسی است . همین که عربستان سعودی برای احساس قدرت در منطقه باید سیاست های خود را برای نفوذ در ترکیه و مصر و سایر شیوخ عربی تنظیم نماید، بدیهی است که کشوری همانند قطر که زخم خورده کشورهایی مانند عربستان سعودی است و با آنان همپیمان نیست مورد غضب همپیمانان منطقه ایی قرار گیرد . توسعه محور پرقدرت مقاومت  و تضعیف جایگاه رژیم صهیونیستی در منطقه و محبوب شدن محور مقاومت و ظلم ستیزی آنان قطعا برای صهیونیست ها خوشایند نیست .  مابر این باوریم که قطعا هدف از سخت گیری نسبت به قطر این نیست که این کشور به محور مقاومت نپیوندد. هدف اصلی کشورهای پیرامونی قطر از بعد جامعه شناختی درون آن است . قطر یکی از کشورهایی است که در آن شیعه و سنی با هم زندگی می کنند و البته تعاملشان  با منش و تعالی اسلامی است . دشمنان قطر می خواهند با این گونه سخت گیری های منطقه ایی و همکاری برخی از کشورهای غربی در منطقه دست هایی که برای افکار عمومی به عنوان سیاست های پلید آشکار شده اند را با نفوذ سیاسی دیگران به عنوان یک حکم یا پلیس متعادل و خوب در منطقه توجیه و از این طریق نفوذ کنند. متاسفانه این سیاستی است که هم اکنون در دیپلماسی جهانی به کشورها تحمیل کرده اند . این دقیقا همان سناریو ای است که قرار بود از سوی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای کشورهای منطقه تبیین و اجرایی شود . 
به طور خلاصه می توان گفت اینگونه سیاست ها از طرف موسساتی مانند Sykes-Picot به عنوان یک برنامه دراز مدت برای منطقه خاورمیانه طراحی شده است . اسرائیل به عنوان یک سرمایه ارزشمند امپریالیزم در منطقه و به منظور گسترش هژمونی غرب مورد استفاده قرار میگیرد . اگر چه در دولت اوباما آنها بر گسترش فعالیت های مخفیانه در منطقه تمرکز کرده بودند، اما برآیند این سیاست ها بسیاری از نقشه های شوم رژیم صهیونیستی را برای جهانیان آشکار نمود . 
همین سیاست ها بود که منافع رژیم صهیونیستی را در به هم ریختن امنیت سوریه بنیان گذاشت و امید وار بود شورشیان و داعشیان یک راهبرد اساسی برای مقابله با حزب الله و ایران باشند . بنابراین خنثی سازی این توطئه خطرناک صهیونیست ها در منطقه باعث به هم ریختن معادلات آنها به نفع ایران و حزب الله شده است. 
اسلام سیاسی که همان اسلام با محوریت مقاومت است همچنان زنده است . از سوی دیگر سیاست های شکست خورده صهیونیست ها و ایجاد سیاست های تنش افزای دیگر منطقه ایی از قبیل تقابل با قطر تنها باعث آشکار تر شدن ماهیت صهیونیست ها و همپیمانان آنها برای جهانیان شده است . صرف نظر از اینکه منتقدین اینگونه سیاست ها را نزدیک شدن به یک جنگ جهانی می دانند، تبیین اینگونه مسائل برای افکار عمومی بسیار تعیین کننده خواهد بود و با دانستن این مطالب خواهیم دانست آینده سیاسی منطقه به چه نحو تغییر خواهد کرد . 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار