کد خبر: ۱۱۹۹۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران بیان کرد
رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: شرکت حفاری مترو ضمن آسیب رساندن به گذرگاه‌های آب چشمه علی و به تبع آن ورود آب چشمه به تونل مترو در یک اقدام غیرمنصفانه آب حاصل از این نشتی را با پمپ‌های چندگانه به جریان فاضلاب شهری منتقل می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، حسن خلیل‌آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، در پنجاه و سومین جلسه شورای شهر در تذکرات پیش از دستور خود اظهار داشت: شرکت متروی تهران در خصوص خشک شدن چشمه علی در شهر ری نقش داشته است. یکی از فاخرترین آثار تاریخی کشور ایران بدون شک چشمه علی یا به نام قدیمی آن به نام سورنا در شهر ری است که دیرینگی آن به 8 هزار سال می‌رسد.

وی با بیان اینکه این میراث ارزشمند در سال 1313 به شماره 202 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، گفت:‌در مجاورت این بنای تاریخی آثار دیگر از جمله باروی ری یا همان دیوار دفاعی در زمان جنگ و کتبیه فتحعلی‌شاه قاجار است که البته به صورت جداگانه واجد ارزش شناخته شده و در سال 1378 به ثبت رسیده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت:‌این پکیج ارزشمند که به تنهایی مقصد گردشگری تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است، اکنون در معرض خطر جدی قرار دارد.

خلیل‌آبادی کم آبی شدید و در برخی مقاطع خشک شدن کامل چشمه علی را امری ناگوار دانست و گفت: انعکاس خشک شدن آب این چشمه در شبکه‌های اجتماعی و البته بازدید مکرر کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر از این اثر خبر از روزهای تلخ برای مسافران نوروزی تهران در آستانه سال نو دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: با تحقیقاتی که در خصوص چگونگی روند حفاری شرکت مترو در بخش جنوبی خط 6 متروی تهران به عمل آمده است متوجه شدم که شرکت حفاری مترو ضمن آسیب رساندن به گذرگاه‌های آب چشمه علی و به تبع آن فرود آب چشمه به تونل مترو در یک اقدام غیرمنصفانه آب حاصل از این نشتی را با پمپ‌های چندگانه به جریان فاضلاب شهری منتقل  می‌کند.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: تمام حق آب چشمه علی متعلق به زمین‌های کشاورزی شهرک علایین شهر ری است، با توجه به دوران خشکسالی و زیر کشت رفتن 400 هکتار از اراضی این منطقه صنعت اکسیژن ساز روزهای آلوده تهران و دسترنج کشاورزان زحمتکش منطقه 20 رو به نابودی است.

خلیل‌آبادی تاکید کرد: شرکت مترو کارگاهی که به منظور تعبیه هواکش موزه فرش احداث کرده بود را جمع‌آوری کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار