کد خبر: ۱۲۱۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدیران خصولتی را ضربه ای مهلک برای اقتصاد کشور خواند و گفت: رانت اطلاعاتی مدیران خصولتی قدرت رقابت را از بخش خصوصی گرفته است.


حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهربا بیان اینکه نامگذاری سال ۹۷ به نام سال حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری مبتنی بر واقعیت های اجتماعی و نیاز جامعه صورت گرفته است، گفت: اصلاح قانون بانکداری یکی از الزامات، حمایت از کالای ایرانی است. بانک ها بزرگترین مانع تولید داخلی و زمینه ساز دلالی و واردات و کاهش صادرات هستند.

وی با اشاره به تبعیض در ارائه وام و تسهیلات به تولید کنندگان گفت: این تبعیضات و دلالی ها نَفَس تولید کنندگان را تنگ کرده است.

حاجی بابایی جلوگیری از رشد نقدینگی را از الزامات مهم حمایت از کالای ایرانی خواند و تصریح کرد: تولید کننده داخلی باید براساس استحکام پول ملی دست به تولید بزند. وقتی نقدینگی کشور در طول ۵ سال به سه برابر افزایش می یابد و از ۴۹۴ هزار میلیارد تومان به هزار و سیصد هزار میلیارد تومان افزایش می یابد، تولید کننده با مشکلاتی از قبیل افزایش نرخ کالاهای اساسی روبرو خواهد شد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: افزایش نقدینگی باعث کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز برای تولید شده و علاوه بر این، قیمت تمام شده کالاها و تولیدات را بالا می برد که این امر موجب می شود قابلیت رقابت بین کالاهای ایرانی و کالاهای خارجی کاهش یافته و صادرات سرکوب شود.

حاجی بابایی افزایش نرخ ارز را از موانع بر سر راه تولید خواند و گفت: افزایش نرخ ارز باعث می شود تولید کننده داخلی نتواند با کالای خارجی رقابت کند که این امر هم صادرات کشور را دچار اختلال می کند و هم واردات را افزایش می دهد.

عدالت مالیاتی مولفه مهم حمایت از کالای ایرانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه، عدالت مالیاتی را یکی از مولفه های مهم حمایت از کالای ایرانی خواند و اظهار داشت: قانون فعلی مالیات ها و مالیات بر ارزش افزوده ضربه مهلکی به تولید می زند. این قانون فشار بر کسبه خرد را افزایش می دهد.

حاجی بابایی  ادامه داد: براساس عدالت مالیاتی باید افرادی که درآمد بیشتری دارند مالیات بیشتری بپردازند اما متأسفانه با تبعیضاتی که وجود دارد امروز افرادی که درآمد بالاتری دارند، فرار مالیاتی بیشتری دارند.

اصلاح قانون تجارت گامی مهم برای حمایت از کالای ایرانی

وی با انتقاد از عدم بررسی قانون تجارت در صحن علنی مجلس افزود: قانون تجارت، چندین سال است که در کمیسیون های مجلس مورد بررسی قرار گرفته و در نوبت صحن علنی مجلس قرار دارد. در صورت اصلاح قانون تجارت و رفع ایرادات آن، موانع زیادی از پیش پای تولید برداشته خواهد شد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه قاچاق کالا موجب کاهش صادرات و افزایش واردات می شود، گفت: دولت باید در راستای مدیریت نقدینگی، تقویت تولید کنندگان، گام های موثری در سال حمایت از کالای ایرانی بردارد.

ضربه سنگین مدیران خصولتی به اقتصاد ملی

حاجی بابایی با انتقاد از رقابت سنگین و بی امان شرکت های خصولتی با بخش خصوصی تأکید کرد: مدیران خصولتی، ضربه سنگین تری را به اقتصاد ملی وارد می کنند. این مدیران دستی در دولت و دستی در بازار دارند که این امر موجب می شود بخش خصوصی نتواند با این بخش ها رقابت عادلانه داشته باشد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس باید نظارت خود را تقویت کند، یادآور شد: متأسفانه بخش نظارتی مجلس تضعیف شده و در پیچ و تاب سیاسی کاری مغفول مانده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه مجلس در امور نظارتی، فشل است گفت: استیضاح های اخیر نمایانگر تضعیف جایگاه نظارتی مجلس بود.

عدم اجرای قانون برنامه ششم در بخش حمایت از تولید/ نظارت مجلس فشل است

وی افزود: قانون برنامه ششم توسعه، بخش های مهمی در زمینه حمایت از تولید داخلی از طریق تعرفه گذاری دارد که این مواد از قانون هنوز اجرا نشده است.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: کمیسیون های تخصصی باید ماهیانه از دستگاه های اجرایی در خصوص تحقق شعار سال گزارش بگیرند و هر سه ماه یک بار به صحن علنی مجلس گزارش شود. صدا و سیما نیز می تواند نقش مطالبه گر و تبیینی و گزارش دهی را در زمینه تحقق شعار سال ایفا کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار