کد خبر: ۱۲۱۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) به پروژه های صرفه‌جویی انرژی در صنایع، تسهیلات کم‌بهره اعطا می‌کند.


به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) به منظور توسعه اهداف پایدار و پیرو توافق با دولت ایران در جهت همکاری مشترک برای دستیابی به اهداف برنامه سوم تا ششم توسعه که یکی از مهمترین این موارد افزایش بهره وری در راستای کاهش شدت مصرف انرژی است، اقدام به ایجاد صندوق مالی گردشگری برای اعطلای تسهیلات کم بهره به پروژه های صرفه جویی انرژی نموده است. این صندوق، با حمایت مالی صندوق جهانی محیط زیست (جف)، همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور (ایفکو) و یکی از بانک‌های داخلی تاسیس شده است.

مریم جوان شهرکی، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با تاکید بر قابلیت های این صندوق در این باره بیان کرد: در این پروژه، با اعطای وام‌های کم‌بهره به پروژه‌های بهینه‌سازی و صرفه‌جویی انرژی، تلاش شده است صنایع به اجرای پروژه های صرفه جویی انرژی، تشویق شوند.

حوری‌ جعفری، نماینده رسمی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در این پروژه نیز با تاکید بر اینکه طرح­های صرفه جویی سوخت در اولویت خواهند بود، اظهار کرد: بر اساس قرارداد تنظیم شده، یک سوم تا نصف سرمایه اولیه صندوق گردشی از پروژه مذکور، توسط یونیدو و مابقی آن توسط بانک تامین می‌شود. پروژه‌­ها بر اساس معیارهای فنی ارزیابی در کمیته­ فنی  که متشکل از شرکت بهینه­سازی مصرف سوخت، سازمان یونیدو و بانک است بررسی و جهت دریافت وام اولویت بندی می­‌شوند.  لازم به ذکر است که ارزیابی­های مالی توسط بانک انجام می‌­شود.

بر اساس فراخوان اعطای این تسهیلات از پروژه‌های با حداکثر میزان سرمایه گذاری ۶۰۰ هزار دلار حمایت می‌­شود این در حالیست که با توجه به ماهیت پروژه ها، سهم این تسهیلات بین ۷۵ تا ۹۰ درصد کل سرمایه‌­گذاری خواهد بود. همچنین دریافت این تسهیلات، زمان اجرایی کمتر از یک سال و بازپرداخت کمتر از ۳ سال را نیازمند است.

نسیم شکاری، هماهنگ‌کننده ملی پروژه بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران در یونیدو نیز  با ارائه توضیحات تکمیلی درباره شرایط  و نحوه ارسال درخواست گفت: صنایعی که شرایط اولیه دریافت تسهیلات را داشته و مایل به دریافت وام هستند، می­‌توانند با تکمیل فرم ارزیابی پروژه و ارسال آن به آدرس­های الکترونیکی n.shekari@unido.org و azadmehr@ifco.ir حداکثر تا تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ در فرایند ارزیابی شرکت کنند. او همچنین تاکید کرد در این پروژه بانک مسئولیت مدیریت مالی صندوق را در همه مراحل آن شامل قرارداد با متقاضیان و بازپرداخت تسهیلات بر عهده خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار