کد خبر: ۱۲۱۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فارن پالیسی:
فارن پالیسی نوشت، آمریکا که به بهانه حمله شیمیایی به دوما، سوریه را هدف قرار داد، طی سال های جنگ عراق علیه ایران، تصاویر ماهواره ای و نقشه های مربوط به موقعیت نیروهای ایرانی را در اختیار صدام حسین قرار می داد.


فارن پالیسی در یادداشتی به قلم 'شین هریس'، ستون نویس این نشریه آمریکایی و 'متیو اید'، نویسنده جنگ های داخلی نوشت، شاید دولت آمریکا حمله نظامی به سوریه را واکنشی به حملات شیمیایی به دومای روسیه محسوب کند اما، یک نسل قبل، ارتش و سازمان های اطلاعاتی آمریکا با وجود اطلاع از مساله، برای جلوگیری از حملات شیمیایی بسیار ویرانگرتر از حمله به دوما هیچ کاری نکردند.
سال 1988، در طول روزهای جنگ عراق با ایران، آمریکا از طریق تصاویر ماهواره ای مطلع شده بود ایران با استفاده از شکاف در خطوط دفاعی عراق، در حال کسب برتری راهبردی است. مقام های امنیتی آمریکا موقعیت نیروهای ایرانی را به عراق اطلاع دادند و از حمله شیمیایی ارتش صدام حسین به ایرانی ها کاملا آگاه بودند. 
در واقع، آمریکا تصاویر و نقشه های مربوط به تحرکات سربازان ایرانی و نیز موقعیت تاسیسات لجستیک و جزییات پدافند هوایی ایرانی ها را در اختیار صدام قرار داده بود.
عراقی ها با استفاده از تصاویر ماهواره ای، نقشه ها و سایر اطلاعات آمریکا، در اوایل 1988 با گاز خردل و سارین به ایرانی ها حمله کردند.
طبق اسناد از طبقه بندی خارج شده سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا(سیا) و مصاحبه با مقام های سابق اطلاعاتی، آمریکا شواهد محکم و مستدلی دال بر شروع حملات شیمیایی عراق در سال 1983 در اختیار داشت. ایران از حملات شیمیایی غیرقانونی به نیروهایش و تشکیل پرونده ای برای ارجاع به سازمان ملل خبر داده بود اما، مدرکی دال بر انجام این کار از سوی عراق در اختیار نداشت. سیا نیز درباره این مساله سکوت اختیار کرده بود. دولت 'دونالد ریگان' به این نتیجه رسیده بود که حتی در صورت تغییر سیر جنگ به واسطه این حملات، بهتر است حملات ادامه پیدا کنند و سیا نیز اطمینان داد که در صورت برملا شدن قضیه، خشم و محکومیت بین المللی ساکت خواهد شد. 
سیا اعلام کرد که در اسناد ارایه شده از سوی ایران، مدرک قانع کننده ای در رابطه با استفاده از تسلیحات شیمیایی وجود ندارد. 
خبرها حاکی از آن بود که آمریکا درست در همان زمانی که مظنون به استفاده صدام از تسلیحات شیمیایی بود، اطلاعات تاکتیکی در اختیار عراق قرار داده بود. 
به هرحال، اسناد از طبقه بندی شده سیا حاکیست که مقامات ارشد آمریکا از حملات شیمیایی عراق به ایران و نیز تصمیم این کشور برای حملات بعدی اطلاع داشتند. ریگان درصدد بود به هر قیمتی، پیروزی عراق در جنگ با ایران را تضمین کند. ریگان در حاشیه گزارش مربوط به برتری نیروهای ایرانی در مناطقی از عراق، خطاب به 'فرانک کارلوسی'، وزیر دفاع وقت آمریکا، نوشت که پیروزی ایران امری قابل قبول نیست.
طبق پروتکل ژنو مصوب 1952، استفاده از تسلیحات شیمایی در جنگ، ممنوع است. عراق این پروتکل را امضا نکرد و آمریکا در سال 1975 آن را امضا کرد. کنوانسیون تسلیحات شیمیایی که تولید و استفاده از تسلیحات شیمیایی را ممنوع کرد، تا سال 1997 تصویب نشده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار