کد خبر: ۱۲۱۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
انتصابات آمریکا
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با هدف پیشبرد امور کشور در سطوح داخلی و بین المللی دست به تغییر در ترکیب کابینه زده تا عناصر ناهمسو را حذف و همفکران خود را در بخش های کلیدی بگنجاند؛ تغییراتی که از وزارت امور خارجه تا مشاور امنیت ملی را در بر می گیرد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، از روزهای نخست شکل گیری دولت جدید در ایالات متحده، ترامپ به طور دائم دست به تغییر اعضای کابینه زده تا بلکه به ترکیب ایده آل مورد نظر دست یابد. برخی کارشناسان اما دیدگاه دیگری دارند و معتقدند که کیش شخصیتی وی به این امر دامن می زند ضمن این که ناآگاهی او از امور و اصرار برای به کرسی نشاندن خواسته های خود در این تغییرات بی تاثیر نبوده است. 
در روزهای گذشته دو تغییر عمده در کابینه ترامپ در سطح جهانی انعکاس گسترده ای یافته است. یکی «مایک پمپئو» که ترامپ وی را برای پست وزارت امور خارجه پیشنهاد داده تا به جای «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه قبلی ایفای نقش کند. تغییر دوم در پست مشاورامنیت ملی رئیس جمهوری اتفاق افتاده که «جان بولتون» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل جایگزین «اچ آرمک ‌مستر» مشاورامنیت ملی قبلی شده است. 
به باور تحلیلگران این تغییر و تحولات از آنجا صورت گرفته تا سیاست های کاخ سفید در قبال مسائلی چون روابط با ایران، توافق هسته ای، کره شمالی وغیره همسوتر پیش رود. پرسشی که به ذهن می رسد این است که پمپئو و بولتون چه نگرشی نسبت به ایران و توافق هسته ای دارند و در دوره تصدی آنان بر سمت های مذکور، سیاست خارجی ایالات متحده چه سمت و سویی به خود خواهد گرفت؟ 
برخلاف تیلرسون که اختلاف نظرهای گوناگون و گاه عمیقی با ترامپ داشت، پمپئو به عنوان رئیس سابق سیا دیدگاه نزدیک تری به ترامپ دارد. هر چند وی تاکید می کند که دیدگاه های وی نسبت به سال های قبل تعدیل شده اما باز هم سیاست های تندروانه و خصمانه وی برجسته است. بخش هایی از مواضع پمپئو را می توان در جریان برگزاری جلسه صلاحیت وی در کمیته روابط خارجی سنا که پنجشنبه بیست و سوم فروردین ماه برگزار شد، مشاهده کرد. 
او که گزینه پیشنهادی ترامپ برای تصدی هفتادمین پست وزارت امور خارجه آمریکا و دومین وزیر خارجه ترامپ است، در کمیته روابط خارجی سنا در ارتباط با ماندن یا خروج آمریکا از برجام به طور مشخص پاسخی نداد اما از ضرورت اصلاح برجام سخن به میان آورد؛ موضوعی که در ماه های گذشته ایالات متحده همواره بر آن اصرار می ورزد اما از نگاه ایران و دیگر اعضای توافق مردود است. 
هر چند پمپئو تلاش می کند برای تایید صلاحیت، خود را تعدیل شده و میانه رو معرفی و سخنان ستیزه جویانه گذشته خود را نقض کند اما فردی که یک عمر نظامی و اطلاعاتی بوده با قرار گرفتن در جایگاه تصمیم گیری های بزرگ در عرصه سیاست خارجی خود واقعی را به نمایش خواهد کشید. به نظر می رسد با وجود مخالفت دموکرات ها در سنا، خروج موفقیت آمیز وی از فیلتر رای اعتماد به دشواری صورت گیرد. 
بولتون به عنوان گزینه جدید برای پست مشاور امنیت ملی ترامپ که چند روزی است به این منصب نائل شده اما رویکردی تهاجمی تر نسبت به پمپئو دارد. به طوری که پیش از حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه، تحلیلگران از نفوذ تاثیرگذاری وی بر ترامپ برای آغاز این تهاجم سخن به میان می آوردند. 
او که پیشتر سفیر آمریکا در سازمان ملل و همچنین مشاور امنیت ملی در دولت «جرج بوش» رئیس جمهوری اسبق آمریکا بود، گمان می رود فصل تازه ای از تنش های بین المللی به ویژه در خاورمیانه را کلید بزند. 
موضع خصمانه او در قبال جمهوری اسلامی ایران بر کمتر کسی پوشیده است و نوع نگاه وی به تهران را می توان در کتاب او تحت عنوان «برای عدم دستیابی ایران به بمب، ایران را بمباران کنید»، مشاهده کرد. ضمن این که سیاست تهاجمی و خصمانه بولتون علیه کشوری چون کره شمالی نیز مشهود است که در کتاب او با عنوان «ادله قانونی برای حمله به کره‌ شمالی» به تصویر کشیده شده است. در حالی که به اعتقاد پمپئو نباید آمریکا در صدد تغییر نظام کره شمالی برآید. 
به باور ناظران ترامپ با اعمال تغییرات جدید در کابینه خود به دنبال چاره جویی در برابر برجام است؛ توافقی که کمتر از یک ماه آینده بار دیگر باید به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد و ترامپ به هر بوته ای دست می اندازد تا از چهارمین تایید این توافق معتبر بین المللی سر باز زند که تغییر مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه در این ارتباط صورت گرفته است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار