کد خبر: ۱۲۱۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سرنوشت پیام رسان های مجازی داخلی، نوسانات اخیر ارزی، فرهنگ سازی در زمینه حمایت از کالای ایرانی و ... مسائلی است که به طور ویژه با مفهوم اعتماد ملی گره خورده و در این میان نقش رهبری در احیا و تقویت این مفهوم، کلیدی و تعیین کننده است.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، این روزها بسیاری بازگشت اعتماد به فضای عمومی جامعه را راهگشای گذار امن از بسیاری از چالش های پیش روی کشور می دانند؛ سرمایه مدنی گرانبهایی که در طوفان بسیاری از حوادث و بروز چالش و دشواری ها به شکلی ملموس دچار نقصان شده و بازیابی و گسترش آن ضرورتی اساسی به شمار می آید.
از دید بسیاری از ناظران، جامعه امروز ایرانی در اوضاعی با ویژگی های مشارکت جویی و مطالبه گری سیاسی، تحول خواهی مدنی و اقتصادی و همزمان کاهش سطح اعتماد به فرایندهای موجود در جهت دستیابی به خواسته هایی گسترده مواجه است که نمودهای آن را می توان در تحولات گذشته و اخیر به چشم دید.
در این ارتباط می توان به سطح نازل و ضعف فرایند اعتمادسازی در پرونده هدفمند سازی یارانه ها اشاره کرد و این در حالی بود که کمتر از یک سال از مشارکت سیاسی حداکثری مردم در انتخابات خردادماه سال 92 و رای مثبت بیش از 50 درصد شرکت کنندگان به برنامه و خط مشی اعتدالی سپری شده بود.
پس از زمین لرزه آبان ماه پارسال در استان کرمانشاه، این چالش بار دیگر رخ نمود و وجود گسست در اعتماد مردم به دستگاه های مسوول سبب شد تا برخی از شهروندان کمک های مالی خود را برای رساندن به زلزله زدگان به برخی چهره های شناخته شده ورزشی، دانشگاهی، هنری و ... بسپارند.
پیامدهای ضعف اعتماد عمومی در گیر و دار ترویج پیام رسان های تلفن همراه و شبکه های اجتماعی داخلی به جای نسخه های خارجی بار دیگر آشکار شد تا جایی که این موضوع مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. از دید بسیاری از مخالفان و منتقدان، ضعف های امنیتی و احتمال رسوخ به حریم خصوصی افراد مهمترین دلایل رویگردانی از شبکه های مجازی داخلی به شمار می آید.
در همین ارتباط بود که روز دوشنبه بیستم فروردین ماه رهبر انقلاب در دیدار با مدیران و مسوولان کشور از حرمت شرعی نقض حریم خصوصی افراد سخن گفتند و ضمن استقبال از ترویج پیام رسان های داخلی، به تقویت شالوده اطمینان عمومی در این زمینه پرداختند.
نگاهی به تجربیات گذشته در زمینه تبیین رای و دیدگاه رهبری در حوزه های حساس و چالش زا، میزان اثرگذاری آن را در جلب همراهی و تقویت اعتماد عمومی به تصویر می کشد.
رهبر انقلاب در برهه هایی سرنوشت ساز چون برگزاری انتخابات با «حق الناس» خواندن رای مردم، بسیاری از تبلیغات سوء و القائات بیگانه را برای در هم شکستن مشارکت مردمی ناکام گذاشته و به رغم امیدواری دشمنان به یاس ملت، زمینه ساز خلق حماسه هایی کم نظیر شده اند.
کلام رهبری همچنین بارها در تقابل تفاسیر و تاویل های متقابل و چالش زا راهگشای رفع اختلافات بوده و مسیر حرکت مردم و مسوولان را مشخص ساخته است چنانکه حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی امسال خود در حرم مطهری رضوی، چارچوب آزادی برای همگان را قوانین کشور به ویژه قانون اساسی عنوان کردند.
از دید بسیاری، جایگاه معنوی و مذهبی رهبر انقلاب و بیان نظر قاطع شرعی ایشان تنها در حق الناس خواندن رای مردم و حرمت نقض حریم خصوصی شهروندان فصل الخطاب نیست بلکه فتوای ایشان مبنی بر حرمت دائمی تولید و استفاده از تسلیحات اتمی در کشاکش اختلافات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی به پشتوانه ای برای اقناع آنان به پذیرش حقوق هسته ای کشور مبدل شد.
رهبر انقلاب همچنین در حوزه اقتصادی و در پیام نوروزی امسال حمایت از کالای ایرانی را راهکار گذر از مشکلات کشور در حوزه های تولید و اشتغال و حرکت به سوی رونق اقتصادی عنوان کرده و مسیر حرکت مردم و مسوولان را مشخص ساختند.
از همین روی، اکنون رهبر انقلاب در بسیاری از حوزه ها در جایگاه استوانه اعتماد عمومی قرار گرفته و تبیین دقیق و شفاف دیدگاه های ایشان در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز استناد و تکیه بر این دیدگاه ها را می توان به چشم عنصری اطمینان بخش در جامعه مورد توجه قرار داد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار