کد خبر: ۱۲۱۵۲۷
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نشست ادبی مشترک نویسندگان ایرانی اعزامی از موسسه شهر کتاب و شماری از اعضای انجمن نویسندگان چین امروز دوشنبه در آکادمی ادبیات معاصر «لو شون» شهر پکن برگزار شد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا 'چیو هوادنگ' معاون آکادمی ادبیات معاصر چین در این نشست با تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در چین و با معرفی فعالیت های انجمن نویسندگان چین و همچنین آکادمی 'لوشون' به عنوان مهمترین مرکز آموزشی ادیبان و نویسندگان چین، «سفر نویسندگان چینی به ایران را مفید و پر ثمر دانست» و اظهار امیدواری کرد نویسندگان ایرانی نیز سفر رضایت بخشی داشته باشند.

** ضرورت تداوم نشست های ادبی میان دو کشور
'لی هائو' شاعر و نویسنده جوان چینی نیز در این نشست با اظهار امیدواری نسبت به تداوم این نشست ها، سخنانش را به بیان زمینه های آشنایی خود با ادبیات فارسی اختصاص داد و گفت: آشنایی و خاطرات من با ادبیات فارسی در دوره های مختلف با خواندن چند کتاب بوده است. 
او گفت: منتخب شاهنامه فردوسی اولین کتابی بود که در مورد ادبیات ایران خواندم و «ارتباط و نزدیکی داستان های آن با افسانه ها و داستان های چینی را احساس کردم». 
این نویسنده چینی با بیان اینکه با خواندن کتاب سعدی به این فکر رفتم که «یک شاعر چگونه می تواند هنر، دانش و حکمت را این قدر عالی بیان کند» افزود: با خواندن کتاب مولوی نیز فهمیدم که «چگونه داستان های مردمی و فولکلوریک مثل داستان های هزار و یک شب می توانند در جامعه فراگیر و تاثیر گذار باشند».

** فیلم های ایرانی واقعیت ها را نمایش می دهند
'جانگ دون' نویسنده جوان چینی نیز درباره فیلم ایران سخن گفت: فیلم های ایرانی خیلی جذاب هستند زیرا واقعیت های اجتماعی را نمایش می دهند.
وی گفت: من با ادبیات ایران آشنایی ندارم ولی از 10 سال پیش که یک فیلم ایرانی دیدم علاقه مند به ایران و سینمای ایران شدم بعدها فیلم های کفش های کتانی، بچه های آسمان، خانه من کجاست؟، طعم گیلاس و فروشنده را دیدم.

** 'لوشون' و 'نیما' نمایندگان ادبیات معاصر چین و ایران
'ابوالقاسم اسماعیل' پور نویسنده و استاد دانشگاه شهید بهشتی و رئیس هیات ایرانی در این نشست به تاریخ شکل گیری شعر و نثر معاصر فارسی پرداخت و گفت: ادبیات مدرن ایران حدود صد سال پیش با انقلاب مشروطه آغاز شده است همانطور که 'لو شون' نماینده ادبیات مدرن چین است، 'نیما یوشیج' هم نماینده ادبیات مدرن ایران است. 
او افزود: نیما تحت تاثیر ادبیات مدرن فرانسه، قالب های شعر کلاسیک را تغییر داد و قالب شعر را به صورت خلاقانه ای وارد ادبیات فارسی کرد. 
به گفته وی شاگردان 'نیما یوشیج' سبک های جدیدتری را ایجاد کردند که به «قالب شعرهای سفید» معروف است بعد از انقلاب اسلامی ایران، نسل های جدیدی از نویسندگان، سبک های جدیدتری را ابداع کرده اند و تعداد زنان نویسنده نیز بیشتر شده است.

** آثار کودکان باید خلاقانه باشد
جمشید خانیان نویسنده ادبیات کودک هم در این نشست گفت: ادبیات کودک شرایط خاصی دارد چونکه نسل کودک امروزی بسیار باهوش، خلاق و متفاوت است لذا خلق آثار ادبی برای کودکان فرایندی دارد که باید آثار خلاقانه باشد و نویسنده باید خود را وقف زندگی بچه ها کند این بخشی از زندگی من شده است و من از آن لذت می برم. 

** ادبیات یعنی عشق، جنگ و مرگ
'مریم برادران' مستند نویس و استاد دانشگاه امام صادق (ع) نیز آخرین سخنران این نشست بود و گفت: «اگر بخواهیم ادبیات را در چند کلمه خلاصه کنیم عبارت است از عشق، جنگ و مرگ». 
او گفت رشته نویسندگی من ارتباط تنگاتنگی با موضوع این نشست دارد که 'حفظ فرهنگی 'نامیده شده است من بعنوان مستند نویس سعی می کنم با استفاده از پتانسیل نو آوری و خلاقیت ادبی، برای حفظ ارزش ها، با نگاه متفاوت به موضوعات نگاه کنم.
وی افزود: نگاه من به موضوع جنگ از زاویه انسانی و با زبانی متفاوت و با عرضه برش خاصی از روایت و زندگی انسانها است من تاثیرات جنگ را نه در میادین نبرد که در شهرها و خانواده می جویم و سرنوشت زنان را دنبال می کنم که باعث نگاه به جنگ با پس زمینه نگاه زنانه است.
در این نشست ادبی مشترک، طرفین درباره «همکاری های دو کشور در زمینه تبادل نویسندگان و برگزاری سمینارها » گفت و گو کردند.
در جریان این نشست با توجه به اینکه سال گذشته هیات شش نفره انجمن نویسندگان چین به ایران سفر کردند و امروز هم هیات نویسندگان ایرانی در چین هستند مقرر شد در سال های پیش رو تبادل هیات نویسندگان دو کشور صورت گیرد و این همکاری ها همچنان گسترش یابد. 
همچنین بر اساسا توافق انجام شده مقرر شد «طرفین در یکی از نشریات ادبی معتبر کشور خود ویژه نامه ای را به معرفی ادبیات معاصر کشور مقابل اختصاص دهند».
همچنین قرار شد دو کشور به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب کشور دیگر معرفی شوند و همزمان با برگزاری نمایشگاه، سلسله نشست های ادبی برای معرفی آن کشور برگزار شود بر همین اساس قرار است چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران در سال 2019 باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار