کد خبر: ۱۲۱۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پایان 24 ساعت سرگردانی عشایر مفقودشده در خوزستان
8 تن از عشایر استان خوزستان که در کوه چور در حد فاصل ممبین ـ بازفت در هنگام کوچ گرفتار برف بهاری شده بودند پس از 24 ساعت سرگردانی از مهلکه جان سالم به در بردند و خود را به استان چهارمحال و بختیاری رساندند. 3 نفر از این عشایر نیز توسط امدادگران ساعتی پیش نجات یافته بودند.


ه گزارش سردبیری استانهای خبرگزاری فارس، روز گذشته به دلیل بارش برف و مه غلیظ در کوه چور در حد فاصل ممبین ـ بازفت، هشت نفر از عشایر در هنگام کوچ خود در بارش برف بهاری غافلگیر شده و مفقود شدند.

بر این اساس، در پی گیر افتادن این افراد در برف و اطلاع یافتن از این وضعیت، تیم‌های امدادی به محل اعزام شدند.

13:55/ مهرزاد شریفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایذه با اشاره به گیر افتادن چند نفر از عشایر در ارتفاعات ممبین در بخش سوسن اظهار کرد: این عشایر در هنگام کوچ خود در مسیر ذکر شده در بارش برف بهاری غافلگیر شدند.

وی افزود: در پی گیر افتادن این افراد در برف و اطلاع یافتن از این وضعیت تیم‌های امدادی به همراه بخشداری به محل اعزام شدند و شرایط مورد بررسی و اقدامات برای نجات آنها آغاز شد.

بخشدار سوسن بیان کرد: از مجموع افراد گیر افتاده در این محل 3 نفر که خردسال بودند به روستای ممبین منتقل شدند و 8 نفر نیز برای رسیدگی به وضعیت دام‌های خود در محل حضور دارند و اقدامات برای نجات آنها در حال انجام شدن است.

این مسؤول عنوان کرد: با توجه به بارش برف در این منطقه، پیگیری لازم برای امدادرسانی با بالگرد انجام شد که به دلیل وضعیت بد جوی و بارندگی در منطقه این امر محقق نشده است.

14:28/ صادق سلامت معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان نیز در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اعزام یک تیم متخصص امداد و نجات کوهستان و کوهنوردی و صعود از ارتفاع به منطقه، افزود: این تیم در حال حاضر عملیات جستجوی مفقودین را آغاز کرده است.

فرمانده عملیات جستجو و نجات عشایر مفقود شده در کوه چور ایذه نیز دقایقی قبل از پیدا شدن 3 نفر از این مفقودین خبر داد و گفت: جستجو برای یافتن بقیه مفقودین ادامه دارد.

وی متذکر شد: افراد پیدا شده در مکان امن مستقر شده‌اند و پتو، اقلام غذایی و امدادی به آنها تحویل شد.

بخشدار سوسن نیز گفت: از مجموع افراد گیر افتاده در این محل 3 خردسال به روستای ممبین منتقل شدند و 8 نفر نیز برای رسیدگی به وضعیت دام‌های خود در محل حضور دارند و اقدامات برای نجات آنها در حال انجام است.

16:18/ بخشدار سوسن مهرزاد شریفی با تشریح آخرین وضعیت رسیدگی و امدادرسانی به عشایر گرفتار در برف ارتفاعات بخش سوسن اظهار کرد:‌ با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه و بارش برف شدید در ارتفاعات، کار امدادگران اعزام شده به منطقه با سختی مواجه شده است و با این وجود تلاش‌ها برای رسیدن به افراد گرفتار شده در این منطقه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه 8 نفر از عشایر در حال کوچ در ارتفاعات مرز مشترک استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری در پی بارش برف بهاری در این مناطق گیر افتادند افزود: تمام تیم‌های امدادی شهرستان برای کمک‌رسانی به این افراد اعزام شده‌اند و امیدواریم با وجود تمام مشکلات مسیر دسترسی به این عشایر انجام شود.

بخشدار سوسن بیان کرد: با توجه به موقعیت منطقه و مرتفع بودن آن آنتن‌دهی موبایل نیز وجود ندارد و در حال حاضر ارتباط تلفنی با امدادگران اعزام شده نیز با سختی مواجه است.

16:36/ مهرزاد شریفی دقایقی پیش در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایذه با اشاره به حرکت امدادگران و بستگان افراد گرفتار در برف ارتفاعات بخش سوسن و واقع شده در مرز استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: با وجود صعب‌العبور بودن منطقه و عدم پوشش شبکه موبایل، این عشایر دقایقی پیش با رساندن خود به منطقه دارای پوشش شبکه موبایل از سلامتی و گذر خود از منطقه بوران خبر دادند.

وی افزود: با توجه به اعلام این افراد، آنها از منطقه برف‌گیر ذکر شده، خارج شده‌ و خود را به مناطق استان چهارمحال و بختیاری رسانده‌اند.

بخشدار سوسن با اشاره به خسارات احتمالی گفت: آنها از وارد شدن خسارت به افراد خبری نداده‌اند، اما طبق گزارشاتی که اعلام کردند نزدیک به 30 رأس از دام‌های آنها در مسیر و برف تلف شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار