کد خبر: ۱۲۲۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نشست فعالان اقتصادی استان سمنان با استاندار سمنان نکات قابل‌توجهی در خود داشت؛ از نگرانی بخش خصوصی درباره آشفتگی بازار ارز تا دلهره ممنوع‌الخروجی!


به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان سمنان، در سی و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان سمنان نکات مختلفی مطرح شد و مسؤولان نیز آخرین اقدامات خود را برای تسریع در رشد اقتصادی استان اعلام کردند.

براساس این گزارش، توجه به رفع مشکلات پل شهرک صنعتی شرق سمنان، رفع نواقص جاده و آسفالت جاده سمنان به فیروزکوه که نقش مهمی در کاهش بار ترافیکی شریف‌آباد و پاکدشت خواهد داشت و مهیا شدن فرودگاه سمنان برای فعال‌تر شدن امر اقتصادی استان از مواردی بود که در این جلسه درباره آن بحث و تبادل نظر شدنوید آغاز پروازها در فرودگاه‌های سمنان و شاهرود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان در حاشیه جلسه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: با همت بخش خصوصی، فرودگاه‌های سمنان و شاهرود برای فعالیت‌های اقتصادی فعال خواهند شد.

علی‌اصغر جمعه‌ای با بیان اینکه در این جلسه درباره برون‌رفت از موانع اصلی اقتصادی بحث و تبادل نظر شد، اظهار داشت ازجمله موارد بحث در این جلسه، بحث ممنوع‌الخروج شدن ضامن‌ها و بدهکاران بود که مقرر شد درباره این مهم، جلساتی با مسؤولان بانکی برگزار و نسبت به عملیاتی شدن جلوگیری از این اقدم عمل شود.

وی، بررسی آشفتگی بازار ارز را یکی دیگر از مباحث جلسه بیان کرد و افزود: خوشبختانه تعدادی از کارفرمایان و تولیدکنندگان صنعتی استان سمنان موفق به دریافت ارز با نرخ مصوب 4 هزار و 200 تومان برای وارد کردن مواد اولیه و ماشین‌آلات شدند و در این خصوص مشکل و موانعی وجود نخواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: مشکل کارفرمایان در این بخش در بحث صادرات کالاست و عدم پل ارتباطی بانک‌های ما با بانک‌های جهانی باعث شده است تا صادرکنندگان ما نتوانند در ازای صادرات کالا، ارز خود را وارد کشور کنند.

جمعه‌ای اظهار امیدواری کرد: با همت بخش خصوصی در راه‌اندازی پروازهای کوچک و فوق سبک، شاهد فعال شدن ارائه بخش اقتصادی در شهرهای سمنان و شاهرود باشیم.خروج آمریکا از برجام؛ احتمالی قوی اما بی‌تأثیر!

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان نیز با اشاره به لزوم تعامل مدیران اقتصادی و بخش خصوصی، با بیان اینکه استعدادهای بالقوه موجود در استان سمنان، ظرفیت خوبی را برای ایجاد اشتغال در این استان فراهم کرده است، تأکید کرد: مسؤولان با رفع موانع تولید و فراهم کردن مسیر برای سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی، نقش مؤثری در شکوفا شدن این استعدادها خواهند داشت.

حیدر آسیابی با اشاره به بحث خروج آمریکا از برجام بیان داشت: آمریکا یک طرف قضیه است و ما طرف دیگر قضیه؛ آمریکا در ابتدا هم زیاد پایبند به برجام نبوده و خروجش هم تأثیری در اقتصاد کشور نخواهد داشت؛ آنچه در این بخش مهم بوده، این است که باید برنامه‌ریزی ما چگونگی استفاده از ظرفیت‌های داخلی باشد.

وی متذکر شد: باید با حفظ ظرفیت‌ها در افزایش آنها نیز تلاش کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان همچنین در بحث اختلالات ارزی کشور با بیان اینکه دشمن با سوءاستفاده از موقعیت زمانی و به راه انداختن جنگ روانی درصدد ناکارآمد کردن نظام اقتصادی کشورمان است، خاطرنشان کرد: نظام اقتصادی کشور، دستاوردهای خوبی در این زمینه داشته است.

آسیابی در بحث ممنوع‌الخروج بودن مدیران واحدهای تولیدی با استناد به مفاد بخشنامه‌های موجود اذعان داشت: در خصوص اشخاص حقوقی صرفاً اعمال ممنوعیت خروج مدیران کنونی شرکت میسر است و ممنوعیت خروج مدیران سابق شرکت‌ها، حتی مدیرانی که هنگام اخذ تسهیلات به امضای اسناد و قراردادها اقدام کرده‌اند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی یادآور شد: براساس این بخشنامه، جلوگیری از خروج ضامن هم امکان‌پذیر نبوده و صرفاً درخواست ممنوعیت خروج بدهکاران اصلی قابل بررسی است.توسعه متوازن اقتصادی؛ شعار امروز

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان نیز با اشاره به تلاش‌های شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی ضمن بیان برگزاری 75 جلسه با سرمایه‌گذاران خارجی و 70 جلسه با سرمایه‌گذاران داخلی در سال 1396، تکمیل طرح آمایش سرزمینی را الزام راه تعیین استراتژی توسعه و سرمایه‌گذاری استان دانست.

امیر خلیلی‌خواه در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر الگوبرداری از سرمایه‌گذاری‌های موفق در کشور، شناسایی تعداد مشخصی از سرمایه‌گذاران اجراکننده و دارای ظرفیت در جهت محور شدن در استان را لازمه توسعه عنوان کرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان شناسایی نقاط قوت و ضعف توسعه متوازن اقتصادی استان را با اولویت شرق استان سمنان به‌ویژه میامی را از دیگر نیازهای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت اقتصادی بیان کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار