کد خبر: ۱۲۳۰۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«این احتمال وجود دارد. روندی که مشاهده می‌شود این است که آمریکا برنامه ریزی گسترده ای درباره انتخابات و آینده عراق انجام داده است. حضور و نقش آفرینی آمریکا در دولت آینده عراق به تضعیف حشد شعبی و نیرو‌های که به استقلال عراق از سیاست‌های آمریکا معتقدند، منجر خواهد شد.»

نتایج انتخابات پارلمانی عراق نشان می‌دهد فهرست النصر به رهبری حیدر عبادی نخست وزیر توانسته است بیشترین کرسی‌های مجلس را کسب کند. از طرف دیگر فهرست سائرون به رهبری مقتدی صدر روحانی پر نفوذ در رده دوم قرار گرفته و فهرست‌های الفتح به رهبری هادی عامری از فرماندهان حشد شعبی و دولت قانون به رهبری نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق در رده سوم و چهارم قرار دارند. با این ترکیب به نظر می‌رسد راه برای نخست وزیری دوباره حیدر عبادی باز شده است.

انتخابات عراق؛ مقتدی صدر اوج گرفت/ برنده و بازنده انتخابات عراق

به گزارش فرارو، نتایج اولیه انتخابات عراق از پیشتازی ائتلاف النصر در بغداد و تعدادی از استان‌های جنوبی (اکثرا شیعه‌نشین) و ائتلاف سائرون حکایت دارند. این در حالی است که کمیسیون انتخابات عراق تا ظهر امروز (یکشنبه) هیچ نتیجه اولیه رسمی را درباره انتخابات روز شنبه منتشر نکرده است.

طبق نتایج اولیه غیررسمی انتخابات عراق، تاکنون ائتلاف النصر پیشتاز است. این ائتلاف نتایج چشمگیری در استان‌های نینوا، صلاح‌الدین و الانبار داشته است. بعد از آن ائتلاف سائرون در رتبه دوم، لیست "الفتح" در رتبه سوم قرار دارند در حالی که ائتلاف دولت قانون وابسته به نوری مالکی در رتبه چهارم قرار گرفته است.

 

قرار است نتایج انتخابات ظرف دو روز آینده اعلام شوند.

در کردستان عراق نیز لیست "الجیل الجدید" بر فراکسیون‌های سیاسی دیگر نظیر تغییر، جنبش دموکراسی و عدالت به رهبری برهم صالح در اربیل و کرکوک پیشی گرفته است. در حالی که دو حزب اصلی یعنی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دموکرات کردستان عراق همچنان جایگاه خود را در صدر حفظ کرده‌اند.

طبق گزارش‌های غیررسمی، استان‌های اقلیم کردستان عراق بالاترین میزان مشارکت را در بین استان‌های عراق ثبت کردند، به طوریکه در استان اربیل میزان مشارکت ۵۵ درصد و در سلیمانیه ۵۲ درصد بود در حالی در دهوک میزان مشارکت ۶۹ درصد اعلام شد.

این انتخابات شاهد کمترین میزان مشارکت از زمان اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ بوده است. کمیسیون انتخابات عراق میزان مشارکت را ۴۴.۵۲ درصد اعلام کرد.

نتایج اولیه همچنین نشان می‌دهند، بیشترین میزان مشارکت در مناطقی نظیر موصل، الانبار و کرکوک بوده که قبلا تحت کنترل داعش بوده‌اند در حالی که بغداد شاهد کمترین میزان مشارکت در مقایسه با شهر‌های دیگر بوده است.

 

تحلیل نتایج اولیه انتخابات

حالا مهمترین پرسش این است که نخست وزیر عراق چه کسی خواهد شد؟

هرکسی که به سمت نخست وزیری انتخاب شود با چالش‌های سختی روبروست که شامل بازسازی عراق و اقدام موثر جهت جلوگیری از جنگ‌های فرقه‌ای داخلی عراق می‌شود.

با توجه به ترکیب نتایج انتخابات به نظر می‌رسد شانس حیدر عبادی برای نخست وزیری بیش از دیگران است، البته  بستگی به این دارد که فهرست النصر بتواند حداقل با یک گروه قدرتمند دیگر ائتلاف تشکیل دهد. این ائتلاف به احتمال بسیار زیاد میان النصر و سائرون تشکیل می‌شود.

با این اتفاق می‌توان گفت وضعیت نقش آفرینی و نفوذ ایران در عراق پیچیده می‌شود. نفوذ ایران بر روی دو فهرست الفتح به رهبری هادی عامری و دولت قانون به رهبری نوری مالکی بود که این دو فهرست نتوانستند انتظارات را برآورده سازند.


از طرف دیگر به نظر می‌رسد آمریکا متمایل به نخست وزیری حیدر عبادی است و در ماه اخیر عربستان هم سعی کرده است به مقتدی صدر نزدیک شود. اتفاقی که باعث شده است ایران هم از نوری عبادی و هم از مقتدی صدی کمی فاصله بگیرد. 

انتخابات عراق؛ مقتدی صدر اوج گرفت


صباح زنگنه کارشناس مسائل خاورمیانه درباره نتایج انتخابات عراق به خبرنگار فرارو گفت: «اینکه فهرست نصر با سر لیستی نخست وزیر عراق آرای بیشتری کسب کرده است علاوه بر اینکه ناشی از پیروزی بر داعش در سال گذشته و آزادسازی موصل است، به موقعیت نخست وزیر و قدرت تبلیغاتی و فضایی که برای او فراهم است ارتباط دارد. این فضا طبعا برای دیگران فراهم نبود.»

او افزود: «از طرف دیگر حیدر عبادی به عنوان نخست وزیر در چند ماه اخیر تلاش وسیعی کرد و توانست روابط اقلیم کردستان و بغداد را بهبود ببخشد. آزادسازی کرکوک برای بخشی از اهل سنت و شیعه اهمیت دارد و این اتفاق هم یک برگ برنده برای نخست وزیر تلقی می‌شود. به این ترتیب این موارد در پیشتازی فهرست نصر موثر بوده اند.»

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره موقعیت فهرست سائرون به رهبری مقتدی صدر گفت: «سائرون ترکیبی از گروه‌های مختلف است. وزن این گروه‌ها در ایجاد موج تبلیغاتی قابل توجه است. خیلی از فعالیت رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی در اختیار گروه‌های زیر مجموعه این فهرست بوده است. از نظر میدانی هم حضور تشکیلات سرایا السلام در مناطق صلاح الدین، بغداد و نجف در هدایت آرای مردمی نقش داشته است.»

به اعتقاد زنگنه "آمریکا و برخی کشور‌های همسایه عراق از جمله عربستان و امارات هم با تزریق پول در دو فهرست سائرون و النصر به این انتخابات جهت دادند. حضور نمایندگان ناسیونالیست در این دو فهرست قابل مشاهده است که این‌ها با کمک‌های مالی فراوان توانستند به بسیج امکانات بپردازند و آرای بیشتری کسب کنند. "

این کارشناس مسائل عراق درباره موقعیت فهرست الفتح که به رهبری هادی عامری از فرماندهان ارشد حشد الشعبی در انتخابات حاضر شده بود گفت: «بین فهرست الفتح و سائرون رقابت نزدیکی وجود دارد. اما فهرست دولت قانون به رهبری نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق چهارم شده است. با این حال این دو فهرست همچنان می‌توانند در تشکیل دولت آینده و انتخاب نخست وزیر موثر باشند. چرا که هیچ یک از ۴ فهرست اصلی حائز اکثریت معنی داری در حد ۸۰ تا ۹۰ کرسی نخواهند بود و ناگزیرند با دیگر فهرست‌ها ائتلاف کنند. این ائتلاف می‌تواند بین نصر و سائرون و کرد‌ها باشد و یا اگر مذاکراتی صورت گیرد ممکن است ائتلاف نصر با فتح و دولت قانون هم جای طرح داشته باشد.»

او معتقد است: «با ترکیب کنونی احتمال انتخاب مجدد حیدر عبادی به عنوان نخست وزیر عراق بسیار زیاد است. او بیشتر محل توافق این گروه هاست و احتمالا دوره دوم نخست وزیری اش را آغاز خواهد کرد.»

این تحلیلگر مسائل عراق درباره تاثیر انتخابات بر موقعیت مقتدی صدر گفت: «مقتدی صدر قدرت بسیج افکار عمومی را بیشتر از بقیه دارد. هم به خاطر ترکیب نیرو‌های وفادار به او که جرات و جسارت بالایی دارند و هم به خاطر شعار‌هایی که مطرح کرده است. از جمله شعار اصلاح و مبارزه با مفسدان، عدم پذیرش افرادی که قبلا آزموده شدند. این شعار‌ها اثر گذار در صحنه انتخابات بود.»

زنگنه در پاسخ به این پرسش که پیروزی سائرون در انتخابات قابل پیش بینی بود؟، افزود: «بله به دلیل خصوصیات پیروان و همراهان مقتدی صدر قابل پیش بینی بود. از طرف دیگر با وارد شدن حزب کمونیست و گروه‌های دیگر قدرت رسانه‌ای فراوانی پیدا کردند. بنابراین کمک آن‌ها و همراهی رسانه‌های عربی همسایه همچون امارات و عربستان باعث این موفقیت برای سائرون شد.»

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به این پرسش که آیا با این نتایج پایگاه ایران در دولت آینده عراق تضعیف می‌شود؟ اظهار کرد: «این احتمال وجود دارد. روندی که مشاهده می‌شود این است که آمریکا  برنامه ریزی گسترده ای درباره انتخابات و آینده عراق انجام داده است. حضور و نقش آفرینی آمریکا در دولت آینده عراق به تضعیف حشد شعبی و نیرو‌های که به استقلال عراق از سیاست‌های آمریکا معتقدند، منجر خواهد شد.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار