کد خبر: ۱۲۴۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد


آل سعود چهره های گوناگونی از خود به یادگار گذاشته اند که طیف آن از منش های طاغوت گونه تا ارتباط برده مانند که با اربابان غربی و آمریکایی خود بویژه ترامپ ارائه نموده اند. همه ما به خاطر داریم که موجود تازه به دوران رسیده و حقیر یعنی بن سلمان به عنوان نماینده دولت سعودی از 19 مارس تا 9 آوریل از ایالات متحده آمریکا بازدید رسمی داشت و هدف اصلی آن هم این بود که مسئولین آمریکا از جمله دونالد ترامپ به او اجازه تکیه زدن  بر تخت سلطنتی سعودی را بدهند . بدیهی است که کاخ سفید نشینان هیچ مشکلی با این مسئله ندارند کما اینکه پیش از این ترامپ او را با عنوان پسر خودش در ریاض مخاطب قرار داده بود . بن سلمان هر کاری برای رضایت ارباب تاجر پیشه خود انجام میدهد و به عنوان یک برده خانگی در حال خدمت کردن به ترامپ است . این امر یاد آور عبارت مشهور مرحوم مالکوم Xدر مورد خوش خدمتی برخی از اینگونه مزدوران حقیر به آمریکایی ها است. 
یک دلیل دیگر هم در سفر بن سلمان به آمریکا قبل از سفر به بریتانیا و پاریس وجود داشت و آن هم به وضعیت فرهنگی پادشاهی سلطنتی قرون وسطایی خود در عربستان مربوط بوده است . چانه زنی برای جلب حمایت از خصوصیات بارز تمام عروسک های سیاسی است . مشروعیت افراد پست و حقیر در بیرون از کشور خود به آنها اعطا می شود و دقیقا همان چیزی است که بن سلمان را راضی می نماید . بریتانیایی ها آنچنان به قرار دادهای تسلیحاتی با عربستان سعودی چشم دوخته بودند که برای سران شکم باره و پست سعودی شام سلطنتی تدارک دیدند! همچنین بریتانیایی ها بسیار علاقه مند بودند تا سهام شرکت Aramco در بورس سعودی ها عرضه شود و بن سلمان برای جلب رضایت اربابان خود آن را اجرایی نمود . او مجبور شد انبوهی از سلاحهای گوناگون را برای مقابله با یمنی های بی دفاع برای قدرت طلبی خود در منطقه و البته رضایت بیشتر اربابان غربی خود خریداری نموده تا نسل کشی ای  که بعد از 11 سپتامبر غربی ها به دنبال آن بودند در جامعه مسلمانان محقق نماید . تحرکات امثال بن سلمان در عرصه های سیاسی قابل پیش بینی است، زیرا که آنها نه بر اساس شعور سیاسی و ذکاوت انسانی بلکه بر اساس سناریو های از پیش تعیین شده اربابان تعیین می شوند . 
ترامپ همان کسی است که در رقابت های انتخاباتی سال 2016 به سعودی ها  دشنام میداد و تحقیر میکرد و همان کسی است که در ریاض در ضیافت ها و میهمانی های سعودی ها از آنها مدح و ستایش نمود . این تنها الگویی است که سعودی ها آنرا از فرهنگ قرون وسطایی خود همیشه به یدک میکشند . حقارت را تحمل می کنند تا عزیز شوند! دیدار ترامپ در ریاض منجر به قرار داد 110 میلیارد دلاری اسلحه و تجهیزات نظامی می شود . سعودی ها هم اکنون دومین وارد کننده بزرگ تسلیحات در جهان هستند . این دقیقا همان اهدافی است که بن سلمان دنبال می کند! او در حال تدارک برای حکومت در عربستان  است و در برنامه CBS 60 minutes گفته است که خود را برای حکومتی 50 ساله آماده میکند.
بر اساس شواهد و قرائن به روشنی می توان گفت که این موجود حقیر حتی اگر بتوا ند حکومت 50 ساله رویایی خود را محقق کند، نمی تواند مانند قایقرانی در رودخانه ایی بدون تلاطم و مشکل پارو بزند . نمونه بارز این تلاتم هادر حال حاضر هم  حبس و حصر بسیاری از روشنفکران و صاحبان فکر مذاهب و نخبگانی هستند که با او مخالف اند. او حتی او به اعضای خانواده سلطنتی و شاهزاده های سعودی هم رحم نکرده است . برخی از اعضای خانواده تحت عنوان مبارزه با فساد مالی شکنجه شده اند، در حالی که بسیاری از فسادهای مالی از خود او سرچشمه میگیرد . درست است که  در حال حاضر بن سلمان برده خوبی برای پدران و اربابان غربی خود محسوب می شود، اما این بردگی برای رویای پادشاهی را باید همراه با عواقب و تبعات وحشتناک بداند . 
از جمله چالشهای فعلی بن سلمان جنگ طاقت فرسا و نسل کشی در کشور مظلوم و محروم یمن است.  اگر چه او مسائل و تبعات جنگ یمن را برعهده ژنرالهای جنگ میگذارد، اما حقیقت اینگونه نیست و حتی دیده بانهای حقوق بشر سازمان ملل هم خواستار جنایتکار جنگی نامیدن وی شده اند. تاریخ می تواند برای امثال بن سلمان درس عبرت خوبی باشد، زیرا که تاریخ پر است از عروسکهایی مانند شاه ایران که به اربابان غربی خود خوش خدمتی کردند و هم اکنون جز چهره ای پلید در اذهان عمومی و جسدی متلاشی در گورها چیز دیگری ندارند. اگر به این عاقبت وحشتناک، موضوع بعد از مرگ و حسابرسی های قیامت را هم اضافه کنیم، آنگاه به وضوح در می یابیم که افرادی مانند بن سلمان خسرالدنیا و خسرالاخره هستند.  

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار