کد خبر: ۱۲۴۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وقتی یک کانال ماهواره‌ای گفتگوی پخش‌نشده برنامه "دورهمی" با ناصر ملک‌مطیعی را به‌نمایش می‌گذارد، این سؤال را به ذهن‌ها متبادر می‌کند که با این‌همه محافظه‌کاری چطور این اتفاق می‌افتد؟!


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، همه‌چیز از یک دعوت آغاز شد؛ دعوتی برای دو برنامه «من و شما» و دیگری یک تاک‌شوی پرطرفدار تلویزیونی به‌نام «دورهمی» که پیش از حضور ناصر ملک‌مطیعی، خبر حضور این میهمان، در سطح گسترده‌ای اطلاع‌رسانی شد. برنامه «من و شما» که همواره جمعه‌ها از شبکه شما پخش می‌شد. این برنامه بدون ارائه توضیحی در یک تغییر کنداکتور قرار شد با حضور ناصر ملک‌مطیعی و علی پروین چهارشنبه ساعت 19 پخش شود. اما لحظاتی از آغاز پخش برنامه نگذاشته بود که به‌بهانه مشکلات فنی برنامه قطع و یک سریال جایگزین آن برای پخش شد. قطع این برنامه با واکنش‌های انتقادی زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. بسیاری علت آن را ادامه ممنوع‌التصویری ناصر ملک‌مطیعی در تلویزیون دانستند. اما برخی هم گمانه‌‌زنی کردند که مهران مدیری و تیم دورهمی جلوی این پخش را گرفته‌اند و بیشتر جنبه رقابتی داشته است. در ادامه راه این دو برنامه هیچ‌کدام پخش نشدند که بسیاری دلیل این اتفاق را اعمال سلیقه مدیران رسانه ملی دانستند؛ چراکه شاهد پخش اعلامیه مرگ این بازیگر قدیمی سینما از صداوسیما بودیم. چند روزی هم پس از درگذشت این بازیگر فضای مجازی به هر بهانه‌ای با موضوع پخش نکردن این مصاحبه دوباره به پربازدیدترین مطالب و اخبار تبدیل شد و از درون آن بسیاری سو‌ءاستفاده‌گر و مغرض تلاش کردند تا سیاست‌های عرفی و شرعی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را زیر سؤال ببرند، تا اینکه روز گذشته خبر پخش این برنامه از یک شبکه ماهواره‌ای به گوش رسید.

کاری نداریم که اصل دعوت مرحوم ملک‌مطیعی برای حضور در یک تاک‌شوی پرطرفدار تلویزیونی چقدر منطقی بوده اما هرچه هست گردانندگان این اتفاق گویا به مقصود خودشان یعنی زیر سؤال بردن سیاست تلویزیون، دست پیدا کرده‌اند، زیرا یکی از جملاتی که بسیار به‌روی آن تأکید داشته‌اند این است که: "چگونه رسانه ملی این ابتکار عمل را از دست داده و فیلم تولیدی رسانه ملی در اختیار یک کانال لس‌آنجلسی قرار می‌گیرد؟". از دیروز تا الآن رسانه‌های مختلف به این موضوع پرداخته‌اند اما با پیگیری‌های انجام‌داده خبرنگار فرهنگی تسنیم ظاهراً این برنامه توسط یک تماشاگر برنامه "دورهمی" فیلمبرداری شده و در اختیار شبکه‌های تلویزیونی و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است. به‌گفته مطلعین این ماجرا، فیلم 38 دقیقه ضبط شده که هم شب گذشته در برنامه "کانتکت شبکه تپش" پخش شده و هم در لیست دانلودهای فضای مجازی قرار گرفته، با توجه به کیفیت و نوع فیلمبرداری انجام‌شده تصویربرداری توسط یک تماشاگر برنامه دورهمی است و نه کار حرفه‌ای تولیدی رسانه ملی!

اما چند سؤال از مدیران رسانه ملی:

اول: مجری برنامه دورهمی به‌صورت مرتب نسبت به اینکه کسی حق ندارد موبایل و یا وسایل تصویربرداری و فیلمبرداری را با خودش به سالن برگزاری برنامه بیاورد تذکر داده و ظاهراً بارها در حین ضبط برنامه هم مواردی کشف شده که افراد با خود موبایل داشتند و همه وسایل جمع‌آوری شده است؛ باز چطور می‌تواند این چنین اتفاقی بیفتد که فیلم سر از شبکه‌های ماهواره‌ای درآورد؟

دوم: بعضاً مشاهده شده کسی که در حین ضبط برنامه، فیلمبرداری انجام داده مهران مدیری او را به بالای جایگاه آورده و به‌گونه‌ای این تماشاگر را مؤاخذه کرده است؛ چطور با این شرایط، تماشاگری مجال فیلمبرداری 38دقیقه‌ای یک برنامه‌ای را که همه می‌دانند احتمال عدم‌پخش آن و حاشیه‌ساز شدن این برنامه وجود دارد پیدا کرده است؟

سوم: برنامه‌های گفتگومحور باید یک برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مناسبی همراه با نظارت دقیق داشته باشند تا هم  از حیث انتخاب و دعوت میهمانان، هم از جهت اجرا و هم از جهت اتفاقات بعد از برنامه همه مسائل را به‌نحو شایسته و حرفه‌ای مدیریت کنند تا امروز شاهد این دروغ‌پراکنی‌ها و جنجال‌سازی‌های رسانه‌های معاند غربی نباشیم، سؤال این است؛ آیا صداوسیما تمهیداتی برای این نوع برنامه‌های گفتگومحور پرطرفدار دارد؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار