کد خبر: ۱۲۷۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سرزمین سیر و زیتون
وقتی از سیر و زیتون سخن به میان می‌آید قطعا نام «طارم» به عنوان مرکز اصلی تولید این محصولات و 70 نوع محصول تولیدی دیگر درخشش پیدا می‌کند سرزمینی بکر و خوش آب و هوا با مناظر طبیعی که به هندوستان ایران شهرت پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، طارم یکی از شهرستان‌های هشت‌گانه استان زنجان است که در شمال استان واقع شده و در خرداد ماه سال ۱۳۷۶ به مرکزیت شهر آببر با دو بخش؛ پنج دهستان و ۱۵۵ آبادی تأسیس شده است که ۱۰۱ آبادی آن دارای سکنه و مابقی خالی از سکنه است.

این شهرستان 10 درصد مساحت استان زنجان را به خود اختصاص داده و در این مساحت حدود 5 درصد جمعیت 1.1  میلیون نفری استان را در خود جای است.

شهرستان طارم به خاطر داشتن باغات و مزارع و دشت‌های سرسبز مشهور بوده و به خاطر عبور رودخانه «قزل اوزن» به عنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان توانمندی‌های کشاورزی را دو چندان شده است و باعث رشد، توسعه و رونق اقتصادی منطقه شده، تا حدی که به عنوان قطب کشاورزی مخصوصاً در زمینه تولید محصول زیتون (70 درصد زیتون کل کشور) این منطقه را به عنوان منطقه استراتژیک کشاورزی استان معرفی می‌کند.

طارم به خاطر داشتن اقلیم معتدل و سردسیر و متوسط بارندگی بلند مدت 267 میلی‌متر(224 میلی‌متر در سال زراعی جاری بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی) که بیشترین پراکنش آن در فصل زمستان است مکانی مناسب برای تولید انواع محصولات باغی و زراعی است.
شهرستان طارم خاستگاه تولید 70 نوع محصول باغی و زراعی شامل زیتون؛ انار؛ برنج، سیر؛ گوجه فرنگی؛ هندوانه؛ طالبی؛ کرفس؛ انگور؛ انجیر؛ فندوق؛ گردو؛ گیلاس؛ هلو؛ شلیل و ... است.

زیتون طارم
زیتون طارم سر آمد تولید محصول زیتون کشور از لحاظ کیفیت و کمیت است و رکوردی بیش از کشور اسپانیا را به خود اختصاص داده است.

زیتون به عنوان یکی از با ارزش‌ترین میوه‌های خوراکی و روغنی جهان شناخته می‌شود و شهرستان طارم، سرآمد تولید این محصول در ایران محسوب می‌شود.طارم به عنوان یکی از شهرستان‌های هشت‌گانه استان زنجان، قطب تولید زیتون کشور و گزینه نخست احداث سومین کلکسیون جهانی زیتون محسوب می‌شود.

در حال حاضر 11 میلیون هکتار از باغات دنیا زیر سطح کشت زیتون قرار دارد که از این میزان 105 هکتار سطح باغات بارده زیتون کشور و 100 هزار هکتار نیز متعلق به استان زنجان است که به طور متوسط به ازای هر هکتار یک و نیم تن زیتون تولید می‌شود.
با توجه به اینکه سطح باغات بارده زیتون در استان زنجان نزدیک به 20 هزار هکتار با بازدهی حدود 30 هزار تن محصول زیتون است، مسئولان برنامه‌ریزی می‌کنند در سال 1404 سطح باغات از 100 هزار هکتار به 530 هزار هکتار برسد.

 

برنج طارم

برنج یکی دیگر از محصولات معروف این شهرستان است که در همه جای کشور آن را به نام خود شهرستان یعنی «طارم» شناخته می‌شود.
کشت برنج در سالیان گذشته در شهرستان طارم انجام می‌شده و دهستان «درام» به طور مشخص به علت داشتن شرایط اقلیمی خاص، قرار گرفتن در بالادست رودخانه قزل‌اوزن و برخورداری از آب سرد رودخانه‌های کوهستان‌های تالش؛ خلخال و زنجان؛ یکی از تولید کننده‌های برتر برنج است.
 در شهرستان طارم بیش از یک هزار نفر بهره‌بردار مشغول کشت و کار محصول برنج بوده و از این طریق کسب درآمد می‌کنند.
حدو یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان طارم به کشت برنج اختصاص دارد که پیش بینی می‌شود 2 هزار و 500 تن برنج سفید برداشت شود. سیر طارم

طارم یکی از قطب‌های اصلی و مطرح تولید کننده سیر در کشورمان است، سیر تولیدی در این شهرستان به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند که نقش معجزه آسایی در سلامت انسان و پیشگیری از انواع بیماری‌های قلبی و عروقی و عفونت‌ها دارد، به دلیل شرایط اقلیمی مطلوب منطقه از کیفیت؛ طعم و عطر بسیار عالی برخوردار است.
سیر صورتی؛ سیر قرمز و آذرشهر عمده ارقام سیر تولیدی در این شهرستان است.
یک هزار و 900 هکتار از اراضی شهرستان طارم به کشت سیر اختصاص دارد که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، کشاورزان طارمی از این میزان از اراضی زیر کشت بالغ بر 80 هزار تن سیر از سطح مزارع خود را آغاز می‌کنند.
سیر طارم به دلیل کیفیت مطلوب مشتریان ثابت خود را دارد؛ همه ساله بخش قابل توجهی از سیر تولیدی شهرستان طارم افزون بر مصرف داخلی؛ به کشورهای مختلف از جمله روسیه؛ آذربایجان و همچنین کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

 

انار طارم
یکی دیگر از محصولات بسیار خوش طعم و خوشمره طارم؛ انار است که متقاضیان بسیاری در بازار دارد و چهره‌ای زیبا به باغات این شهرستان بخشیده است.
یک هزار 481 هکتار از باغات این شهرستان به باغات بارده انار اختصاص دارد و بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی شهرستان طارم سال گذشته ۱۴ هزار و ۲۴۰ تن محصول انار برداشت شد که ۱۰ هزار و ۲۴۰ تن به صورت تازه خوری وارد بازار و ۴ هزار تن هم برای رب انار فرآوری شده است.
انار ترش؛ انار پوستی سیاه؛ دوستی؛ ترش محلی؛ پوست کدویی؛ زاغ و ترش جنگلی از اقلام تولیدی محصول انار در شهرستان طارم است؛ عملیات برداشت محصول انار از اواخر شهریور ماه آغاز می‌شود و این محصول علاوه بر زنجان به استان‌های قزوین؛ گیلان و البرز صادر می‌شود.گیلاس
یکی دیگر از محصولاتی که  نام شهرستان طارم را بر سر زبان‌ها می‌اندازد و فصل بهار زیبای‌ها و جاذبه‌های موجود در شهرستان طارم را دو چندان می‌کند گیلاس است که گردشگران را به این شهرستان فرا می‌خواند.
134 هکتار از باغ‌های شهرستان طارم برای کشت گیلاس اختصاص دارد که همه ساله بیش از 400 تن میوه نوبرانه گیلاس برداشت می‌شود.
 
در حال حاضر حدود 500 بهره بردار در این شهرستان مشغول کشت و کار این میوه درختی هستند که بیشترین سطح زیر کشت و تولید در روستاهای شیت؛ ولیدر و زاچکان است.

 

مناظر طبیعی و گردشگری شهرستان طارم

آتشکده گیلانشهر؛ آتشکده تشویر؛ آتشکده پیر همدان؛ غار بزرگ خرمنه سر در روستای ده بهار؛ آتشکده سانسیز؛ آتشکده الزین؛ آتشکده پیر چم؛ روستای باستانی قوهیجان؛ چشمه قوهیجان و روستای توریستی شیت از جمله خاستگاه گردشگری شهرستان طارم است.
قلعه سمیران؛ قلعه درام؛ قلعه جوجرگان؛ قزل قلعه؛ باغ و عمارت منصور خان ته دره‌ای در ونیسر؛ آبشار هشترخان؛ هزار رود؛ چشمه قوهیجان و آبشار بزرگ اسد داشی از دیگر مکان‌های جذابی است که نام هندوستان ایران را برازنده شهرستان زارم ساخته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار