کد خبر: ۱۲۷۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سرمربی تیم ملی بسکتبال با بیان اینکه در مورد بازگشت مهدی کامرانی به ترکیب هنوز به جع‎بندی نرسیده، گفت: استفاده از بازیکنان دورگه تا مرحله دوم انتخابی جام جهانی منتفی است.


به گزارش خبرنگار مهر، پرونده تیم ملی بسکتبال در پنجره سوم رقابت های انتخابی جام جهانی با دو برد مقابل تیم های قطر و قزاقستان بسته شد. حالا ملی پوشان بسکتبال کشورمان تنها روی بازی های آسیایی متمرکز شده اند و روندی که باید برای آماده سازی حضور در این بازی ها دنبال کنند. بر همین اساس آنها از ابتدای هفته دور جدید تمرینات شان را آغاز کردند و تا قبل از اعزام به چین و شرکت در دو تورنمنت به میزبانی این کشور، پیگیر آن خواهند بود. 

روزبه ارغوان، محمد جمشیدی، حامد حدادی، محمد حسن زاده، فرید اصلانی، آرمان زنگنه، آرن داوودی، نوید رضایی فر، ارسلان کاظمی، سجاد مشایخی، میثم میرزایی، صمد نیکخواه بهرامی و بهنام یخچالی بازیکنانی هستند که در این مرحله از تمرینات حضور دارند. 

مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال در گفتگو با خبرنگار مهر ضن اشاره به این موضوع تاکید کرد که هنوز در مورد مهدی کامرانی و به کارگیری این بازیکن در ترکیب تیم اعزامی به اندونزی به جمع بندی نرسیده است. این مربی همچنین گفت که استفاده از بازیکنان دو رگه فعلا و برای بازی های آسیایی منتفی است اما احتمال 50 درصدی وجود دارد که موانع و محدودیت های پیوستن آنها به تیم ملی برای  مرحله دوم رقابت های انتخابی جام جهانی برطرف شود. 

* خبرگزاری مهر: دور جدید تمرینات تیم ملی بسکتبال را برای بازی های آسیایی آغاز کردید.

- مهران شاهین طبع: بله؛ بعد از دیدار با قزاقستان که خوشبختانه با برد همراه بود، ملی پوشان چند روز استراحت داشتند و طبق برنامه مجدد از روز شنبه وارد اردو شدند. قرار است دو هفته در تالار بسکتبال آزادی پیگیر تمرینات مان باشیم و بعد از آن عازم چین شویم تا در دو تورنمنت به میزبانی این کشور شرکت کنیم. 

*  در این مرحله از تمرینات شاهد حضور نفراتی مانند فرید اصلانی و آرمان زنگنه هستیم.

- با توجه به اینکه تیم آبی باید برای حضور در تورنمنت ویلیام جونز آماده شود، باید یکسری تقسیم بندی در ترکیب بازیکنان ایجاد می کردیم تا این تیم هم بتواند در شرایطی ایده آل آماده این مسابقات شود. در مجموع در ترکیبی که برای دیدار با قزاقستان نهایی کردیم، تغییراتی ایجاد کردیم که اضافه شدن فرید اصلانی و آرمان زنگنه از جمله آنها است. 

* البته مهمترین تغییر مربوط به اوشین ساهاکیان می شود که هفته گذشته از بسکتبال ملی خداحافظی کرد و دیگر در ترکیب اردونشینان تیم ملی بسکتبال نیست.  

- درست است؛ اوشین طی هفته های گذشته صحبت هایی در مورد خداحافظی اش از تیم ملی با من داشت اما قطعی نشده بود. اصلا من موافق این تصمیم نبودم و می خواستم که همچنان در ترکیب تیم ملی بماند اما ظاهرا شرایط برای اوشین به گونه ای نبود که بتواند این همکاری و حضور در ترکیب تیم ملی را ادامه دهد. مشکلات شخصی دارد که باید به آنها رسیدگی کند. 

* خداحافظی اوشین ساهاکیان در آستانه بازی های آسیایی انجام شد. فکر می کنید با توجه به فاصله زمانی پیش رو، بتوان بازیکن جایگزین برای وی داشت؟

- اوشین یک بازیکن متعصب و باتجربه است که خیلی با جنگنده در زمین بازی می کند. حضورش در ترکیب تیم ملی واقعا باعث ایجاد همدلی بیشتر میان بازیکنان می شد. جایگزین کردن چنین بازیکنی کار راحتی نیست، سخت است اما به هر حال اتفاقی است که با آن مواجه شدیم. امیدوارم با تلاش و همدلی دیگر نفرات به مشکلی از این بابت برنخوریم. 

* مدتی صحبت از پیوستن بازیکنان دورگه مانند گرامی پور (انگلیس) و نیک تاش (فرانسه) به ترکیب تیم ملی بسکتبال بود اما ظاهرا به هیچ نتیجه ای نرسید؟

- با توجه به تمایل و توانایی های که از این بازیکنان سراغ داشتیم، پیگیری هایی برای در اختیار داشتن شان انجام دادیم اما در این زمینه اینقدر با مشکلات و محدودیت های قانونی مواجه شدیم که هنوز به نتیجه نرسیده ایم. در واقع فعلا حضورشان در ترکیب تیم ملی منتفی شده است. 

* یعنی احتمال ندارد برای رویدادهای پیش رو بتوانیم از حضور چنین بازیکنانی در ترکیب تیم ملی استفاده کنیم؟

- برای بازی های آسیایی نه؛ برای بعد از آن و رویدادی مانند مرحله دوم رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ و دیدارهای این مرحله احتمال دارد بتوانیم جذب این بازیکنان را به سرانجام برسانیم. ۵۰ درصد احتمال دارد تا آن زمان حضور این بازیکنان دورگه در ترکیب تیم ملی به سرانجام برسد. در هر صورت فعلا روی بازی های آسیایی متمرکز هستیم. 

* در مورد مهدی کامرانی چه نتیجه ای حاصل شده است. این بازیکن چندبار در تمرینات حضور داشته و صحبت هایی هم در مورد بازگشتش به ترکیب تیم ملی مطرح است.

- صحبت هایی شده اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست. حتی در این مرحله از اردو که در حال پیگیری است کامرانی جزو 15 بازیکن دعوت شده نیست. 

* احتمال اینکه از مهدی کامرانی در بازی های آسیایی استفاده شود، چقدر است؟

- واقعا هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم. کامرانی بازیکنان توانایی است اما هیچ چیز در مورد او و بازگشتش مشخص نیست. 

* در نشست خبری که بعد از دیدار با قزاقستان داشتید، گفتید که امیدوارم هر کسی کنار تیم ملی بود، بتواند در بازی های آسیایی نتیجه خوبی بگیرد. این صحبت کمی ابهام داشت. قرار بر تغییر و جابه جایی بوده یا هست؟

- نه؛ من کارم را انجام می دهم و قرار برای جابه جایی هم فعلا نیست اما به هر حال هیچ وقت مشخص نیست که فردا چه اتفاقاتی رقم می خورد. من فعلا کنار تیم هستم و کارم را انجام می دهم

* در دوره پیش بازی های آسیایی، تیم ملی بسکتبال با شکست برابر کره جنوبیِ میزبان به عنوان نایب قهرمانی بسنده کرد. فکر می کنید در این دوره بتوانیم قهرمان شویم؟

- تیم ملی در هر رویدادی برای کسب بهترین نتیجه شرکت می کند. برای بازی های آسیایی هم تلاش مان همین است. امیدوارم بتوانیم از تجربه هایی که داریم برای بهترین نتیجه ممکن استفاده کنیم. نمی توان بابت نتیجه قولی داد و متعهد شد اما قطعا تلاش مان در همین راستا است.

* بعد از اردوی  چین و شرکت در دو تورنمنت این کشور، چه برنامه ای تا زمان اعزام به محل بازی های آسیایی پیگیری می شود؟

- بعد از اردوی چین و بازگشت به کشور، فاصله زمانی دو هفته ای تا زمان اعزام به بازی های آسیایی داریم. طی این مدت تمرینات مان را در تهران پیگیری می کنیم. فعلا برنامه ای بابت دیدار تدارکاتی در این فاصله نداریم. 

* مروری هم به پنجره سوم رقابت های انتخابی جام جهانی داشته باشیم و دو دیداری که برابر قطر و قزاقستان برگزارکردیم. 

- مسئولان فدراسیون و ملی پوشان برای این دو دیدار زحمت زیادی متحمل شدند. در دیدار برابر قطر شرایط خیلی سخت شد. شاید به خاطر اینکه نباید این تیم دست گرفته می شد به خصوص اینکه بازیکنان خارجی خوبی در ترکیب خود داشت. خوشبختانه اما ملی پوشان به موقع به بازی بازگشتند و توانستند نتیجه را به دست بیاورند. در دیدار با قزاقستان هم با وجود شرایطی که وجود داشت بازیکنان زحمت زیادی کشیدند تا پیروز باشند. در کل از عملکرد ملی پوشان طی این دو دیدار راضی هستیم. 

* با توجه به گروه بندی مرحله دوم رقابت های انتخابی جام جهانی، تیم ملی باید با استرالیا، فیلیپین و ژاپن دیدار داشته باشد. این دیدارها را چطور پیش بینی می کنید؟

- قاعدتا این دیدارها سختی های خود را دارد به خصوص اینکه این مرحله از مسابقات حساسیت بیشتری هم دارد اما فعلا تمرکز اصلی ما روی بازی های آسیایی است. بعد از این بازی ها برای دیدارهای دیگر برنامه ریزی لازم را انجام می دهیم. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار