کد خبر: ۱۲۷۲۳۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محمد خلج امیرحسینی – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
صرت الهی را در گرو دو شرط می‌داند، یکی مجاهدت و تلاش و دیگری الهی بودن مسیر و نیت مجاهدت.


همواره جدال بین حق و باطل و صف مبارزه بین مومنین و آزادگان از یک طرف و کافرین و ظالمین از طرف دیگر برقرار بوده، هست و خواهد بود. تنها هنگامی جدال بین مومنین و ظالمین در مقطعی از زمان و مکان خاتمه می‌یابد که مومنین دست از ایمان خود بردارند، عزت و کرامت خود را تسلیم ظالمین کنند و چه بسا خودشان هم جزو ظالمین شده به دیگر مومنین ظلم کنند. البته یک راه منطقی و شیرین دیگر هم وجود دارد که آن مجاهدت خالصانه در راه خدا است که نتیجه آن نصرت الهی و پیروزی بر ظالمین است.
قرآن کریم، نصرت الهی را در گرو دو شرط می‌داند، یکی مجاهدت و تلاش و دیگری الهی بودن مسیر و نیت مجاهدت. دو عبارت (إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ) و (جَاهَدُوا فِينَا) در دو آیه بعد، به روشنی بیانگر این دو شرط هستند. يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ينْصُرْكُمْ وَ يثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ (محمد/7) - وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِينَّهُمْ سُبُلَنَا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ (العنکبوت/69).
هر کدام از دو شرط فوق، دارای مصادیقی هستند که می‌بایستی به منصه ظهور برسند و جلوه کنند. هر کسی نمی‌تواند مدعی رعایت این شروط باشد مگر آنکه به مصادیق آنها عمل نماید. مصداق بارز مجاهدت و تلاش، صبر و استقامت است. مصداق بارز الهی بودن مسیر، تقوا و مراقبت است.
قرآن کریم، صبر و تقوا را از امور مهم در برابر آزار و اذیت مشرکان بر می‌شمرد، ... وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ ذلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ (آل عمران/186) و تضمین می‌دهد که در صورت داشتن صبر و تقوا، کید دشمن آسیبی به شما نخواهد رساند. ... وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لايَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئاً ... (آل عمران/120). یک نمونه از نصرت الهی و امداد غیبی مومنینی که صبر و تقوا داشتند، یاری آنها در جنگ بدر توسط سه هزار فرشته بود. اما مومنین بعلت عدم رعایت تقوا در جنگ احد شکست خوردند و دشمن قصد بازگشت و نابودی کامل آنها را داشت. جالب آنکه در همان وضعیت سخت، خداوند می‌فرماید اگر مجددا صبر و تقوا داشته باشید، شما را با پنج هزار فرشته یاری خواهیم داد. بَلى‏ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا وَ يَأْتُوكُمْ مِنْ فَوْرِهِمْ هذا يُمْدِدْكُمْ رَبُّكُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِكَةِ مُسَوِّمينَ (آل عمران/125، آري، اگر صبر و تقوا پيشه کنيد و دشمن به همين زودي به سراغ شما بيايد، خداوند شما را به پنج هراز نفر از فرشتگان، که نشانه‌هايي با خود دارند، مدد خواهد داد).
صبر یعنی تحمل سختی‌ها و ناملایمات، پافشاری و استقامت ورزیدن بر آرمان‌ها و اهداف، قناعت ورزیدن در برابر کمبودها و در یک کلام ایستادگی و پایداری و باقی ماندن در میدان مجاهدت و مبارزه. تقوا نیز یعنی مراقبت و مواظبت از خود در عدم انحراف از حدود الهی و عدم تبعیت از هوای نفس و خودخواهی‌ها است. البته صبر و تقوا در هر دو عرصه فردی و اجتماعی لازم هستند. يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صَابِرُوا وَ رَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (آل عمران/200، اي کساني که ايمان آورده‌ايد، استقامت کنيد و در برابر دشمنان پايدار باشيد و از مرزهاي خود مراقبت کنيد و تقوای الهی داشته باشید شايد رستگار شويد). براستی که اگر مومنین به چهار دستور این آیه عمل کنند، خود و جامعه‌ای رستگار و پیروز خواهند داشت.
گفتنی است که صبر و تقوا را بایستی هم مردم جامعه و هم مسئولین جامعه داشته باشند. البته ظاهرا بیشترین سهم صبر مربوط به مردم و بیشترین سهم تقوا مربوط به مسئولین است. مردم باید در مسیر مجاهدت صبوری کنند و مسئولین هم باید متقی باشند و از خدا بترسند و در برابر دشمنان دین مردم سازش و وادادگی نداشته باشند و تمام هم و غم خود را مصروف به خدمت به مردم کنند. یک مظهر رعایت تقوا توسط مردم رای دادن به اولیای امور بر اساس معیارهای الهی و دینی و نه بر اساس هوای نفس است. همچنین یک مظهر مهم رعایت تقوا توسط مسئولین تبعیت کامل از رهنمودهای امام المسلمین و ولی فقیه و نداشتن نفاق در این زمینه است.
انقلاب اسلامی ایران یک نمونه بارز از صحنه مبارزه مومنین با ظالمین و استکبار جهانی است و امید است به زودی منجر به ظهور منجی بشریت حضرت بقیه‌الله (عج) شود. براستی مردم مومن ایران تاکنون صبوری شگفت‌آوری از خود بروز داده‌اند و تاکنون به پیروزی‌های بزرگی دست یافته‌اند. شاید اگر ناکامی‌هایی وجود دارند ریشه در عدم رعایت کامل تقوا بویژه از طرف مسئولین باشد. بعنوان مثال، وقتی آمریکا بطور یک جانبه از برجام خارج می‌شود، بلافاصله بدون شنیدن نظرات رهبری صحبت از ادامه برجام با اروپا می‌شود. سپس رهبری هفت شرط منطقی و عزتمندانه در برابر اروپایی‌ها مطرح می‌کنند ولی بدون توجه به تمامی آنها مذاکرات ادامه می‌یابد. آیا این شیوه مسئولین می‌تواند بر اساس تقوا باشد؟ مسلما اگر نباشد، نباید بر اساس سنت الهی از ناکامی در برابر اروپائی‌ها اظهار تعجب کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار