کد خبر: ۱۲۸۴۶۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزارت امور خارجه آمریکا از دولتهای کانادا و عربستان سعودی خواست تا برای حل و فصل اختلافات خود بر سر بازداشت فعالان حقوق بشر در این پادشاهی عربی، از ابزار دیپلماسی بهره گیرند.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «هدر نائورت» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه روز سه شنبه از مقامات کانادا و عربستان سعودی خواسته است تا برای حل و فصل اختلافات خود بر سر بازداشت فعالان حقوق بشر در عربستان از ابزار دیپلماسی بهره گیرند.

نائورت در ادامه افزود که این وزارتخانه موضوع مذکور را با مقامات سعودی مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: «لازم است دو طرف (کانادا و عربستان) بطور دیپلماتیک و از روی  بصیرت این اختلاف را حل و فصل کنند. ما [آمریکا] نمی توانیم این کار را برای آنها انجام دهیم. لازم است که آنها با کمک یکدیگر این اختلاف را حل کنند».

لازم به ذکر است که روز دوشنبه، «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی از درخواست کانادا برای آزادی فعالان جامعه مدنی که توسط مقامات ریاض بازداشت شده اند، انتقاد کرد.

روز یکشنبه عربستان سفیر خود در کانادا را فراخواند و ضمن قطع روابط جدید تجاری و سرمایه گذاری با این کشور آمریکای شمالی، سفیر کانادا را از خاک عربستان اخراج کرد.

با این حال، برخی منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته اند که کانادا در تلاش است تا از امارات متحده عربی و انگلیس برای حل اختلاف فیمابین درخواست کمک کند.

نائورت در پاسخ به اینکه چرا واشنگتن در این اختلاف از همسایه شمالی خود جانبداری نمی کند، گفت که آمریکا در مورد این تنشها با مقامات عربستان سعودی گفتگو کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار