کد خبر: ۱۲۹۳۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وبگاه خبری-تحلیلی عربی بررسی کرد
حمایت گسترده کاربران فضای مجازی در عربستان از اظهارات اخیر شاهزاده سعودی «احمد بن عبدالعزیز» علیه ماجراجویی های شاه و ولی‌عهد این کشور می‌تواند مقدمات براندازی سلمان و پسرش را فراهم کند.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری «الخلیج آنلاین» در یادداشتی با عنوان «بیعت سعودی‌ها با شاهزاده احمد...آیا ملک سلمان سرنگون می‌شود»، نوشت،

در این یادداشت آمده است: بار دیگر صدای انتقادها از درون خانواده حاکم عربستان سعودی علیه سیاست‌های داخلی و خارجی ملک سلمان و پسرش محمد بلند شده است.

این انتقادها نتیجه تظاهرات اعتراضی در مقابل منزل احمد بن عبدالعزیز آ ل سعود، برادر پادشاه عربستان سعودی در لندن نمایان شد. تظاهرات‌کنندگان با سر دادن شعارهایی، مداخله عربستان در جنگ یمن را محکوم کرده و ملک سلمان و فرزندش را مسئول بحران‌های منطقه توصیف کردند.

تظاهرات کنندگان شعار «سرنگون باد آل سعود جنایتکار» سر می‌دادند و شاهزاده سعودی در گفت‌وگو با معترضان علیه تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن و کسانی که اقدامات آل سعود را محکوم می‌کردند، ضمن جدا کردن حساب آل سعود از پادشاه و ولی‌عهد عربستان، از آنها خواست تا ملک سلمان و پسرش را مورد انتقاد قرار دهند.

اظهارات این شاهزاده سعودی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب بسیاری وسیعی داشت، اشاره آشکاری به میزان اختلافات و جبهه‌بندی‌های درون خاندان آل سعود دارد.

به دنبال این اتفاق، کاربران و فعالان اینترنتی سعودی با به راه انداختن هشتگ توییتری (با احمد بن عبدالعزیز به عنوان پادشاه بیعت می‌کنیم) بیعت با این شاهزاده سعودی را به عنوان پادشاه عربستان سعودی خواستار شدند.

«احمد بن عبدالعزیز» (زاده ۵ سپتامبر ۱۹۴۲) به مدت هفت سال قائم مقام وزیر کشور (1975 - 2012) و از ژوئیه تا نوامبر سال 2012 میلادی به مدت پنج ماه وزیر کشور عربستان بود، عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه وقت سعودی با برکناری وی، «محمد بن نایف» را جایگزین او کرد.

بن عبدالعزیز در نوامبر گذشته و ساعاتی پیش از بازداشت یازده نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به فرار و عزیمت به آمریکا شد. شاهزاده احمد سی و یکمین فرزند پسر عبدالعزیز مؤسس پادشاهی عربستان و کوچک‌ترین فرزند از هفت پسری است (فهد، سلطان، نایف، عبدالرحمن، ترکی، سلمان و احمد) که مادر آنها «حصه بنت احمد السُدیری» است و به همین دلیل به هفت سدیری معروف شده‌اند.

اگر قانون نانوشته (یا عرف) عربستان رعایت شده بود، باید او به جای محمد بن سلمان به عنوان ولی‌عهد معرفی می‌شد تا بعد از سلمان به پادشاهی برسد. او یکی از فرزندان بانفوذ بنیانگذار عربستان و از قوی‌ترین نامزدهای جانشینی ملک سلمان است و بزرگ‌ترین تهدید برای رؤیاهای محمد بن سلمان محسوب می‌شود.

احمد بن عبدالعزیز در نوامبر گذشته و ساعاتی پیش از بازداشت 11 نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به خروج و عزیمت به آمریکا شد.

 صرف نظر از اینکه این شاهزاده سعودی روی حرف خود بماند یا نماند اما همین کلیپ منتشر شده از وی در شبکه‌های اجتماعی به عقیده برخی کاربران و فعالان قوی‌ترین پاسخ خاندان حاکم علیه ملک سلمان و فرزندش از سال 2015 تاکنون است.

انتهای پیام/ص
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار