کد خبر: ۱۳۰۲۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اوضاع ارائه خدمات درمانی در آمریکا به قدری اسفناک است که خانواده یک فیزیکدان برنده نوبل مجبور شد برای تأمین هزینه‌های درمان وی جایزه این فیزیکدان را بفروشند.


به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، لئون لدرمن، فیزیکدان آمریکایی که برنده جایزه نوبل بود هفته گذشته در یک خانه سالمندان در آیداهو درگذشت. 

وی در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه نوبل فیزیک شد و پیشتر نیز رئیس آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده فرمی در آمریکا بود. وی طی سال‌های گذشته دچار زوال عقل حاد شده بود و نیاز به خدمات پزشکی مستمر داشت و خانواده وی توان تأمین این هزینه را نداشتند.

الن لدرمن، همسر وی، در یک مصاحبه پیش از مرگ لدرمن می‌گوید: برای تأمین این هزینه‌ها مجبور شدیم جایزه نوبل وی را بفروشیم. من دوست داشتم شرایط طور دیگری اتفاق می‌افتاد اما همین که وی خوشحال است و در کنار سگ و گربه و اسب راحت است، ما راضی هستیم. 

لدرمن که در طول سال‌های زندگی خود جایزه‌های زیادی برد متأسفانه در کشوری زندگی می‌کرد که تعهدی به تأمین هزینه‌های درمانی شهروندان خود ندارد،‌ به عبارت دیگر آمریکا تنها کشور پیشرفته و ثروتمند در جهان است که تعهدی برای تأمین هزینه درمان شهروندان خود ندارد و مردم این کشور با مشکلات جدی در نظام سلامت مبتنی بر تحقق درآمد است، روبه‌رو هستند.

جایزه نوبل این فیزیکدان برجسته به قیمت ۷۶۵ هزار دلار توسط خانواده وی فروخته شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار