کد خبر: ۱۳۰۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
علم‌الهدی:
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: شورای امنیت سازمان ملل متحد «نان‌خور» آمریکا و در اختیار آنهاست.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: خطبه نخست در زمینه شیطان شناسی از نگاه قرآن بود و در مقام درمان وساوس شیطانی آیات سوره مبارکه ناس تفسیر شد. در تفسیر آیات این سوره آیه 52 سوره حج نیز تفسیر شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: در این آیه عنوان شده شیطان گاه سراغ انبیاء نیز می‌رود و ممکن است نسبت به آنها نیز طمع بورزد؛ به مناسبت اینکه سینه انسان کانون وسوسه شیطان و کانون خواسته‌ها و تمنیات و آرزوهای انسان، سینه انسان به عنوان ظرف دل است آیه‌ای قرائت شد و به آن استناد داده شد که شیطان در امیه پیامبر و رسول و نبی القا می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه برخی مفسران عنوان کرده‌اند شان نزول این آیه حدیث قرانیق است که از نظر ما حدیثی مجعول است، تصریح کرد: این شان نزول از نظر ما مردود است؛ مقام وحی و مقام نبوت، مقام عصمت است و مقامی نیست که شیطان به این مقام دست پیدا کند و اگر قرار شد سینه انبیاء مرکز دستبرد شیطان و وساوس شیطانی قرار بگیرد وحی انبیاء از درجه اعتبار خارج می‌شود و این مسئله با اعتقاد ما به مقام وحی سازگار نیست.

وی ادامه داد: انبیای الهی وقتی مبعوث به رسالت می‌شوند آرزویشان این است که دین را توسعه داده و مردم را به وحدانیت پروردگار دعوت کنند و انسان را به یکتایی ذات مقدس حق دعوت کنند و این آرزوی انبیاء است که در سینه و دل آنها قرار می‌گیرد؛ شیطان در مقام مقابله با این آرزو برمی‌آید. شیطان در آرزوی انبیاء دخالت ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: شیطان، کفار را در برابر آرزوی انبیاء تحریک می‌کند و قادر به وسوسه خود انبیاء نیست بلکه کفار و ظالمان و دشمنان را وسوسه می‌کند تا با آرزوی انبیاء بجنگند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این مسئله که راه برای شکوفایی فطرت خداپرستی کفار از سوی خداوند باز است، گفت: این معنای نسخ وسوسه شیطان است؛ ما معتقد به عصمت انبیاء هستیم؛ شیطان دیگران را وسوسه می‌کند تا در مقابل آرزوی انبیاء بایستند. مقام انبیاء اجل از این است که مورد دستبرد شیطان قرار گیرد.

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه با اشاره به روز دوم ماه صفر بیان کرد: روز نخست ماه صفر، روز ورود اهل‌بیت سیدالشهدا به شهر شام بود؛ روز نخست ماه صفر، روز تمرین و روز رزمایش دشمن‌ستیزی است. بزرگترین رزمایش دشمن‌ستیزی را زینب کبری(س) در شهر شام و در مجلس یزید به ما آموخت و راهبرد دشمن‌ستیزی، از طرف میوه دل امیرالمومنین(ع) در شام به ما آموخته شد که ما در ستیز با دشمن به هیچ‌وجه کوچک‌ترین ملاحظه‌ای نداشته باشیم و در نبرد با دشمن از پا ننشینیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی افزود: بازوان حضرت زینب(س) با ریسمان بسته بودند و دشمن نیز تا دندان مسلح بود و از انواع جنایات و مظالم و ناپاکی نسبت به وجود سیدالشهدا(ع) کوتاهی نداشت؛ در مقابل این دشمن و در بحبوحه قدرت دشمن حضرت فریاد زد که ای یزید تو هیچ و پوچ هستی و عظمت تو را من کوچک شمردم. حضرت فرمودند ای یزید تو پسر کفار و آزادشده‌ها و برده‌ها هستی که پیامبر اسلام آن‌ها را آزاد کرد. یزید خودش را در این شرایط کوچک و تحقیر شده دید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار