کد خبر: ۱۳۰۳۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
امریکای ترامپ نشانه‌های بحران از خود بروز می‌دهد. رئیس‌جمهور امریکا اول به چین تاخت، بعد با اروپائیان وارد چالش شد، بعد به عربستان سعودی، متحد کلیدی خود حمله کرد و حالا هم مشخص شد که ژاپن و کره‌جنوبی هم از تیر سخنان او در امان نیستند.


امریکای ترامپ نشانه‌های بحران از خود بروز می‌دهد. رئیس‌جمهور امریکا اول به چین تاخت، بعد با اروپائیان وارد چالش شد، بعد به عربستان سعودی، متحد کلیدی خود حمله کرد و حالا هم مشخص شد که ژاپن و کره‌جنوبی هم از تیر سخنان او در امان نیستند. 
دونالد ترامپ که در دو سال گذشته همواره با حملات لفظی علیه سایر کشورها، جهانیان را مدیون سیاست‌های امریکا معرفی کرده است، سه شنبه شب بار دیگر در جمع حامیان خود به تکرار مواضع دولتش در قبال ایران، عربستان سعودی، اروپا و چین پرداخت و البته این مرتبه ژاپن و کره‌جنوبی را هم بی‌نصیب نگذاشت. ترامپ در این سخنرانی به مواضع سیاست خارجی دولت امریکا در قبال دیگر کشور‌ها اشاره و ادعا کرد که در نتیجه مواضع او بار دیگر به امریکا احترام گذاشته می‌شود. به گزارش رویترز، رئیس‌جمهور امریکا در بخشی از این تجمع انتخاباتی از خروج واشنگتن از برجام و مواضع ضد ایرانی دولتش دفاع کرد و گفت: «به ایران نگاه کنید، قبل از اینکه من [به ریاست جمهوری]برسم، ایران می‌توانست ظرف ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را تحت کنترل بگیرد، اما حالا در تلاش برای بقا است و در تک‌تک شهرهایش شورش وجود دارد.» رئیس‌جمهور امریکا در این نشست بار دیگر علیه چین اظهارات تندی ابراز کرد و مدعی شد که «در نتیجه سال‌ها روابط تجاری غیرمنصفانه بین دو کشور، پکن میلیارد‌ها دلار از واشنگتن به جیب زده، اما با آغاز ریاست جمهوری او این روند، دیگر تمام شده است.» در ماه‌های اخیر به دلیل اقدام ترامپ در بستن تعرفه‌های تجاری بر کالا‌های چینی، روابط چین و امریکا دچار تنش‌های زیادی شده است. 
رئیس‌جمهور امریکا که تاکنون از اظهارنظر درباره کشور ژاپن خودداری کرده بود، برای اولین بار ژاپن را هم مورد خطاب قرار داد و گفت: «ما داریم از ژاپن این کشور ثروتمند حفاظت می‌کنیم، آن‌ها ثروت‌های زیادی به جیب می‌زنند، آن‌ها برای کشور ما میلیون‌ها دلار خودرو می‌فرستند، اما ما اجازه ارسال و صادر کردن خودروهای‌مان را به ژاپن نداریم چرا که آن‌ها موانع اعمال می‌کنند و ما داریم به ارتش آن‌ها سوبسید می‌دهیم. ما داریم ۷۰ درصد هزینه ارتش آن‌ها را می‌پردازیم و هیچ کسی این چیز‌ها را نمی‌داند.» 
ترامپ علاوه بر متحدان غربی، متحدان شرقی را هم از دم تیغ انتقادات گذراند تا در این زمینه تعادل را حفظ کرده باشد. ترامپ از توافق دولت باراک اوباما برای استقرار سامانه موشکی «تاد» در کره‌جنوبی به شدت از دولت قبلی امریکا به دلیل قبول پرداختن هزینه‌های این سامانه انتقاد کرد. ترامپ درباره کره جنوبی گفت: «من به اینکه دولت اوباما با استقرار سامانه تاد موافقت کرده، هیچ اهمیتی نمی‌دهم، اصلاً برای من مهم نیست.» ترامپ تأکید کرد: «کره‌جنوبی کشور ثروتمندی است، چرا امریکا باید هزینه‌های حفاظت از آن‌ها در برابر کره‌شمالی را بدهد.»
ترامپ در ادامه اظهارات خود، بار دیگر از افزایش قدرت امریکا در دوران ریاست جمهوری خود سخن گفت و تأکید کرد: «ما در حال حاضر داریم قوی‌ترین ارتشی را که تا حالا داشته‎ایم، می‌سازیم و دلیل این کارمان آن است که وقتی شما قوی‌ترین ارتشی را که جهان تا حالا شاهدش بوده داشته باشید، هیچ کسی سر به سر شما نخواهد گذاشت. من نمی‌خواهم از ارتش‌مان استفاده کنم، اما ما با یک جهان بسیار خطرناک مواجه هستیم و از بسیاری جهات شاهد یک جهان مریض هستیم. من در مقام رئیس‌جمهور شاهد چیز‌هایی بوده‌ام که شما اصلاً نمی‌خواهید از آن‌ها مطلع شوید، ما باید آماده دفاع کردن از خود در برابر افرادی خائن باشیم.» رئیس‌جمهور امریکا در بخش دیگری از این سخنرانی علیه دیگر کشور‌های جهان، متحدان اروپایی واشنگتن را هم از حملات لفظی خود بی‌نصیب نگذاشت. او با انتقاد از سیاست‌های حفاظت‌گرایانه کشور‌های اروپایی گفت: «اتحادیه اروپا در ظاهر خیلی خوب و زیبا به نظر می‌رسند، اما اینطور نیست آن‌ها بی‌رحم هستند، آن‌ها اصلاً برای اینکه از ما سودجویی کنند، تشکیل شده‌اند. ما از اغلب این کشور‌ها حفاظت می‌کنیم. آلمان فقط یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای هزینه‌های دفاعی صرف می‌کند، اما ما برای حفاظت از اروپا ۳/۴ درصد هزینه می‌کنیم، یک نفر بیاید و دلیل این را برای من توضیح دهد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار