کد خبر: ۱۳۰۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان


اینکه در ماههای اخیرچه اتفاقی برای ریال ایران اسلامی افتاده سوالی است که هنوز هم بی پاسخ مانده است. در بهار امسال هر دلار آمریکا در ایران 4400 تومان مبادله می¬شده است و در ژانویه 2017یعنی زمانی که برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) اجرایی شده بود و ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا سوگند خورد، دلار در ایران 3200 تومان مبادله می شد. قطعا در هم اندیشی ها با اقتصاد دانان خواهید شنید که ارزش ارز ها در کشورها نسبت به عرضه و تقاضا می تواند به شدت تغییر پیدا کند. شاید یکی از فرض ها کمبود ریال به واسطه ورود شرکت های خارجی جهت سرمایه گذاری در ایران بعد از برجام بوده است و حالا که شرکت ها در حال خارج شدن از ایران به واسطه تحریم ها هستند این موازنه به هم خورده است. البته تحریمهای ترامپ نیز به وضعیت نفتی ایران خلل هایی را وارد کرد و بر اساس گزارشات سایت spglobal.com ، صادرات نفت خام ایران از2.3 میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه به 1.7 میلیون بشکه کاهش یافته است. این تهدیدات خود باعث ایجاد یک حباب نشات گرفته از احتمال کاهش درآمدهای نفتی ایران ناشی از کاهش صادرات بود که به نوبه خود باعث ترساندن مردم و التهاب در بازار شده بود. در مقابل مسئولین کشورمان اعلان کردند که اگر راههای صادرات نفت ایران بسته شود، ما نیز خلیج فارس را خواهیم بست و از آنجایی که ایران اهل عمل است، امپریالیزم هرگز به اهداف خود نخواهد رسید، البته نباید نقش بازیگران مهمی همانند چین را در حمایت از حقوق بین المللی ایران در این عرصه نادیده گرفت.
   از لحاظ نظری باید گفت که اینگونه تحرکات از افراد و تشکل های نئولیبرالیسم نشات می گیرد و هدف اصلی آن هم انتشار تعاملات و تئوری های ضد ایرانی است تا مسولین ایران را به ناکارآمدی، فساد، خیانت و غیره متهم کنند. پر واضح است که محور اصلی این اهداف دولت ما نبوده و نوک پیکان این اتهامات به صورت مستقیم و غیر مستقیم به رهبری نشانه رفته است. بسیاری از تحلیل گران و واقع گرایان حتی ضد ایران اسلامی نیز به این مسئله معترف هستند که رهبری جمهوری اسلامی ایران در بین رهبران بزرگ دنیا دارای جایگاه ویژه ایی در صداقت، عمل، گفتار و کردار بوده و به حق دشمنان ایشان هم نمی توانند به طور منطقی،  عقلانی و مستند هجمه ایی را به شخصیت ایشان منتصب نمایند.
در این وادی فشارهایی که موجب کاهش ارزش پولی ایران شده است، نتیجه نقش برخی بازیگران عرصه اقتصادی هم هست که به دنبال منافع و طمع های شخصی خود در این شرایط بوده اند. در واقع واحد پول ريال، قربانی یک جنگ طمعکارانه و البته تجاوزکارانه شده است. برای درک بهتری از این مسئله باید به مقیاس های تاریخی بزرگتری در جنگ های ارزی وارد شویم.
   همانطور که اقتصاد دانان مطرح می کنند ، بازار مبادله ایی عرض بازار بی طرفی نیست و این بازار برای اعمال قدرت و ابزار نفوذ سلطه تبدیل شده است. این ارزها در مجامع بین المللی طوری دستکاری می شوند که ثروت و قدرت صاحبان آنها هرگز تنزل نکند و صاحبان آنها همچنان تجارت ارز و اسلحه را در روی زمین در اختیار خود داشته باشند. این جنگ اقتصادی در ایران به دست کسانی است که پول غربی را در ایران در دست دارند و وارد و خارج می¬کنند. همانهایی که از خانواده های بانکی بزرگ و دارای ریشه تفکر یهودی و صهیونیستی هستند و مرکز توافقات و تصمیم گیری های آنان در بانک بازل سوئیس است. آنها از جمله بزرگترین سرمایه داران دنیا هستند که سهام های بانک های بزرگ دنیا و نیویورک را در دست دارند و با ساز و کار پیچیده اداری به صورت غیر شفاف در مسائل مالی دنیا اعمال نفوذ می¬کنند. این کارگردانان مالی همانند نیاکان خود پول را نه با کسب و کار، بلکه با چرخش پول و وام دادن و سوء استفاده از این نظام مالی و برده داری مدرن، به کار می بندند.
   جان پرکینز که یکی از صاحبنظران مشهور بین المللی است در یک کنفرانس اقتصادی تشریح می¬کند که این سیستم اقتصادی به چه نحو فعالیت می¬کند. او توضیح می¬دهد که چطور کشورهایی در بانکداری غربی مغروق شده اند و این وامهای نمایشی به چه سبک منافع را برای این بانک ها تضمین می¬کند؛ چطور کشورها به بدهی ها ی درحال افزایش خود به تکاپو می افتند و چگونه مجبور می¬شوند منابع و نیروی کار کشور را در اختیار ابر بانکداران خارجی قرار دهند. باید به دروغ های بانک جهانی با مطالعه پی برد، باید به بانک جهانی و دیگر نهادهای مربوط به آن که مثل قارچ در سرتاسر جهان پراکنده شده و شعبه زده اند دید مثبتی نداشت. Kevin Barrett یک نویسنده اقتصادی از موسسه مفهوم اسلامی معاصر (ICIT) است، او اذعان دارد که بسیاری از رهبران کشورهای فقیر برای نپذیرفتن پیشنهادهای به اصطلاح خیرخواهانه بانک جهانی، برای آنکه به کشور و مردم خود خیانت نکنند و زیر بار سنگین مالی و بدهکاری جهان سلطه نروند چه تهدیدات و تهمت هایی را پذیرفته اند و بعضا ترور هم شده اند. یکی از بزرگترین دلایلی که به این نظام سلطه اجازه دسترسی و نفوذ را به مبانی مالی کشورها می¬دهد تئوری جنگ است و سرچشمه اکثر این موارد را در جنگ هایی که به پشتوانه نظام سلطه و به تبع آن چرخش پولی و مالی در صنعت تسلیحاتی رخداده است باید جست و جو کرد. به همین دلیل است که جنگهای متعدد در سرتاسر دنیا طرح ریزی می شود و جدای از اینکه نتیجه جنگ چه می¬شود، سرانجام فقط و فقط بانکداران برنده این جنگها خواهند بود.
   جنگ ارزی با ایران نشات گرفته از سلاح هسته ایی ایران نیست، بلکه مرتبط به قدرت ایران در منطقه  غرب آسیا و جهان است که عامل مهم نا خشنودی امپراتوری هایی نظیر آمریکا، انگلیس وصهیونیستی است که ایران را تهدیدی در بانکداری جهانی قلمداد می¬کنند. مشکل اصلی آنها ایدئولوژی جمهوری اسلامی است که می خواهد کشورهای اسلامی را که تحت سلطه غرب و دارای معادن بی¬شمار انرژی جهان هستند را از سلطه امپریالیزم خارج کند و اگر اینچنین بشود سرمایه داران غربی کنترل این منابع را از دست خواهند داد. علاوه بر آن به علت عدم تطمیع پذیری نظام مقدس جمهوری اسلامی بواسطه استحکام ایدئولوژیک و بنیان مقدس و مستحکم آن، سرمایه داران غربی نه با جنگ، بلکه با رخنه فرهنگی و عقیدتی قصد دارند این بنیان محکم و عقیده ریشه دار انقلابی را در مردم و جوانان ایرانی بخشکاند و این تهدید بزرگ را از مقابل نظام سرمایه داری غرب بردارند. این دقیقا همان رویه ایست که قبلاً اوباما و ترامپ در حال حاضر دنبال می¬کنند. این نظام حیله¬گر (امپریالیزم) سعی دارد با مهره های منطقه ایی خود همانند اسرائیل و سعودی ها، مردم ایران را مجبور به تسلیم در برابر نظام سلطه کند و منابع و ذخایر عظیم ایران اسلامی را چپاول و ذهن، مردم و توان و نیروی کار آنها را همانطور که به آن اشاره کردیم به بردگی خود درآورند. آنها سعی دارند  در مسیر تضمین منافع بلند مدت خود هم در بعد سرمایه ایی و هم از نظر منابع انرژی از طریق اشاعه و ترویج افکار نئولیبرالی مردم ایران را مجاب به تغییر رژیم و قرار گیری در جهت نظام سرمایه داری نمایند.
صاحبان سرمایه راهکارهای مختلفی را برای فشار بر ایران اسلامی در نظر گرفته اند. طیف این توطئه ها شامل تحریم های ظالمانه، کاهش قیمت نفت با تولید بیشتر سعودی ها، توقف صادرات نفت ایران و دیگر مکر ها و فریب هایی است که در ذهن صاحبان سرمایه و بانکداران بزرگ غربی وجود دارد،  و البته حمله به ارزش پول ایران تنها بخشی از این دشمنی های پنهان و آشکار غرب علیه ایران و مردم ایران اسلامی است که البته مانند همه مکرهای چهل سال گذشته خنثی خواهد شد. ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار