کد خبر: ۱۳۰۹۴۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محمدمهدی مظاهری


در حالی که مخالفان تصویب این لوایح به شدت بر طبل بی اعتمادی به سازمان های مالی بین المللی می کوبیدند، اجلاس اخیر FATF در پاریس، بار دیگر به تلاش های دولت ایران برای اصلاح نظام بانکی و تصویب لوایح چهارگانه احترام گذاشت و درخواست هیات آمریکایی و متحدانش برای تحریم و اعمال فشار بیشتر بر ایران را نپذیرفت؛ این در حالی بود که کاخ سفید در چند ماه اخیر به طور کلی و این نشست به طور خاص به شدت تلاش کرد اقدامات مقابله‌ای که از تیرماه 1395 و در حین اجرای برنامه اقدام این نهاد از سوی کشورمان، تعلیق شده بود را مجددا برقرار سازد. 
البته آمریکا در این نهاد تنها موافق اعمال فشار بیشتر بر ایران نبود؛ گروه شورای همکاری خلیج فارس و آرژانتین به عنوان اعضای اصلی و عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به عنوان اعضای ناظر نیز به شدت تلاش کردند با این استدلال که ایران بعد از گذشت هشت ماه و تمدید دو دوره برنامه اقدام، تنها یک لایحه از چهار لایحه را در مجلس خود نهایی کرده و استانداردهای مورد درخواست FATF را نیز به طور کامل رعایت نکرده، سایر کشورها را با خواست آمریکا همراه کنند. 
تجارب گذشته ایران از لابی کشورهای مخالف در سازمانها و نهادهای بین المللی تشابه زیادی با نتیجه نشست اخیر ندارد؛ در مناسبات ایران با سازمان های بین المللی، معمولا روند کار به این ترتیب بوده که ایران در اعتراض به ناعادلانه بودن فرایند تصمیم گیری و اقدام در آنها شرکت نمی کرده و آنها نیز تحت تأثیر فشار و لابی مخالفان، تصویب تحریم، فشار و صدور اعلامیه های ضد ایرانی را در برنامه کاری خود قرار می دادند. 
نشست اخیر اعضای FATF، اما تا حدی متفاوت با گذشته بود؛ نشستی که با حضور بیش از 800 مقام از 204 کشور، نهاد و حوزه قضایی، از جمله سازمان ملل، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و دیگر سازمان‌های بین‌المللی برگزار شد، نمایندگان ایران نیز در آن حضور داشتند و با وجود اینکه مارشال بیلینگسلی، از مقام‌های وزارت دارایی آمریکا، رییس کنونی آن است، باز هم به ایران مهلت داد و اقدامات مقابله ای خاصی بر علیه کشورمان وضع نکرد. 
هر چند رییس آمریکایی این نهاد نتوانست از انتقاد از ایران بگذرد و کشورمان را به خاطر عدم تصویب و اجرای کامل لوایح چهارگانه مورد انتقاد قرار داد، اما تصمیم نهایی این سازمان برای اعطای یک فرصت چهارماهه دیگر، آن هم در شرایطی که به 13 آبان و موعد دور جدید تحریم‌های آمریکا نزدیک می شویم و به حمایت‌های پولی و بانکی اتحادیه اروپا، روسیه و چین نیاز داریم، دقیقا در راستای منافع ایران دارد. 
البته این بدان معنا نیست که مشکلات ایران با این نهاد بین المللی رفع شده یا کشورمان دیگر در عرصه بین المللی تحت فشارهای مالی قرار نمی گیرد، اما حداقل نوید بخش این پیام هست که اگر با سازمان های بین المللی قهر نکنیم و نمایندگان، کارشناسان و حقوقدانان متبحر خود را به آنها گسیل کنیم تا با مذاکره و لابی بر گروه های موثر در تصمیم گیری سازمان ها اثر بگذارند، می توانیم نتیجه بگیریم و دنیا را متقاعد کنیم که به حقوق ملت ایران احترام بگذارند. 
از ابتدای انقلاب تا کنون دشمنان ایران که خود اصلی‌ترین حامیان تروریسم بوده اند، موفق شده اند با توسل به ابزار «پول و رسانه»، موج گسترده «ایران هراسی» را در منطقه و جهان به راه بیندازند و کشورمان را به مسائلی متهم کنند که خود استاد شماره یک آن ها هستند. قرار گرفتن در چنین شرایطی، هزینه همه اقدامات داخلی و بین المللی را برای ایران بالا برده و کشورمان را به ناحق در وضعیت دفاعی قرار داده؛ بطوری که باید دائماً سوءتفاهمات ایجاد شده علیه خود را برطرف کند. 
در مواجهه با چنین شرایطی، برخی دولت ها تلاش کرده اند تا با شفاف سازی و گسترش مناسبات بین المللی با موج ایران هراسی مقابله کنند، عده ای دیگر اما راهکار را در نادیده گرفتن ادعاهای پوچ مطرح شده، قهر کردن و پاسخ ندادن به آنها دیده اند. این در حالی است که خارج کردن کشور از امواج ناعادلانه ایران هراسی و آشکار کردن رویکرد واقعی جمهوری اسلامی ایران، مستلزم اتخاذ یک استراتژی ملی، ثابت و مداوم است که خارج از بحث تغییر دولت ها و گفتمان های حاکم بر سیاست خارجی، به صورت هدفمند و پیگیر، سیاست های دشمنان را ناکام کرده و موقعیت بین المللی ایران را بهبود ببخشد. 
در این راستا، اتخاذ چنین رویکرد ملی در رابطه با FATF نیز مستلزم آن است که نمایندگان مجلس، احزاب، گروههای سیاسی و رسانه ها از برخورد سیاسی، جناحی و گروهی با این مسأله پرهیز کنند و با در رأس قرار دادن «عظمت و رهایی ایران» و «منافع ملی» بحث های تخصصی، عالمانه و مصلحت اندیشانه در این حوزه را بپذیرند و اجازه دهند تصمیم گیری در مورد تعهدات بین المللی از مجاری قانونی و عقلانی موجود در کشور انجام شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار