کد خبر: ۱۳۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هفته اطلاع‌رسانی ایدز
کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مهم‎ترین مسئله‌ای که وجود دارد، مسئله انگ است که اگر این تهمت‌های ناروا را کاهش ندهیم، نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنیم.


به گزارش ایسنا، علی حسین‌پور امروز در نشست خبری هفته اطلاع‌رسانی ایدز در مرکز بهداشت استان، اظهار کرد: از زمانی که من در خصوص HIV کار می‌کنم، مهم‎ترین مسئله‌ای که برای ما وجود داشته و هنوز هم وجود دارد، مسئله انگ است. اگر انگ را کاهش ندهیم، نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنیم که در سال‌های اخیر روی این موضوع بسیار کار شده است.

وی افرود: در این قضیه رسانه بسیار مهم بوده و هدف همه ما یکی است که می‌خواهیم این مسئله را کنترل کنیم. واژه‌شناسی HIV بسیار حیاتی است، زیرا ما در کشور خود برای کنترل HIV  محدودیت‌های زیادی داریم و نمی‌توانیم آموزش‌های انتقال جنسی را به راحتی منتقل کنیم، در نتیجه واژه‌‎شناسی به ما کمک می‌کند تا مردم را به طرف آموزش‌ها بکشانیم.

حسین‌پور بیان کرد: بسیار مهم است که واژه‌‎هایی چون ویروس ایدز، آلوده به ایدز، ایدزی، آزمایش ایدز، قربانی ایدز، بیمار ایدز، خطر ایدز، گروه‌های پرخطر یا فرد پرخطر، روسپی و بدکاره، مصرف‌کننده وریدی و مبارزه علیه ایدز را به کار نبریم، زیرا تاثیرات منفی برای کنترل ایدز دارد. زمانی که در مورد بیماری صحبت می‌کنیم، اگر با ادبیاتی صحبت یا نوشته شود که احساس کنند از بقیه جدا هستند، برای دریافت خدمات مراجعه نمی‌کنند. این مهم‌ترین کار است.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ما امسال پیشنهادی به وزارت بهداشت دادیم و کمپینی با عنوان" من هم آزمایش HIV می‌دهم" راه‌اندازی کردیم، عنوان کرد: این کمپین کشوری شد و به این شکل است که افراد با عکس دست‌جمعی یا تکی، برگه‌ای را جلوی خود می‌گیرند یا آزمایش انجام می‌دهند و بیان می‌کنند که "من هم آزمایش انجام دادم". افراد معروفی در این کمپین شرکت کردند. در فاصله یک هفته نیز 4500 نفر عضو این کمپین شدند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی مهمی که در مشهد در سال گذشته انجام دادیم، این بود که مراکز مشاوره با مرکزیت مرکز مشاوره در سناباد که آزمایش انجام داده و خدمات ارائه می‌دهند،  از ۱ به ۴ مرکز رسیده است. این مراکز در در پنجراه، امام هادی و کارگران مشغول به فعالیت هستند. ما در اکثر شهرستان‌ها نیز پایگاه داریم. اکثر مراکز خدمات جامع سلامت ما در مشهد و شهرستان‌ها نیز حضور داشته و در حاشیه مشهد نیز از همه تست می‌گیرند.

حسین‌پور ادامه داد: تعداد زیادی تست از مادران باردار نیز می‌گیریم و تا یک یا دو ماه آینده از تمام مادران بارداری که به نوعی در مراکز خدمات جامع سلامت کل استان مراجعه می‌کنند یا در بیمارستان بستری می‌شوند، تست گرفته می‌شود. تست ما اجباری نیست اما توصیه می‌شود که این تست انجام شود و در بیمارستان به مادر گفته می‌شود که ما آزمایشی برای سلامت خود و فرزندت می‌گیریم. اگر این بیماری را شناسایی کنیم، انتقال از هر دو تا سه بچه که مبتلا می‌شود، به تقریبا صفر می‌رسد.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۱۵۰ مرکز در مشهد داریم که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و تست HIV را انجام می‌دهند. غیر از این نیز در تمام کمپ‌های ترک اعتیاد مراکز ماده 16 و 15 نیز این امر انجام می‌شود. آزمایشگاه قطب HIV در بیمارستان شریعتی راه‌اندازی شده که آزمایش‌های تخصصی را به صورت رایگان انجام می‌دهد. تمام خدماتی که برای بیماران ارایه می‌شود نیز رایگان است.

وی در خصوص برنامه‌های هفته اطلاع‌رسانی ایدز، تصریح کرد: پایگاه سیار اتوبوس روبان قرمز چند سال است که راه‌اندازی شده و امسال به مدت دو هفته با همکاری شهرداری مشهد دست ما است. این اتوبوس صبح در منطقه حاشیه شهر و بعدازظهر در مناطق بالاشهر حضور دارد. استقبال از این اتوبوس گسترده بود. ما تیمی داریم که همراه اتوبوس می‌روند و افراد را به انجام تست ترغیب می‌کنند.

صادقی بیان کرد: در برخی مناطق نیز پایگاه‌های ثابتی داریم، به طور مثال پایگاهی را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب داشتیم. اکنون نیز در پروما، هایپرمی و برخی بازارهای مشهد این پایگاه‌ها حضور دارند. با شهرداری نیز جهت استفاده از بیلبورد تبلیغاتی هماهنگی شده که ۱۰۰ بنر و سه بیلبورد آماده و ۵ هزار پوستر چاپ شده که در تمام ادارات قرار داده می‌شود.

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: برای فرماندهی‌ بسیج و ادارات نیز در چند روز پیش جلسه داشتیم. بازآموزی برای پزشکان را نیز انجام دادیم. در هفته پژوهش در روز پنجشنبه برنامه‌ای را در نمایشگاه بین‌المللی داریم. در فرودگاه، راه‌آهن و الماس شرق نیز پایگاه ثابت وجود دارد. روزهای پنجشنبه و جمعه نیز در طرقبه و شاندیز در ویلاژتوریست و بازارهای عمده طرقبه، تست می‌گیرند و اتوبوس مستقر می‌شود.

وی تصریح کرد: تست سریع در ۲۰ دقیقه آماده می‌شود که تست اولیه است و باید حداکثر سه ماه از راه ورود گذشته باشد. بسیاری از افراد از مثبت شدن آزمایش می‌ترسند که رسانه در اینجا نقش مهمی دارد و باید مردم را توجیه کند که با کمک داروها بیماری کنترل می‌شود و با خوردن دارو انتقال صورت نمی‌گیرد. اروپا و آمریکا این بیماری را کنترل کردند و دیگر انتقال صورت نمی‌گیرد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار