کد خبر: ۱۳۲۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مذاکرات صلح یمن امروز (پنج‌شنبه) با تلاش‌های سازمان ملل به منظور پایان دادن به بحران این کشور در سوئد آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، هیئت دولت مستعفی یمن روز چهارشنبه یک روز پس از ورود نمایندگان جنبش انصارالله یمن برای برگزاری مذاکرات صلح وارد سوئد شد.

یک منبع در سازمان ملل گفت: بعید است طرفین به طور مستقیم در مذاکرات شرکت کنند.

محل برگزاری مذاکرات کاخ ژوهانسبورگ در شهر ریمبو حوالی استکهلم است.

مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن به همراه تیم خود در رایزنی‌هایی که اولین در نوع خود از سال ۲۰۱۶ است دیدارهایی چرخشی میان طرفین انجام خواهند داد.

به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، عبد الله العلیمی، یکی از نمایندگان دولت مستعفی پیش از خروج هیئت دولت مستعفی از ریاض، پایتخت عربستان به مقصد سوئد در صفحه توئیتر خود نوشت، این مذاکرات "فرصت واقعی برای صلح" است.

طبق این گزارش، گریفیث در انجام برخی اقدامات برای اعتمادسازی میان طرفین به منظور برگزاری مذاکرات در سوئد موفق عمل کرده است.

مقامات سوئد محوطه برگزاری مذاکرات را بسته‌اند و برخی خودروهای نیروهای واکنش سریع در خارج از کاخ کمی قبل از آغاز مذاکرات حضور دارند. این مذاکرات بر تلاش برای توافق بر سر اقداماتی نظیر اعتمادسازی و تشکیل هیئت دولت انتقالی متمرکز خواهد بود.

محمد عبدی، مدیر دفتر یمن در شورای پناهجویان نروژ گفت، اگر مذاکرات روند مثبتی را طی کند شاهد تاثیرگذاری فوری آن بر وضعیت مردم یمن خواهیم بود. در این صورت تعداد افرادی که شاهد خشونت هستند و از آن فرار می‌کنند و افرادی که در بدترین شرایط ممکن زندگی می‌کنند کاهش خواهد یافت.

وی در بیانیه‌ای گفت: به همین میزان اگر رایزنی‌ها شکست بخورند امیدها برای نجات یمن از بین خواهند رفت.

در همین راستا، ریاست جمهوری مصر در بیانیه‌ای گفت، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور یک روز پیش از آغاز مذاکرات یمنی در استکهلم با عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن تماس تلفنی برقرار کرد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری مصر آمده است که طرفین در مورد آخرین تحولات مربوط به یمن به ویژه روند مذاکرات سیاسی که با نظارت سازمان ملل میان طرف‌های یمنی برگزار می‌شود رایزنی کردند.

سیسی در این گفتگوی تلفنی بر پایبندی کشورش به حمایت از راهکار سیاسی در یمن در راستای حفظ وحدت  و ثبات یمن و دولت مستعفی آن تاکید کرد.

طرفین بر لزوم جلوگیری از هرگونه تلاشی برای دور زدن روند سیاسی حل بحران و انجام هماهنگی‌ها طی دوره آتی برای "ادامه حمایت و کمک‌های انسانی به یمن" تاکید کردند.

تماس تلفنی میان سیسی و هادی ساعاتی پس از اعلام مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن مبنی بر آغاز مذاکرات یمنی در استکهلم طی روز پنجشنبه انجام شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار