کد خبر: ۱۳۲۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در یک‌سالگی تصمیم ترامپ؛
یک‌سال از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی گذشت؛ برخی مقامات فلسطینی به همین مناسبت اعلام کردند اینگونه اقدامات، واقعیت قدس را تغییر نخواهد داد.

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، یک سال پیش در چنین روزی (ششم دسامبر) «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم شوم خود مبنی بر معرفی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را اعلام کرد.

این تصمیم ترامپ در راستای اجرایی شدن آنچه «معامله قرن» نامیده می‌شود، اعلام شد؛ طرحی که عربستان سعودی و برخی دیگر از شیخ‌نشین‌های حوزه خلیج فارس با آن همراه شده‌اند و هدف آن ساکت کردن صدای مقاوم ملت فلسطینی در مقابل اشغالگر و عقب‌نشینی در برابر اراضی باقیمانده فلسطین است خواه با تهدید باشد یا تشویق. اکنون ریاض تبلیغ این عملیات را بر عهده گرفته و تلاش دارد آن را بر فلسطینی‌ها تحمیل کند.

آمریکا این تصمیم را اعلام کرد تا بر طرفداری کامل از رژیم صهیونیستی تأکید کند؛واشنگتن بیش از 20 سال است که برای اجرای این طرح خصمانه تلاش می کند، کنگره این کشور در سال 1995 قانون شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به آن را تصویب کرد اما هیچ‌کدام از دولت‌های قبلی آمریکا حاضر به اجرایی کردن آن نشده بودند.

«مصطفی برغوثی» دبیرکل ابتکار ملی فلسطین در همین راستا به خبرگزاری «سانا» گفت این تصمیم شوم، واقعیت قدس به عنوان شهر اشغال‌شده را تغییر نمی‌دهد؛ واشنگتن از طریق این اقدام تلاش کرد تعدادی از کشورها را به سمت انتقال سفارتشان به قدس سوق دهد اما شکست خورد و فقط دو کشور «گواتمالا و پاراگوئه» از 193 کشور با آن موافقت کردند.

برغوثی تأکید کرد آمریکا به دلیل سیاست کلی‌اش در منطقه بویژه نحوه تعامل با مسأله فلسطین، منزوی شده است و ملت فلسطین با فداکاری همیشگی، معامله قرن را شکست خواهد داد.

دبیرکل ابتکار ملی فلسطین افزود ترامپ همچنین در کنار زدن «آنروا» (آژانس امداد و کمک به آوارگان فلسطینی» نیز ناموفق بود زیرا علیرغم توقف کمک‌های واشنگتن به این نهاد، کشورهای دیگر از آنروا حمایت کردند تا بتواند بحران مالی خود را پشت سر بگذارد.

«عصام ابودقه» عضو کمیته مرکزی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین هم تأکید کرد ایستادگی فلسطینی‌ها و اعتراض‌هایی که در مردود دانستن تصمیم آمریکا انجام شده توطئه واشنگتن برای نابودی مسأله فلسطین را شکست داد؛ ملت فلسطین از حقوق خود کوتاه نمی‌آید.

ابودقه تأکید کرد واشنگتن نهایت فشار را بر کشورهای جهان وارد کرد تا در نابودی مسأله فلسطین بویژه نابودی قدس وحق بازگشت با این کشور همراه شوند اما ناکام ماند.

«طلعت صفدی» عضو دفتر سیاسی حزب خلق فلسطینی نیز در این زمینه تصریح کرد دیپلماسی فلسطینی موفق به رسوا کردن موضع آمریکا شد؛ موضعی که نقض آشکار عرف و قانون بین‌الملل و تجاوز آشکار به حقوق ملت فلسطین است. وی تأکید کرد فداکاری‌ها و ایستادگی ملت فلسطین مانند یک سیلی به صورت دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

14 ماه می 2018 (24 اردیبهشت 1397)، طی مراسمی، سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس غربی منتقل شد. مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری دست به تظاهرات بسیار گسترده‌ای زدند؛ رژیم صهیونیستی این تظاهرات‌ها را سرکوب کرد؛ بیش از 60 نفر در این تظاهرات‌ها به شهادت رسیدند و تعداد مجروحان به بیش از 2800 نفر رسید (جزئیات بیشتر).

محل سفارتخانه آمریکا در قدس به نام «محله ترامپ» در منطقه آرنونا در قدس غربی نامگذاری شده است (جرئیات بیشتر).

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار