کد خبر: ۱۳۴۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حوزه فضایی کشور به واسطه اولویت ها و ماموریت هایی که برای آن در نظر گرفته شده است، اهمیت دارد و می طلبد بودجه متناسبی نیز برای آن تعیین شود؛ بودجه پیشنهادی سال 98 برای سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران در بخش هزینه های عمومی رشد داشته است.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، رییس جمهوری لایحه بودجه سال 98 کل کشور را چهارم دی ماه به مجلس تقدیم کرد. این ششمین بودجه ی است که دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. 
بررسی جداول لایحه بودجه 98 در حوزه فضایی نشان می دهد که بودجه سازمان فضایی ایران که سال 97 (در بخش هزینه‌ها) رقمی بالغ بر یک صد و شصت و شش هزار و صد میلیون ریال (166,100 میلیون ریال) بود، با رشدی معادل شانزده هزار و پانصد و پنجاه میلیون ریال ( 16550 میلیون ریال) به رقم یکصد و هشتاد و دو هزار و ششصد و پنجاه میلیون ریال (182,650 میلیون ریال) رسیده است. به عبارت دیگر، برآورد هزینه‌های سازمان فضایی در بودجه حدود ده درصد رشد داشته است. به این ترتیب با احتساب هزینه‌ها و تملک ‌دارایی‌های سرمایه ای مجموعا رقم 402,200 میلیون ریال در مقایسه با 388,350 میلیون ریال پارسال برای سازمان در نظر گرفته شده است.
در مورد پژوهشگاه فضایی نیز که بازوی اجرایی اصلی سازمان فضایی و وزارت ارتباطات در حوزه فضایی کشور شمرده می شود، بودجه در بخش هزینه‌های عمومی و نه اختصاصی رشد پیدا کرده است. بر این اساس در حالی که بودجه مصوب سال پیش پژوهشگاه فضایی بالغ بر یک میلیارد و صد و پنجاه و نه هزار میلیون ریال ( به صورت دقیق 1,159,059 میلیون ریال) بوده است، بودجه 98 این پژوهشگاه تنها 30 هزار میلیون ریال ( 30941 میلیون ریال) رشد داشته و در نهایت به رقم یک میلیارد و صد و نود هزار میلیون ریال (1,190,000 میلیون ریال) رسیده است. از این مبلغ یک میلیارد ریال آن بودجه اختصاصی است که نسبت به سال 97 تغییری نکرده و مابقی به هزینه های عمومی پژوهشگاه تعلق دارد که رشد 30 هزار میلیون ریالی نیز در همین بخش بوده است. 
در لایحه بودجه 98 تنها بودجه عمومی پژوهشگاه فضایی در سال گذشته ذکر شده که همان مبلغ 159,059 ریال است و اشاره ای به بودجه اختصاصی سال گذشته نشده است. با این حال بررسی جداول بودجه سال 97 نشان می دهد که این ارقام مشخصا ذکر شده اند. در مورد جمع کل هزینه‌ها و دارایی‌های سرمایه‌ای مورد اشاره برای پژوهشگاه فضایی نیز که در گزارش‌های مختلف به درستی 1,252,000 میلیون ریال (همانطور که در لایحه نیز آمده) ذکر شده باید در نظر داشت که سال 97 نیز این رقم بالغ بر 1,229,059 میلیون ریال بود که مشخصا جهش چشمگیری را نشان نمی‌دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار