کد خبر: ۱۳۶۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان خبر داد
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان گفت: بعد از پیروزی انقلاب ۷۱۲ مدال طلا، نقره و برنز توسط دانش‌ آموزان کسب شد و بیش از ۶ هزار مدال‌آور داریم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در سلسله نشست‌های ارائه دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش که در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: مجموعه استعداد درخشان دارای دو معاونت است؛ در معاونت استعداد درخشان بحث مدارس سمپاد و شهاب پیگیری‌های می‌شود و در معاونت دانش‌پژوهان جوان، المپیادها و جشنواره جوان خوارزمی پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه ۶۷۰ مدرسه سمپاد در کل کشور با  ۱۲۰ هزار دانش‌آموز فعالیت می‌کند، گفت: یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم قرار دارند و به دنبال ایجاد کلاس و فرد تیزهوش در مناطق محروم هستیم.

مهاجرانی به طرح شهاب اشاره کرد و ادامه داد: طرح شهاب با استعدادهای درخشان متفاوت است؛ استعدادهای درخشان روی ۲ تا ۳ درصد دانش‌آموزان فعالیت می‌کند اما شهاب کاملا بر عکس است و همه دانش‌آموزان قیاس می‌شوند و هر کس با خودش ارزیابی می‌شود و در نهایت نیم‌رخ استعدادی برای افراد ایجاد می‌کند تا در هدایت تحصیلی به کدام رشته برود که برای آینده مفید باشد.

وی اضافه کرد: طرح شهاب از سال ۹۳ اجرا شد و هم‌اکنون در ۵۹۶ منطقه آموزشی برای قریب به ۳ میلیون دانش‌آموز اجرا می‌شود که پایه‌های چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم را تحت پوشش دارد؛ همچنین شورای راهبردی شهاب با ریاست بنیاد نخبگان تشکیل می‌شود و کمیته علمی برای پایش محتوا دارد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه اولین المپیاد در سال ۱۹۵۹ با المپیاد ریاضی برگزار شد و تا زمان انقلاب، هیچ تیمی از ایران به المپیادهای علمی اعزام نشدند، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب، ۷۱۲ مدال طلا و نقره و برنز در کل ۷۳۷ مدال و دیپلم توسط دانش‌آموزان کسب شده است و بیش از ۶ هزار مدال‌آور را پرورش دادیم.

وی با بیان اینکه جشنواره خوارزمی از دستاوردهای نظام آموزشی کشور است، گفت: ۷۳۰ هزار طرح خلاقانه از سوی دانش‌‌آموزان در کل کشور بعد از انقلاب جمع‌آوری شده است و باید روی نظام نوآوری مدارس کار کنیم.

مهاجرانی درباره آزمون ورودی پایه هفتم گفت: امسال آزمون ورودی پایه هفتم سنجش هوش و استعداد خواهد بود و آزمون از جنس پیشرفت تحصیلی نخواهد بود که ثبت نام در ابتدای سال ۹۸ خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار