کد خبر: ۱۳۶۵۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: کانال ارتباطی «اینستکس» بسیار محدودتر از SPV است و اروپا از این طریق نمی‌تواند خلاء خروج آمریکا از برجام را پر کند.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره ثبت کانال ارتباطی INSTEX،گفت: تمرکز این کانال روی بحث غذا و داروست که معجزه‌ای اتفاق نیفتاده است چرا که در همه تحریم‌های جهانی یک جانبه، خودشان غذا و دارو را از لیست تحریم ها مستثنی می‌کنند.

وی افزود: در حقیقت ثبت این کانال که در حوزه غذا و داروست، منت بی خودی است که اروپائی‌ها می خواهند سر ما بگذارند.

رئیس کمیته هست‌ ای مجلس با بیان اینکه INSTEX در مقایسه با SPV بسیار محدودتر است، تصریح کرد: این کانال به هیچ وجه قابل قیاس با تعهداتی که اروپائی‌ها داده‌اند نیست چرا که قرار بود آنان خلاء خروج آمریکا از برجام را پر کنند اما با چنین کانالی، چنین امکانی فراهم نیست.

ذوالنور تاکید کرد: همچنین برخی از مقامات اروپا به ویژه فرانسه، اجرای این کانال را به تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران گره زده اند که مداخله در مسائل داخلی مان و ربطی به آن ها ندارد و شروطشان کاملاً بی جاست.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با تأکید بر اینکه به هیچ وجه نظر ما INSTEX تأمین نشده است و آن را اقدام موثری از سوی اروپائی‌ها نمی دانیم، اظهار داشت: این اقدام بسیار کوچک و صرفاً کاری دل خوش کنک است و وزارت خارجه ما باید اقدامات خودش را انجام دهد و همچنین لازم است تصمیم بگیرند که آیا می توانند اروپا را  متقاعد کنند یا خیر که در غیر این صورت باید دست به اقدامات متقابل بزنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار