کد خبر: ۱۳۶۵۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رسیدن به چهل سالگی که سمبل بلوغ فکری و پختگی است، درباره انقلاب اسلامی به طور طبیعی و منطقی منجر به طرح پرسش هایی درخصوص میزان تحقق اهداف و برآورده شدن انتظارات در اذهان شده است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ این پرسش ها نه تنها از سوی عموم مردم، بلکه در میان متفکران، پژوهشگران و حتی فعالان انقلابی نیز مطرح شده، و ضرورت پاسخگویی به آن ها نیز مورد تاکید قرار گرفته است. آنچه که امروز با تعابیری همچون '40 سالگی انقلاب زمان آزمون و خطا سر آمد'، 'بلوغ انقلاب اسلامی'، 'تکامل انقلاب'، 'توقع رفتار بالغ از نظام'، '40 سال در پیشگاه تاریخ' و 'هنگامه مرمت' به کار می رود، خود دلیلی بر این مدعاست.
از همین روست که در این بزنگاه تاریخی که بیش از هر زمان دیگری کشور در معرض تهدیدها و آسیب ها (خارجی و داخلی) قرار گرفته است، در کنار همه مقامات و مسئولان کشور، تمامی جریانات و فعالان سیاسی کشور بر حفظ وحدت ملی و دوری از نفاق تاکید کرده و از لزوم مشارکت تمامی اقشار جامعه در راهپیمایی روز 22 بهمن سخن می گویند.
اتخاذ این رویکرد دستکم درچندروز اخیر حتی در رسانه های همواره منتقد نیز مشهود است. به طوری که توصیه می کنند: 'در شرایط فعلی باتوجه به توطئه‌های متعدد دشمنان انقلاب اسلامی، نیاز به وحدت ملی و حرکت در مسیر انسجام و یکپارچگی، بیشتر از گذشته احساس می‌شود' و 'اختلافات سیاسی نباید به عرصه همایش‌های ملی همچون 22 بهمن کشیده شود.'

رسانه های اصلاح طلب
--------------------------
** تکامل و بلوغ انقلاب اسلامی 
هاشم هاشم زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان رهبری در یادداشتی با عنوان '40سالگی انقلاب زمان آزمون و خطا سر آمد' که روزنامه آرمان آن را منتشر کرده، می نویسد: چهل سالگی انقلاب را باید مقطعی حساب کنیم که می‌توان دراین موقعیت برنامه‌ریزی صحیح و درستی برای ادامه انقلاب انجام داد. در مقاطع پیش از این بسیاری از مسائل را آزمایش کرده و تا اینجا پیش آمدیم. فراز و نشیب‌ها، خوبی‌ها و بدی‌ها و همه مسائل را چهل سال آزمودیم. لذا باید 40 سال گذشته را آموزشی و آزمایشی تلقی کرده و بر روی آن ارزیابی و آسیب شناسی انجام دهیم تا نکات مثبت و موثر آن را تقویت کرده و پرورش دهیم و اشتباهات و لغزش‌های پیش‌آمده که آثار منفی بر جامعه داشته را نیز بازشناسی کنیم و به فکر اصلاح آنها باشیم. این مساله می‌تواند نتیجه رشد 40 سال انقلاب اسلامی باشد. 

'22 بهمن فرصتی برای یادآوری و ارزیابی' عنوان یادداشتی از آرمان است. در بخشی هایی از آن می خوانیم: 22 بهمن یادآور مقطعی از تاریخ ایران زمین است که در آن اقشار و طبقات گوناگون اجتماعی به منظور تحقق آرزوها، امیدها، نیازها و... به یک جسم و روح واحد تبدیل شدند. وحدت کلمه، آشتی ملی، همبستگی، گفت‌وگوی ملی، همدلی، انسجام و... که امروزه به نظر یک آرزوی دست نیافتنی و محال می‌رسد، در 22 بهمن 57 به زیبا و کاربردی‌ترین شکل تبلور پیدا کرد...برجسته‌ترین مولفه پیروزی انقلاب57 انسجام همه اقشار و نخبگان پیرامون یک هدف واحد یا مشترک بود. همه ایرانی‌ها می‌خواستند فقر، فساد، عملکرد فراقانونی، اشرافی‌گری، بی‌عدالتی، فقدان آزادی و اسقلال و... برچیده شود. بنابراین انسجام پیرامون یک هدف مشترک رمز یا قانون موفقیت یک ملت در مسیر توسعه پایدار است. بی‌شک اصلی‌ترین مولفه ناکارآمدی مدیریت سیاسی که موجب انواع چالش‌ها در عرصه‌های روابط خارجه، اقتصادی، آموزشی و... شده، عدم انسجام میان نخبگان که ناشی از خودشیفتگی و منفعت طلبی از یکسو و شکاف جدی و غیر قابل انکار میان مدیریت سیاسی و اقشار گوناگون مردم به دلیل شرایط بیسار دشوار معیشتی است. 

'با صدای بلند فکر نکنیم' عنوان یادداشتی از روزنامه همدلی است که در بخشی از آن آمده است: چهل‌سالگی جمهوری اسلامی را بسیاری با سن انسان‌ها مقایسه و توقع رفتار بالغ را از نظام مطرح کرده‌اند. شاید بتوان گفت برای یک نظام حکومتی، زمانی کمتر از چهاردهه برای رسیدن به آنچه می‌توان بلوغ خواند لازم است و شاید بتوان ادعا کرد که بعد از چندین قرن حکومت پادشاهی، تغییر رویکرد نظام کشوری کهن زمان بیشتری می‌برد اما نقطه اشتراک، توقع رفتار بزرگسالانه از نظامی چهل‌ساله است.در راستای همین توقع، از سویی انتظار می‌رود نظام گوش شنواتری برای شنیدن نقد و نظر داشته باشد و از سوی دیگر هم نیاز است رفتارهای نابالغ، اتفاقا به رخ کشیده شده و هر چه زودتر کنار گذاشته شوند تا منافع ملی بهتر تامین شود.

** کاستی ها و آسیب های انقلاب اسلامی
سیدمحمد غروی ، عضو جامعه مدرسین در گفت‏ وگو با روزنامه ایران گفت: یکی از این آسیب ‏ها مسائل فرهنگی است. ما مسائل فرهنگی را دست کم تلقی کرده و در واقع آن را رها کرده‌ایم. دشمن از همان مسیری که احساس کرده که انقلاب پیروز شده - که همان مسیر اسلام و ارزش‌های اسلامی است- وارد شده و لزومی هم نمی‎بیند که به خود زحمت دهد و در این راه برای خود مشکل آفرین شود. از راه‌های آسان ورود پیدا می‌کند تا باورهای مردم را متزلزل کند و تعهد مردم را نسبت به ارزش های دینی و اخلاقی تنزل دهد. بی‌مبالاتی و بی‎تفاوتی را در میان مردم رواج بدهد. اعتقادات مردم را مورد تشکیک قرار داده و باعث تضعیف آنها شود. مسائل فرهنگی خیلی در این رابطه نقش دارد.

هاشم زاده هریسی در روزنامه آرمان می نویسد: باید به مردم امید عملی و واقعی بدهیم، چرا که با تعریف و تمجید و گفتاردرمانی مردم امیدوار نمی‌شوند. اینکه گفته می‌شود که نقاط ضعف و مشکلات را بازگو نکنیم تا مردم نا‌امید نشوند و به جای آن خوبی‌ها و نکات مثبت را پر رنگ کنیم که مردم امیدوار بمانند، چندان هم رویکردی همه‌جانبه نیست. گاهی امید‌ها کاذب است و امروز هست و فردا با شدت بیشتری در جهت عکس، خود را نشان داده و تبدیل به ناامیدی می‌شود. امید مردم منوط به نحوه عملکرد مسئولان است. اگر مردم ببینند که عملکردها خوب است و مسئولان درصدد تغییر رویکردها و آسیب شناسی عملکردی خود هستند و در این راستا تجربیات 40 ساله را به‌کار می‌بندند و مطلق‌گرایی ندارند، آن زمان است که امیدوار می‌شوند. باید امید کاربردی و پایدار در مردم ایجاد کنیم و از این فرصت که خداوند برای ما عنایت فرموده و این انقلاب و نظام را در برابر این همه تهاجمات، بحران‌ها و تحریم‌ها تا اینجا برای مردم نگه داشته، شکرگزار خداوند باشیم. زحمات زیادی به پای این اتنقلاب و نظام کشیده شده تا بدین جا رسیده است.

ایلنا به نقل مرتضی الویری می نویسد: بعد از انقلاب انتظار می‌رفت احزاب جایگاه مناسب خود را پیدا کنند اما در ده سال نخست انقلاب به دلیل درگیری‌ها و جنگ، این شرایط محقق نشد و تا امروز هم احزاب نتوانستند جایگاه مناسب خود را پیدا کنند. 

روزنامه مردمسالای امروز در گزارشی سخنان «مصطفی کواکبیان»، نماینده مجلس در برنامه تلویزیونی «شب‌گشت» را منتشر کرد. بر اساس این گزارش وی در بخشی از سخنان خود تاکید می کند: بالای 65 درصد جمعیت فعلی کشور ما سال 57 را درک نکرده‌اند. در مشکلاتی که به وجود می‌آید مثلا خطای یک مسئول، حکم اشتباه یک قاضی و عملکرد بد یک نماینده را می‌گذارند پای اینکه «انقلاب این گونه است» در حالی که وقتی یک نماینده خطا می‌کند نمی‌توان مجلس را گناهکار دانست یا اگر مجلس مشکل داشت آن را به نظام تعمیم دهیم یا اگر نظام مشکل داشت بگوییم این مشکل انقلاب است یا حتی اگر انقلاب مشکل داشت بگوییم این مشکل اسلام است. نسل جدید این تفکیک را انجام نمی‌دهد، این یکی از صحبت‌هایی است که با جوان‌ها دارم، که اگر من خطاکار هستم به پای من بگذارید و نگویید انقلابتان همین است، اسلامتان همین است و نظامتان همین است. در گفت‌وگو با جوانان خیلی از دوستان ادبیاتی را بکار می‌برند که ادبیات سال 57 است درصورتی که خیلی چیزها عوض شده است. با نسل جدید باید به زبان خودش حرف زد.

** لزوم حفظ وحدت و انسجام در کشور
حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با روزنامه آرمان می گوید: یکی از رموز و کلید واژه‌های انقلاب وحدت بود. وحدت ملی، وحدت همه اقشار، افراد، قومیت‌ها، ‌نژادها، مذاهب و ادیان که همه دست به دست هم دادند و این انقلاب به پیروزی رسید. ما به جای اینکه روزبه‌روز وحدت خود را تحکیم کنیم و ید واحده شویم متاسفانه هر روز بهانه‌ای درست می‌کنیم که به اختلاف‌ها دامن بزنیم. انقلاب بدین معنا نبود که همه یک فکر، مذهب و قومیت داشته باشند. انقلاب اقتضا می‌کرد که ما در عین کثرت وحدت داشته باشیم. انقلاب از ما می‌خواست که درس وحدت، انسجام، فعالیت سیاسی همراه با اتحاد و انسجام و تجربه رقابت سیاسی در عین رقابت و دوستی را بیاموزیم و تجربه کنیم، اما متاسفانه به مجرد اینکه با فرد یا گروهی اختلاف سلیقه سیاسی پیدا می‌کنیم خود را دشمن او دانسته و جبهه‌گیری می‌کنیم. نتیجه نیز این می‌شود که سلائق مختلف به جبهه‌های مختلفی بدل می‌شوند که بین آنها هیچ گونه وحدت نظر و اشتراکی نیست. گروهی چپ چپ، گروه دیگر راست راست و گروهی بینابین اینها قرار دارد و ارتباطی با اینها ندارد.

در یادداشتی در روزنامه اعتماد می خوانیم: هیچ کشور پیشرفته‌ای در دنیا نیست که مردمش دورانی سخت و پر مشقت را از سر نگذرانده باشند. ما نه در دوره جنگ و نه در دوره تحریم‌ها سختی چندانی را متحمل نشده‌ایم. چند سال دیگر مقاومت و ایستادگی و عزم و همیاری ملی ما را به سر منزل مقصود خواهد رساند. 40 سال در پیشگاه تاریخ زمان کمی برای تغییرات است. ما نظامی را برکنده‌ایم که 25 قرن سابقه داشته و طبیعی است که سال‌ها برای رفع کمی و کاستی‌ها و نابسامانی‌ها باید تلاش کنیم...هزار گرفتاری و نابسامانی داریم که باید با عزم ملی و ایمان به راهی که 40 سال پیش آغاز کرده‌ایم آنها را حل کنیم. ایران آینده‌ای بسیار روشن دارد؛ آینده‌ای افتخار آمیز، ما زبانزد و الگوی ملت‌های دیگر خواهیم شد، اگر با هم بمانیم و پشت میهن را خالی نکنیم.

مرتضی مبلغ، فعال سیاسی امروز در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: راهپیمایی 22 بهمن امسال نیز همچون سال‌های گذشته با حضور پرشور مردم انقلابی برگزار خواهد شد. ایرانیانی که با وجود تمامی مشکلات هیچ گاه پشت مسئولان کشور را خالی نکرده‎اند، بار دیگر یک «نه» بزرگ به دشمنان قسم خورده ایران که در رأس آن امریکا و اسرائیل قرار دارند، خواهند گفت و نشان خواهند داد که فشارهای آنان که در قالب تحریم‎های ظالمانه خود را نشان می‌‏دهد، به هیچ وجه آنان را از پا درنمی‏ آورد و آنان هیچ‌گاه دست از آرمان‌های انقلابی خود برنخواهند داشت؛ انقلابی که به بهای ریخته شدن خون‏‌های بسیار زیادی که به دست آمده و ادامه پیدا کرده است.

** استفاده از ظرفیت های نظام جمهوری اسلامی 
روزنامه قانون در یادداشتی با عنوان 'هنگامه مرمت' به طرح پرسش هایی می پردازد: آیا مردم نسل امروز انقلاب چون نسل اول حق تعیین سرنوشت خود را دارند یا باید با روش‌ها و سلایق نسل اول انقلاب جامعه را به پیش برد؟ آیا انقلاب اسلامی سال 57 سازو کار ورود سلیقه و خواست نسل امروز را با خود همراه دارد؟ یا فقط منویات مردمان دهه 50 برملت دهه‌های آتی بار می‌شود؟ 
نگارنده در ادامه و در پاسخ می نویسد: انقلاب چون بنایی تاریخی، استوار و زیباست که حالا پس از سالیان محتاج مرمت است تا جلوه های ارزشی خود را بار دیگر به رخ جهانیان کشاند و نشان دهد محصور در دهه‌های گذشته نیست. انقلاب اسلامی ایران به باور نگارنده نه در اصول که در فروع، محتاج اجتهاد است. بنا نیست با تغییر هر نسل انقلابی در جامعه رخ دهد و یوم ا... تازه ای را تاریخ شهادت دهد. ممکن است در روند توسعه و پیشرفت یک اجتماع جهان بینی مردم ثابت بماند ولی بایدها و نبایدهای مردمان یک اجتماع در گذر زمان ثابت نباشد و دستخوش عقاید مردم زمان خویش شود و هنر انقلاب در ماندگاری اصول و حفظ ارزش‌ها ست نه در تعصب و پافشاری انقلابیون بر روش‌ها و سازوکارهای قدیمی. ماندگاری تضمین نمی شود مگر از ملت در هر دوره و نسلی پرسیده شود چه می خواهند؟ و چه روشی را می پسندند؟ 

منتجب‌نیا به روزنامه آرمان می گوید: من معتقدم که در چهل سالگی پیروزی انقلاب باید به آنچه انقلاب اقتضا می‌کند و مردم می‌خواهند باز گردیم. باید ببینیم که ما چقدر کوتاهی کردیم، همه ما قصور و تقصیر داشتیم، کوتاه آمدیم، انقلاب اسلامی ما ظرفیت بسیار بالایی را دارد و هنوز هم اگر به انقلاب بازگردیم می‌توانیم این انقلاب و نظام را به آرمان‌های بلندش برسانیم. اگر این روندی که تا به‌حال و به‌خصوص در سال‌های اخیر دنبال شده را دنبال کنیم چیزی از روحیه انقلاب در کشور باقی نمی‌ماند. ما به اسم انقلاب روزبه‌روز از انقلاب فاصله می‌گیریم و خدای ناخواسته نظام را نیز از مادر و بستر خود جدا می‌کنیم.
...امام(ره) شخصیتی بود که با بزرگواری همه سلایق را پوشش می‌داد، همه را فرزند خویش دانسته و هیچ کس را از خود جدا نمی‌دانست. در عین حال همه را زیر چتر و پوشش خود قرار می‌داد و به دلیل ظرفیت بالایی که داشت این بزرگواری از او نشان داده می‌شد. انقلاب نیز چنین ظرفیت‌های عظیمی دارد منتهی برخی از افراد بی‌ظرفیت، کوچک و بی‌استعداد هستند. لذا وقتی در کشور افراد کوچک و کم ظرفیت میداندار شوند، پست و مسئولیت و تریبونی بگیرند یا در جامعه تاثیرگذار باشند ظرفیتشان نیز محدود و کوچک خواهد بود. آنها دنیا را در خود و از زاویه عینی خود می‌بینند و نمی‌توانند باز عمل کرده و بزرگواری داشته باشند. 

** مردمی بودن انقلاب اسلامی 
منتجب‌نیا، فعال به آرمان گفت: متاسفانه چون افراد کوچک و بی‌ظرفیت خیلی از مسئولیت‌ها را گرفته‌اند تلاش می‌کنند تا انقلاب و نظام را در دایره و محدوده‌ای که در آن قرار گرفتند تعریف کنند. لذا رفقایشان نیز از باند و جریان خودشان هستند. با تعریف اینها اگر کسی این انقلاب را ندیده و در کشور نبوده باشد تصور خواهد کرد که جمع یا باندی انقلاب را به ثمر رساندند و مردم نبودند و باند، جریان یا جناح حداقلی که اسم آن را نمی‌برم، اما تعداد آنها به اندازه تعداد انگشتان دست هم نیست از اول تا آخر انقلاب را به‌وجود آوردند و حتی امام(ره) نیز از آنها حمایت می‌کرده است. در حالی که چنین نبوده و انقلاب را همه مردم دنبال کردند و تا زمانی که مردمی نشده بود پیشرفت زیادی نداشت و به پیروزی نرسید. امام بزرگوار(ره) هنرش این بود که انقلاب را مردمی کرد و درست است امام(ره) رهبری انقلاب را برعهده داشت و یاران ایشان، اما نقش مردم نیز نقش بسزایی داشتند. لذا هر کسی که بخواهد انقلاب و امام(ره) و ولایت فقیه را مصادره کند و به حقوق ملت تصرف کند خائن است. 

غلامعلی رجائی امروز در روزنامه شرق یادداشتی در پاسخ به نامه ای از عطاءالله مهاجرانی در خصوص علاقه امام خمینی (ره) به مردم می نویسد: آنان که امام را می‌شناسند گواهی می‌دهند که ایشان هیچگاه در بیان خود مبالغه‌ای نداشتند و هرچه می‌گفتند دقیقا از صمیم قلب و برمبنای اعتقادشان بود. امام مردم را خانواده خدا می‌دانستند و بدانها عشق می‌ورزیدند. جناب دکتر مهاجرانی عزیز، لابد می‌دانید طبق تحقیق انجام‌شده بیشترین واژه‌ای که پس از «اسلام» در مجموعه صحیفه نور در بیانات ایشان تکرار شده واژه «مردم» و «ملت» است.

به گزارش ایسنا سیدحسن نصرالله در مراسم بزرگداشت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تحت عنوان «چهل بهار» در بیروت گفت: می‌توان این انقلاب را اسلامی، ایمانی و قرآنی و ایرانی و ملی و مردمی توصیف کرد. این انقلاب، انقلاب یک حزب یا یک قشر خاص نبود بلکه همه مردم با همه اقشار در همه استان‌های کشور در آنکه انقلابی فرهنگی و انقلاب مردم ستمدیده و فقیر و مستضعفان بود، شرکت کردند. پس برای این انقلاب می‌توان همه این ویژگی‌ها را برشمرد و صرفاً سیاسی نبود.

** دستاوردهای انقلاب اسلامی 
به گزارش ایسنا، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آئین بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در شهر فری تاون «پایتخت سیرالئون» برگزار شد، گفت: مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی نه تنها برای ملت ایران بلکه برای همه ملت‌های دنیا؛ بازگشت به کلمه لا اله الا الله _ یعنی ظرفیت نه گفتن به همه سلطه‌گران و بازگشت به اسلام- و همچنین ایجاد روحیه خود باوری در برابر نظام سلطه و استکبار به رهبری آمریکا است.

خبرگزاری ایسنا، به نقل از سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نوشت: انقلاب اسلامی ایران ماهیتی اسلامی و مردمی داشته و استقلال‌طلبی و خودکفایی و خود اتکایی از اهداف و ویژگی های آن بود.

علی شکوری‌راد، دبیر کل حزب اصلاح طلب اتحاد ملت در گفت و گو با ایسنا مهم‌ترین نقطه قوت انقلاب اسلامی را استقلال دانست و افزود: در تمام چهل سال گذشته انقلاب اسلامی همواره مستقل بوده است و هیچ گاه تحت زور قدرت‌های دیگر قرار نگرفته است. این موضوع را به عنوان نکته اصلی باید در نظر گرفت اما مابقی شعار انقلاب اسلامی به صورت نسبی به دست آمده است. 
وی درباره تحقق آزادی در بعد از انقلاب نیز گفت: آزادی نسبت به قبل از انقلاب افزایش داشته است اما نسبت به دوران خود انقلاب دچار فراز و فرودهایی شده است. الان در دورانی هستیم که به لحاظ عمومی آزادی‌هایی وجود دارد و به لحاظ ساخت سیاسی بخشی از آزادی‌ها محدود شده است. آزادی‌های اجتماعی قبل انقلاب خیلی فراخ بود اما آزادی سیاسی بسته بود؛ حالا بعد از انقلاب این موضوع به صورت برعکس اتفاق افتاده است.

** نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی 
به گزارش ایلنا، مادر شهید مدافع حرم محمود رادمهر در 'همایش بانوی فجر' گفت: زنان نه تنها در پیروزی انقلاب سهم بزرگی ایفا کردند بلکه در تثبیت نظام جمهوری اسلامی و تداوم انقلاب اسلامی حرف نخست را می زنند. 

در یادداشتی از روزنامه آرمان نیز می خوانیم: در 40 سال گذشته، زنان که از عوامل اصلی و پای کار انقلاب بودند و در تشکیل نظام اسلامی نقش پر رنگی داشتند، هیچگاه در عرصه سیاسی کشور ‏امور از نمایندگی مجلس و معاونت و عضو شورای شهر بودن، پا را فراتر نگذاشتند به استثنای یک زن که در دولت دهم به مقام وزارت منصوب شد. ‏ اما بحث صرفا به حضور زنان در رده‌های اجرایی کشور ختم نمی‌شود، بلکه در رده‌های تصمیم سازی مانند شورای ‏نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی امنیت ملی و سایر نهادهای تاثیرگذار، زنان نخبه و دارای ‏صلاحیت حضور ندارند یا به هر دلیلی از حضور آنها استفاده نشده است...‏پرواضح است که این حذف عمدی یا سهوی از عرصه تصمیم‌گیری سیاسی کشور، صرفا در نهادهای ذکر شده اتفاق نیفتاده است، بلکه نقش زنان در احزاب به‌ویژه در کادرهای مرکزی بسیار کمرنگ است

** عوامل پیروزی انقلاب
به گزارش روزنامه ابتکار پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در فراخوانی با عنوان «سوال رهبر انقلاب از جوانان درباره رمز ماندگاری انقلاب» از جوانان خواست به آن پاسخ دهند.

مرتضی الویری فعال و مبارز سیاسی پیش از انقلاب در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: به اعتقاد من در میان عوامل مختلف تبعیض و تحقیر دو عامل اصلی وقوع انقلاب 57 است. بالا بودن ضریب جینی در آن مقطع حکایت از شکاف عمیق طبقاتی دارد. در کنار تبعیض، تحقیر ملت ایران را هم باید در نظر بگیریم. وقتی مردم با چشم خود دیدند حکومت ملی دکتر مصدق سرنگون شد و وقتی مردم دیدند شاه با گردن کلفتی اعلام می‌کند ما تنها یک حزب در کشور داریم و اگر کسی نمی‌خواهد عضو آن باشد پاسپورت بگیرد و از کشور خارج شود؛ این تحقیر را برنتابیدند و دنبال فرصت و موقعیتی بودند که با این مساله مقابله کنند... این تبعیض‌ها، تحقیرها و نادیده گرفتن ارزش‌های اسلامی کینه و نفرت عمیقی از حاکمیت پادشاهی به وجود آورد و مردم دنبال فرصت و موقعیتی بودند تا به این تبعیض‌های فرو خورده پاسخ درخور دهند. 

صادق زیباکلام نگارنده یادداشتی با عنوان 'بهمن انقلاب به راه افتاده بود' در روزنامه شرق است. وی در بخشی از یادداشت خود و در ریشه یابی سقوط سلطنت پهلوی می نویسد: جامعه ایران به حکومت دوران پهلوی دوم، «attachment» به حکومت نداشت؛ یعنی هیچ‌گونه وابستگی اجتماعی و تعلق‌خاطری به رژیم احساس نمی‌کرد. این نقیصه در چند دهه به‌تدریج خود را نشان داد. در اعتراضات اولیه که به بهانه‌های مختلف در ایران به راه می‌افتاد، جمعیت محدودی به خیابان می‌آمدند و از جمع‌های صدهاهزارنفری خبری نبود. در حکومت شاه پنج هزار زندانی سیاسی وجود داشت و موتور محرک انقلاب، همین تحصیل‌کرده‌ها، نویسندگان و روحانیون شدند. ‌

** وظیفه مسئولان
به نوشته روزنامه ایران و به اعتقاد مرتضی مبلغ؛ مردم می‏‌خواهند که مسئولان بدانند بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب برخی از روندهایی که در این 4 دهه پیش گرفته‎اند، سازنده نبوده است. پس در روندهایی که به نفع مردم نبوده باید تجدید نظر جدی و اساسی شود تا یک روند سازنده برای حل مشکلات مردم ایجاد شود تا این جامعه بتواند راه‌های تعالی را بهتر طی کند.

مرتضی الویری فعال و مبارز سیاسی پیش از انقلاب در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: ما اگر در داخل شکنندگی نداشته باشیم، اگر مردم به مسئولان خودشان اعتماد داشته باشند، ظن و بدبینی وجود نداشته باشد و ما به نحوی عمل کنیم که این بدبینی به وجود نیاید، خصومت خارجی نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه موجب انسجام و توانمندی کشور می‌شود.

رسانه های اصولگرا
---------------------
** استواری و تداوم انقلاب
'انقلاب می‌ماند، انقلابی می‌مانیم' هم تیتر یک و هم عنوان سرمقاله روزنامه جوان است که در بخش هایی از آن آمده است: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را باید از «ربوه» به آن نگریست و این یک نگاه «معنوی» با «آخرت‌اندیشی» و «آینده نگری» است. هر گونه نگاه دیگری ممکن است مخاطب را دچار اشتباه کند. انقلاب اسلامی ایران را باید از سر تپه به تماشا نشست: «از سر ربوه نظر کن در دمشق.»... اگر از بالای تپه به انقلاب اسلامی بنگریم، این پیروزی را تا دورتر‌ها یعنی تا خود دمشق و لبنان و سرزمین‌های اشغالی می‌توان دید. 
انقلاب اسلامی، انقلاب دنیا نبود، اگرچه برای ساختن دنیای بهتر و برپاداشتن عدالت اجتماعی، قول داد و انگیزه مضاعف داشت. ناظران اندیشمند بیش از همه، عنصر «معنویت» را پایه اصلی انقلاب اسلامی ایران در 57 تشخیص دادند. 

جوان همچنین در گزارشی با تیتر 'استوار و مقاوم در چله انقلاب' نوشت: از 40 سالگی به عنوان سال پختگی برای عمر یک انسان یاد می‌کنند و این قاعده درباره انقلاب اسلامی ایران هم کاملاٌ صادق است. انقلابی که از فردای پیروزی آن تاکنون آماج انواع و اقسام تحریم‌ها، تهدید‌ها و ناملایمات از سوی دشمنان ریز و درشت بوده و می‌توان ادعا کرد که طی 40 سال گذشته هیچ تهدید و تحریمی نبوده که دشمن علیه نظام اسلامی و ملت ایران تدارک ندیده باشد، اما به‌رغم همه دشمنی‌ها، این درخت 40 ساله ریشه‌های استواری دوانده و طوفان‌های سهمگینی را از سر گذرانده است. 

محمدحسین رجبی دوانی استاد حوزه و دانشگاه گفت و گو با رجانیوز اظهار داشت: انقلاب اسلامی در این چهل سال مورد هجمه ها و توطئه های گسترده ای قرار گرفته است اما به لطف الهی چون ولایت حاکمیت دارد و ولایت این کشور را اداره می کند ما موفق شده ایم از پس تمام توطئه ها بربیاییم درحالیکه هر یک از این توطئه ها کافی بود یک کشور نیرومند را از پا در بیاورد. 
خدا را به این نعمت بزرگ شکر می کنیم البته تا وقتی که حق ، حاکمیت دارد دشمنی ها هم ادامه دارد منتها ما اگر پیرو ولایت باشیم با وعده های الهی از پس تمامی توطئه ها بر می آییم چرا که خداوند وعده داده است که حزب خدا همیشه پیروز است و حزب الله با ولایت و حاکمیت آن معنا پیدا می کند.
همانطور که عرض کردم 40 سال عمر انقلاب هم شاهدی بر این مدعا است. 

'دستاوردهای انقلاب از ابراهیم تا ادواردو' عنوان یادداشت روز کیهان است که در بخشی از آن می خوانیم: در حالی که نیروهای انقلابی در میادین مختلف و متنوع به مرور و ارائه دستاوردهای انقلاب می‌پردازند، دشمن نیز بیکار ننشسته و بطور جدی وارد میدان شده است تا به زعم خود به موفقیت و کارآمدی انقلاب خدشه وارد کرده و آن را ناکام جلوه دهد. یکی از ترفندهای دشمن برای اثرگذاری بر افکار عمومی در این زمینه، دست گذاشتن بر نقاط آرمانی و برجسته کردن فاصله کشور تا این نقاط و ادعای ناکامی براساس این فاصله است. 

** ریشه های مذهبی انقلاب
روزنامه کیهان در تیتر نخست خود نوشت: این انقلاب اسلامی ملت ایران به نام نامی حضرت زهرا سلام الله علیها و ائمه اطهار شکل گرفت، گسترش یافت و به پیروزی رسید و امروز علیرغم همه دشمنی‌ها به چهل سالگی خود رسیده است و تقارن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با ایام شهادت حضرت زهرا(س) به یادآورنده این حقیقت است که این انقلاب هر چه دارد از مکتب اسلام و برکت وجودی اولیا و صلحا است.

وطن امروز نیز دی یادداشتی نوشت: بی‌خود عده‌ای فاتحه نخوانند برای انقلابی که فاطمه را دارد! و فاطمیه را دارد!
این روزنامه در مطلب دیگر نوشت: جمهوری اسلامی پدیده‌ای نوین و انقلابی است که با دیگر ساختارها و روش‌های حکومتی دنیا متفاوت است. این نظام، ویژگی‌های خود را دارد. به عنوان مثال، دین و خداپرستی را پایه حاکمیت قرار داده، استقلال‌طلبی را یکی از ارکان خود تلقی کرده و بر آزادی و مردمسالاری دینی به عنوان قدرت حقیقی انسان‌ها برای شکل‌دهی حکومت‌ها و دولت‌ها تأکید کرده است.

** کاستی ها متوجه مسئولان است نه اصل انقلاب
'حکمرانی در قاب 40 سالگی انقلاب' عنوان یادداشتی از روزنامه وطن امروز است که در بخشی از آن می خوانیم: یکی از جنبه‌های مربوط به حکمرانی خوب که طی 40 سال گذشته انقلاب اسلامی از آن ضربه خورده است، تلقیات مختلف حکمرانان ما در نحوه‌ اداره و همچنین در کمبود دانش کافی و نداشتن چارچوب‌های ذهنی لازم است و با این شرایط تحقق حکمرانی خوب دچار خلل می‌شود. وقتی مسؤولان و کارگزاران بر سر مفاهیم با یکدیگر اختلاف نظر دارند کار پیش نمی‌رود و نبود یک فکر و یک آرمان مشترک مشکل‌ساز است.

'حسین قدیانی' در یادداشتی در روزنامه وطن امروز نوشت: دولت برود با اتکا به داشته‌های درونی، نقایصش را برطرف کند و الا جوهر مذاکره با اروپایی‌ها هم حیف می‌شود! و من چرا باید ضعف شیخ دولت را به پای سید انقلاب بنویسم؟! رأی را به هر که می‌دهیم، از همان هم باید مطالبه کار کنیم! نه! «مردم‌سالاری» نقطه قوت جمهوری اسلامی است، نه نقطه ضعفش! گناه نکرده نظام که مراجعه به رأی مردم دارد! اولا مردم باید مراقب انتخاب‌شان باشند و ثانیا منتخبان باید در تراز 40 سالگی انقلاب اسلامی کار کنند! اینکه ما حتی در این فرآیند هم نظام را بزنیم، اوج بی‌انصافی است! 

** لزوم حفظ وحدت و شرکت یکپارچه در راهپیمایی 22 بهمن
جوان در این باره نوشت: در شرایط فعلی باتوجه به توطئه‌های متعدد دشمنان انقلاب اسلامی، نیاز به وحدت ملی و حرکت در مسیر انسجام و یکپارچگی، بیشتر از گذشته احساس می‌شود ودر راستای حفظ منافع ملی، باید خارج از تفکر جناحی و تعلقات گروهی و به دور از دلخوری‌ها و کاستی‌هایی که غالبا متأثر از رخوت و سستی مسئولان کشور در انجام نیاز‌های ضروری مردم است، باید با نگاه به منافع و امنیت ملی، در این مناسبت مهم و تاثیر گذار شرکت کرد. انتظار این است که راهپیمایی خودجوش و مردمی 22 بهمن امسال در شرایط فعلی باید به گونه‌ای برگزار شود که قوی‌تر و پرشکوه‌تر از سال‌های گذشته باشد. چراکه این حضور موجب حفظ منافع ملی و تقویت امنیت ملی کشور خواهد شد. 

جوان در مطلبی دیگر نیز تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که برای سنجش امنیت و یکپارچگی یک جامعه در سطح جهان مورد توجه قرار می‌گیرد، یکپارچگی جامعه در مقابل بحران‌های گوناگون چه در داخل و چه در خارج از کشور است، اهمیت این مسئله به گونه‌ای است که گسترش شکاف‌ها در یک جامعه می‌تواند به عنوان هشداری در خصوص وقایع ناگوار آینده در نظر گرفته شود...
اختلافات سیاسی نباید به عرصه همایش‌های ملی همچون 22 بهمن کشیده شود، البته نمی‌توان از حق گذشت که تاکنون اغلب گروه‌های سیاسی با این مراسم ملی همگام بوده‌اند و اندک خطا‌ها در این مسیر نیز قابل گذشت است، اما باید این نکته را به ذهن سپرد که مراسم‌های ملی باید از هرگونه شائبه بحث‌های سیاسی و جناحی دور باشد.

** نقش اقشار مختلف در پیروزی انقلاب
به گزارش مشرق نیوز صفحه ریحانه سایت KHAMENEI.IR در اینستاگرام با انتشار عکس نوشتی با عنوان 'مالک نصف انقلاب' نوشت: رهبر انقلاب: زنها حدّاقل مالک پنجاه درصد این انقلابند؛ زیرا که پنجاه درصد ملّت ما زنها بودند و زنها حضورشان در صحنه از مردها کمتر نبود و درمواردی بیشتر بود. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم صلاح الدین قره‌تپه، مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان کرمانشاه گفت: بدون حضور و نقش آفرینی دانشجویان در آن زمان، احتمال به وقوع پیوستن انقلاب فراهم نبود و بی‌دلیل نیست که میدان نزدیک دانشگاه تهران را میدان انقلاب نامگذاری کردند و این نشان دهنده نقش دانشجویان در ایجاد انقلاب اسلامی است.
وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی قبل و بعد از انقلاب تغییر گفتمانی قابل توجهی پیدا کرده است، بیان کرد: به دلیل خلا نیروی تخصصی برای بدست گرفتن مسئولیت‎های مهم، دانشجویان در ابتدای انقلاب اسلامی بدنه اصلی نهادهای انقلاب را تشکیل دادند و بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها در جریان انقلاب فرهنگی جنبش دانشجویان در تثبیت نظام و تحکیم نظام نوپا موثر بودند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار